Zagrożenie dla Serengeti, ludzie coraz bardziej naciskają na granice obszaru chronionego.
Serengeti National Park
Mongabay Series: Global Forests
Ludzka presja na obrzeża Serengeti zagraża dzikiej przyrodzie.
Ignacio Amigo w dniu 12 kwietnia 2019 r
gnu białobrode ( Connochaetes taurinus albojubatus ) - Serengeti National Park
- Rozciągający się na ponad 40 000 kilometrów kwadratowych (15 400 mil kwadratowych) ekosystem Serengeti-Mara w Afryce Wschodniej jest jednym z największych obszarów chronionych na świecie.
- Nowe badanie pokazuje, że działalność człowieka na obrzeżach ekosystemu wpływa na migracje dzikich zwierząt i spycha zwierzęta w głąb obszaru chronionego.
- Przesiedlona przyroda ma mniej dostępną ziemię, co powoduje kaskadę zdarzeń wpływających na gleby i roślinność, co zagraża całemu ekosystemowi.
- Autorzy badania domagają się szerszych strategii ochrony, które dotyczą nie tylko obszarów chronionych, ale także ich otoczenia i społeczności lokalnych.
gazelopka sawannowa ( Eudorcas thomsonii )
Każdego roku miliony gnu pręgowanych ( Connochaetes taurinus ), gazelopek sawannowych ( Eudorcas thomsonii ) i zebr stepowych ( Equus quagga ) migrują między Parkiem Narodowym Serengeti w Tanzanii a Rezerwatem Narodowym Masai Mara w Kenii, w jednym z najbardziej znanych pokazów dzikiej przyrody na świecie. Zachowanie tej wielkiej migracji było jednym z powodów, dla których prawie 40 000 kilometrów kwadratowych (15 400 mil kwadratowych) w Afryce Wschodniej zostało wyznaczonych jako obszary chronione w latach 50-tych XX wieku. Społeczności takie jak Masajowie, którzy mieszkali w regionie od setek lat, zostali eksmitowani i zmuszeni do przeprowadzki. Wpływ tego kontrowersyjnego ruchu jest nadal odczuwalny dzisiaj.
migrujące stada gnu pręgowanych ( Connochaetes taurinus )
Obecnie nowe badania sugerują, że samo tworzenie obszarów chronionych i trzymanie ludzi z dala od nich może nie wystarczyć do zachowania różnorodności biologicznej.
Badanie opublikowane w marcu w Science pokazuje, że obecność zwierząt gospodarskich na obrzeżach ekosystemu Serengeti-Mara wypycha dzikie zwierzęta z tych krańców. W rezultacie dzikie gatunki stają się „wciskane” w rdzeń obszarów chronionych. Na przykład w jednym z analizowanych regionów liczba dzikich zwierząt w granicach 15 km (9 mil) od granicy obszaru chronionego spadła o 50 do 75 % między 1970 a 2000 rokiem.
Działalność człowieka ma już wpływ na wielką migrację. Dane GPS zebrane w ciągu ostatnich 20 lat wskazują, że gnu pręgowane ( Connochaetes taurinus ) unikają teraz granic obszarów chronionych. Zamiast tego zaczęły paść się w bardziej wewnętrznych obszarach, co ma tragiczne konsekwencje dla ekosystemu.
grupa bawolców ( Alcelaphus buselaphus )
bawolec ( Alcelaphus buselaphus )
Zmieniająca się dynamika
Roślinność, pora sucha i mokra, pożar i migracja pasących się zwierząt to tylko niektóre z połączonych elementów ekosystemu Serengeti-Mara. Zmiany w jednym mogą potencjalnie wpływać na inne zmiany. Na przykład pożary naturalne pod koniec pory suchej zużywają stare pastwiska i wzbogacają glebę, tworząc miejsce na nową, bujną trawę, która przyciąga migrujących roślinożerców.
słoń afrykański sawannowy ( Loxodonta africana ) - Serengeti National Park
Ale teraz obecność zwierząt gospodarskich na granicach powoduje intensywny wypas na tych obszarach i wypieranie gnu. Przy mniej dostępnej ziemi dzikie stada stają nadmiernie wypasającymi się w centrum obszarów chronionych. W konsekwencji obszar, który jest corocznie spalany przez pożary naturalne, zmniejszył się, trawa nie jest tak zielona, a gleba staje się uboga i mniej wydajna w sekwestrowaniu dwutlenku węgla.
„Jest to ważny przykład tego, jak ludzie mogą zmieniać i potencjalnie ograniczać ruchy zwierząt, które mogą wpływać na funkcjonowanie ekosystemu” - powiedział Robert Fletcher, badacz z Wydziału Ekologii i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Florydy, który nie był zaangażowany w badania . Fletcher powiedział, że te „efekty krawędziowe” na granicach obszarów chronionych były wszechobecne na całym świecie.
„Ostatnie prace sugerują, że 70 procent pozostałego na świecie lasu znajduje się w odległości 1 kilometra od skraju lasu” - powiedział.
gazelopka sawannowa ( Eudorcas thomsonii )
Poza obszarami chronionymi
Jednym z wniosków badania jest to, że strategie ochrony muszą wykraczać poza granice obszarów chronionych.
„To odkrycie zmienia nasz pogląd na to, co jest potrzebne do ochrony różnorodności biologicznej”, - powiedział Michiel Veldhuis z Uniwersytetu w Groningen w Holandii, który jest głównym autorem badania. „Istnieje pilna potrzeba przemyślenia, w jaki sposób radzimy sobie z granicami obszarów chronionych, aby móc zachować różnorodność biologiczną”.
W swoim artykule autorzy twierdzą, że wzajemne porozumienia między lokalną ludnością a rządami są krokiem naprzód.
gazelka masajska ( Nanger granti )
obecnie krokuta cętkowana ( Crocuta crocuta )
Kluczowym punktem do rozwiązania jest wzrost liczby ludności w regionie, który stale rośnie w ostatnich dziesięcioleciach. Problem nie jest nowy w Serengeti, a naukowcy ostrzegają o tym od dawna. Jafari Kideghesho, badacz z Uniwersytetu Rolniczego Tanzanii Sokoine, w 2010 r. poruszył tę kwestię: „Ludności nie poświęcono wystarczającej uwagi w polityce ochrony Serengeti. Czynnik ten jest często pomijany, przez co radzenie sobie z problemami związanymi z ochroną przyrody jest podobny do leczenia objawów, a nie rzeczywistej przyczyny choroby. ”
zebra równikowa ( Equus quagga boehmi ) - zooWrocław
kudu wielkie ( Tragelaphus strepsiceros ) - zoo Miami - samica z młodym
Autor Ignacio Amigo jest dziennikarzem środowiskowym i redaktorem z Brazylii z tytułem doktora biologii molekularnej na Uniwersytecie w Sao Paulo. Jest specjalistą od multimediów w Climate Tracker. Śledź go na Twitterze na @IgnacioAmigoH.
Artykuł opublikowany przez Genevieve Belmaker
lampart ( Panthera pardus pardus ) - samica z młodym
National Park Serengeti
lew angolski ( Panthera leo bleyenbergi ) - zoo Wrocław
Equus quagga burchelli
hipopotam ( Hippotamus amphibius ) - zoo Wrocław
żyrafa siatkowana ( Giraffa camelopardalis reticulata ) - Masai Mara National Reserve
żyrafa kenijska ( Giraffa camelopardalis tippelskirchi ) - Serengeti National Park
portret żyrafy siatkowanej ( Giraffa camelopardalis reticulata ) - zoo Wrocław
lew masajski ( Panthera leo massaica ) - samica i potomstwo - Serengeti National Park
zebra równikowa ( Equus quagga boehmi ) - po lewej : źrebię w zoo Poznań; w środku : dwa osobniki w zoo Opole ; po prawej : źrebię z samicą w zoo Poznań ;
Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz