poniedziałek, 23 września 2019

24 września - Światowy Dzień Goryla: dobre wiadomości i poważne zagrożenia.










24 września - Światowy Dzień Goryla: dobre wiadomości i poważne zagrożenia.

Mongabay Series: Great Apes
Mongabay.com w dniu 23 września 2018 r



dorosły samiec goryla nizinnego ( Gorilla gorilla gorilla ) - w warunkach zoo

- 24 września obchodzony jest Światowy Dzień Goryla, kiedy ludzkość obchodzi święto jednego ze swoich najbliższych krewnych.
- Wszystkie gatunki goryli są krytycznie zagrożone, ale to nie znaczy, że nie ma nadziei dla tych zwierząt.
- Niedawno odkryto nowe populacje, a programy opieki nad osieroconymi i rannymi rosną.

24 września obchodzony jest Światowy Dzień Goryla, kiedy ludzkość świętuje jednego ze swoich najbliższych krewnych, dzielącego 98 % naszego DNA, a także mamy wspólnego przodka, który żył nie tak dawno temu pod względem ewolucyjnym, około 10 milionów lat temu.
Wszystkie gatunki goryli są krytycznie zagrożone zgodnie z Czerwoną Listą prowadzoną przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody ( IUCN ), ale nie oznacza to, że nie ma nadziei dla tych gatunków.


*Populacja goryla górskiego w Afryce Wschodniej liczy obecnie ponad 1000 osobników*


goryl górski ( Gorilla beringei beringei ) - Virunga National Park

Zgodnie z wynikami spisu powszechnego opublikowanego w maju 2018 r goryl górski ( Gorilla beringei beringei ) w górach Virunga w Afryce Wschodniej liczył od czerwca 2016 r. 604 osobniki, co stanowi wzrost z 480 w 2010 r. Populacja osiągnęła najniższy poziom 242 osobniki w 1981 roku. Goryl górski jest podgatunkiem wschodniego goryla z dwiema subpopulacjami: jedną w Górach Virunga i drugą w Bwindi Impenetrable National Park ( Uganda ). Spis przeprowadzony w 2011 r. wykazał około 400 goryli mieszkających w Bwindi Impenetrable National Park, co oznacza, że obecnie uważa się, że całkowita liczba goryli górskich przekracza 1000 osobników. 

*Demokratyczna Republika Konga ma za zadanie przeklasyfikować parki narodowe w celu wydobycia ropy naftowej, udostępnić lasy deszczowe w celu wyrębu*

Dochodzenie wykazało, że ministerstwo środowiska Demokratycznej Republiki Konga ( DRK ) przekazało kontrolę nad trzema koncesjami na pozyskiwanie drewna w lasach deszczowych w dorzeczu Konga chińskim firmom pozyskującym drewno. Dwie z tych koncesji znajdują się na ogromnym torfowisku - największym w tropikach - odkrytym w zeszłym roku. Oczekuje się, że czternaście kolejnych koncesji zostanie przyznanych firmom w nadchodzących miesiącach. Rząd Demokratycznej Republiki Konga również planuje udostępnić duże części parków narodowych Salonga i Virunga, aby umożliwić wydobycie ropy. Virunga jest jednym z ostatnich bastionów krytycznie zagrożonych goryli górskich.


Gorilla beringei beringei - Bwindi Impenetrable National Park

*Więcej goryli i szympansów żyjących w lasach Afryki Środkowej niż sądzono*

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Wildlife Conservation Society zebrano dane z badań nad dziką przyrodą zebrane w latach 2003 – 2013 w 59 miejscach w pięciu krajach zachodniej Afryki Środkowej i stwierdzono, że zamieszkuje je ponad 361 000 zachodnich goryli nizinnych i prawie 129 000 szympansów centralnych ( Pan troglodytes troglodytes ) lasy - około 30 % więcej goryli i 10 % więcej szympansów niż wcześniej szacowano. 


Gorilla gorilla gorilla - Jacksonville Zoo and Gardens 

*Nasila się afrykański kryzys mięsa z małp człekokształtnych; kilka rozwiązań w zasięgu wzroku*

Kłusownictwo małp człekokształtnych, które zaopatruje rosnące rynki mięsa krzewów miejskich i wiejskich, znajduje się obecnie w kryzysie w Afryce Środkowej i pomimo wysiłków ekologów nie wykazuje oznak spowolnienia. Ogromne sieci dróg do pozyskiwania drewna, nowoczesna broń, telefony komórkowe, tani transport zmotoryzowany i duże zapotrzebowanie na dzikie mięso w ośrodkach miejskich napędzają dynamicznie rozwijający się rynek mięsa z buszu. Afrykańskie sanktuaria małp człekokształtnych ratują ocalałych, a aktywne dotarcie do lokalnych społeczności oferuje częściowe rozwiązanie. Programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych, uczące wartości małp człekokształtnych, są postrzegane jako niezbędne. 


szympans zwyczajny ( Pan troglodytes ) - zoo Wrocław 

*Jak goryle Grauera przylgnęły do przetrwania, znalazła się nowa populacja*

Uważano, że zaledwie 15 goryli Grauera ( Gorilla beringei graueri ) żyje w afrykańskim Parku Narodowym Maiko ( Maiko National Park - DRK ), ale biologowie podejrzewali inaczej. Prawie nieprzejezdna dżungla z rezerwatu z pewnością mogłaby schronić więcej małp człekokształtnych zagrożonych kryzysem w głębokich wąwozach w cieniu stromych szczytów, pomyśleli, i mieli rację. 


Gorilla beringei graueri 

*Kobiety mogą być kluczem do ochrony małp człekokształtnych w Kongu*

Trwająca przemoc w Demokratycznej Republice Konga spowodowała ogromne straty w kobietach w kraju, a przemoc seksualna w tym kraju ustanowiła DRK jako „najniebezpieczniejsze miejsce do bycia kobietą”. Zagraża to również  dzikiej przyrodzie, zwłaszcza gorylom, bonobo i szympansom. Tymczasem w DRK pozostaje tylko około 3800 goryli Grauera krytycznie zagrożonych. Ale teraz kobiety z DRK przezwyciężają własne trudności, a dzięki nowatorskiej pomocy międzynarodowych organizacji ochrony przyrody, ratują wielkie małpy Konga.
Bonobo Conservation Initiative ( BCI ), Gorilla Rehabilitation and Conservation Education Centre ( GRACE ), Jane Goodall Institute ( JGI ) i Coopera współpracują z lokalnymi kobietami, aby pomóc w ochronie wielkiej małpy poprzez edukację, wzmocnienie pozycji, dostęp do opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa żywności.



dorosły osobnik bonobo ( Pan paniscus ) - Lola Ya Bonobo Sanctuary ( Demokratyczna Republika Konga )

Artykuł opublikowany przez Erika Hoffnera



bonobo ( Pan paniscus ) - samica z młodym 

Gorilla gorilla diehli 





















Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz