czwartek, 26 września 2019

Nowy gatunek nocowiórka Gaoligong ( Biswamoyopterus gaoligongensis ) daje nadzieję jednemu z najbardziej poszukiwanych gatunków na świecie.









nocowiórek Gaoligong ( Biswamoyopterus gaoligongensis )


Nowy gatunek nocowiórka Gaoligong ( Biswamoyopterus gaoligongensis )   daje nadzieję jednemu z najbardziej poszukiwanych gatunków na świecie.


autor: Nanticha Ocharoenchai w dniu 4 września 2019 r


skóra - część brzuszna nocowiórka laotańskiego ( Biswamoyopterus laoensis ) 

Naukowcy odkryli w Chinach nowy gatunek nocowiórka, należący do jednego z najrzadszych i najbardziej tajemniczych rodzajów na świecie.
- Pierwszy gatunek z  tego rodzaju, to nocowiórek latający ( Biswamoyopterus biswasi ), został opisany w 1981 roku i od tego czasu go nie widziano.
- Drugi gatunek, nocowiórek laotański ( Biswamoyopterus laoensis ), został opisany w 2013 roku, ale również z jednego okazu.
- Naukowcy uważają, że perspektywy ochrony nowego gatunku, nocowiórka Gaoligong ( Biswamoyopterus gaoligongensis ), są lepsze niż w przypadku jego krewnych, biorąc pod uwagę jego większą liczebność w środowisku naturalnym oraz perspektywy na zaangażowanie społeczności i rządu w jego ochronę.

 W 1981 r. zespół naukowców kierowany przez zoologa Shyamrupa Biswasa odkrył nocowiórka latającego ( Biswamoyopterus biswasi ) w tzw. żelaznych dżunglach w stanie Arunachal Pradesh w Indiach. Nie wiedzieli, że to ostatni raz, kiedy go zobaczą. Ale w 2018 r. zapłonęła iskra nadziei, gdy chiński ekspert odkrył nowy gatunek z tego samego rodzaju, zidentyfikowany jako nocowiórek Gaoligong ( Biswamoyopterus gaoligongensis ).

nocowiórek latający ( Biswamoyopterus biswasi )

„Kiedy go odkryłem, poczułem, że marzenia się spełniają”, - powiedział Quan Li z Kunming Institute of Zoology ( KIZ ) i University of Chinese Academy of Sciences, główny autor nowego badania opublikowanego w czasopiśmie ZooKeys. „Czułem, że dla tego rzadkiego rodzaju istnieją nowe nadzieje na ochronę”.

Przed nowym odkryciem rodzaj Biswamoyopterus składał się tylko z Biswamoyopterus biswasi i jej laotańskiego odpowiednika Biswamoyopterus laoensis. Nie widziany od prawie 40 lat, ten pierwszy jest wymieniony jako jeden z 25 „najbardziej poszukiwanych” w wyszukiwaniu zaginionych gatunków przez Global Wildlife Conservation ( GWC );
Ten ostatni został odkryty dopiero w 2013 r. na rynku mięsa z lasu w Laosie. Po zebraniu tylko jednego okazu naukowcy uważają te gigantyczne, latające wiewiórki za jedne z najrzadszych i najbardziej tajemniczych ssaków na świecie. Oba gatunki są wymienione jako krytycznie zagrożone przez IUCN z powodu utraty siedlisk i polowań. Prawie nic o nich nie wiadomo, biorąc pod uwagę ich rzadkość i nieuchwytność.

nocowiórek Gaoligong ( Biswamoyopterus gaoligongensis ) 

Nowo odkryty gatunek jest również wrażliwy na działalność rolniczą człowieka i sporadyczne kłusownictwo. Obecnie narodowy rezerwat przyrody Mount Gaoligong ( Mount Gaoligong National Nature Reserve ) obejmuje tylko średnie i duże wysokości, pozostawiając bez ochrony lasy na niskich wysokościach, w których żyje nowy gatunek.
Według Li to warsztaty na temat pomijanych ssaków w regionie granicznym Chin z Azją Południowo-Wschodnią doprowadziły do odkrycia nowej wiewiórki. Po wzięciu udziału w warsztatach w Kunming, Li został zmuszony do przeprowadzenia dalszych badań na 1250 kilometrach kwadratowych ( 483 mil kwadratowych ) „pustego obszaru” w Yunnan, w południowo-zachodnich Chinach, między siedliskami dwóch znanych gatunków w północno-wschodnich Indiach i środkowym Laosie.

Kiedy wrócił do kolekcji ssaków KIZ, znalazł dawno zaniedbany okaz. Zachwycony Li pomyślał, że znalazł „zaginioną latającą wiewiórkę”.
Ale kiedy Li i jego zespół otrzymali wysokiej jakości obraz nocowiórka latającego i przejrzeli dalsze badania nad gatunkiem laotańskim, okazało się, że okaz, który mieli, był zupełnie nowym trzecim gatunkiem z rodzaju.

portret nocowiórka latającego ( Biswamoyopterus biswasi )

„Nie mogliśmy uznać gatunku z Mount Gaoligong za naszą najbardziej poszukiwaną listę, ponieważ do ostatnich wiadomości nikt nie wiedział, że istnieje” - powiedziała Lindsay Mayer, dyrektor ds. Kontaktów z mediami GWC.

Następnie Li poszedł na pole, zdobywając kolejny okaz od kłusowników i oglądając żywe zwierzęta na wolności. Po dokładnych badaniach naukowcy doszli do wniosku, że nocowiórek Gaoligong, początkowo zidentyfikowany jako „zaginiony” nocowiórek latający, jest innym gatunkiem od pozostałych dwóch, o wybitnym zabarwieniu, morfologii czaszki i zębów. Rozmieszczenie trzech gatunków jest odcięte przez wysokie góry i głębokie doliny rzeczne: stwarza to idealne warunki dla każdego z nich, aby rozwijać się w oderwaniu od innych.

skóra - część grzbietowa nocowiórka laotańskiego ( Biswamoyopterus laoensis )

„Odkrycia tego typu są znaczące, ponieważ poszerzają naszą wiedzę o świecie przyrody i przyczyniają się do lepszego zrozumienia miejsc i systemów, w których istnieją nowo opisane gatunki”, - powiedział Thomas Dando z SSC specjalnej grupy małych ssaków IUCN i części zespołu pracującego nad odkryciem i ochroną nocowiórka latającego. „W tym konkretnym przypadku nowe rekordy pomagają wypełnić ogromną przestrzeń, która istniała wcześniej między nocowiórkiem latającym a laotańskim członkiem tego tajemniczego rodzaju.”

Dodał: „To ostatnie odkrycie prawie dostarcza więcej pytań niż odpowiedzi na temat prawdziwego rozmieszczenia trzech gatunków w obrębie rodzaju”.

Te nadrzewne zwierzęta roślinożerne odgrywają ważną rolę w ekosystemie, rozprzestrzeniając nasiona. Służą również jako ważna ofiara dla sów, lamparcików marmurkowych ( Pardofelis marmorata ) i panter mglistych ( Neofelis nebulosa ). Podobnie jak pracownicy w miejscu pracy, każdy gatunek przyczynia się do podstawowych funkcji dobrobytu swojego środowiska.

lamparcik marmurkowy ( Pardofelis marmorata )

pantera mglista ( Neofelis nebulosa )


"Opracowanie najskuteczniejszych planów ochrony zależy od tego, czy wiemy, że gatunek nadal istnieje - powiedział Mayer. „Tak mało wiemy o tak wielu zaginionych gatunkach, dlatego wyruszenie na ich odnalezienie jest pierwszym krokiem do ich ochrony”.
Rozumiejąc więcej na temat rozmieszczenia, liczebności populacji, nawyków życia i zagrożeń dla tego nowego gatunku - w tym przypadku poprzez badania finansowane przez rząd chiński - naukowcy mogą przekazywać decydentom i otaczającym społecznościom bardziej świadome zalecenia, aby uchronić je przed wyginięciem, a także wymienić jako gatunek prawnie chroniony. Biorąc pod uwagę sukces turystyki obserwującej ptaki w promowaniu lokalnej ochrony ptaków na Górze Gaoligong, można również polecić turystykę wiewiórczą.

rycina - nocowiórek Gaoligong ( Biswamoyopterus gaoligongensis )

,,Mieszkańcy są świadomi, że zasoby biologiczne mogą przynieść trwały dochód, a organy ścigania wzmocniły patrole, więc kłusownictwo stopniowo się zmniejsza”, - powiedział Li, nazywając to „dobrą wiadomością dla nowego gatunku”.

Obserwując jeszcze kilka żywych nocowiórków Gaoligong, - powiedział, że wierzy, że jego stan ochrony wygląda „nieco optymistycznie” w porównaniu z jego krytycznie zagrożonymi i zaginionymi kuzynami.

nocowiórek laotański ( Biswamoyopterus laoensis )


Od początku poszukiwań zaginionych gatunków przez GWC naukowcy potwierdzili ponowne odkrycie co najmniej trzech gatunków : salamandra wspinaczkowa Jacksona ( Bolitoglossa jacksoni ), endemiczna w Gwatemali; miesiarka Wallace'a ( Megachile pluto ), znana tylko z archipelagu północnego Maluku w Indonezji i zauważona ponownie na początku tego roku; oraz Nepenthes mollis, pochodzący z indonezyjskiego Borneo.
Gdy naukowcy odnajdują zaginione gatunki, - powiedziała Mayer, że wierzy, że ich historie mogą „odwrócić losy zagłady i mroków w głowie”, służąc jako „okręty flagowe dla ochrony, często pobudzając pęd do ich ochrony, ich siedlisk i całej dzikiej przyrody wokół siedliska. ”

Cytat:
Li, Q., Li, X.-Y., Jackson, S. M., Li, F., Jiang, M., Zhao, W.,… Jiang, X.-L. (2019) Odkrycie i opis tajemniczej azjatyckiej latającej wiewiórki (Rodentia, Sciuridae, Biswamoyopterus) z Mount Gaoligong w południowo-zachodnich Chinach. ZooKeys, 864, 147–160. doi: 10.3897 / zookeys.864.33678

Artykuł opublikowany przez Marię Salazar


skóra - część grzbietowa nocowiórka latającego ( Biswamoyopterus biswasi )

Podział systematyczny :
Rodzaj gryzоnia z podrodziny wiewiórek ( Sciurinae ) w rodzinie wiewiórkowatych ( Sciuridae ).
Do rodzaju należą następujące gatunki :

Biswamoyopterus biswasi - nocowiórek latający
Biswamoyopterus gaoligongensis - nocowiórek Gaoligong
Biswamoyopterus laoensis - nocowiórek laotański

Nazwa rodzaju Biswamoyopterus pochodzi od Biswamoy Biswas ( 1923–1994 ), indyjskiego ornitologa, taksonoma i konserwatysty.

Nocowiórek latający / ( ZSI 20705 ) / długość głowy i ciała : 405, 00 mm ; długość ogona : 605 mm ; długość tylnych łap : 78, 00 mm ;
Nocowiórek Gaoligong / ( KIZ 034924 ) / masa ciała : 1370, 00 g ; długość głowy i ciała : 440,00 mm ; długość ogona : 520,00 mm ; długość tylnych łap : 75,00 mm ;
Nocowiórek laotański / ( NUoL FES.MM. 12. 163 ) / masa ciała : 1800,00 ; długość głowy i ciała : 455,00 mm ; długość ogona : 620,00 mm ; długość tylnych łap : 74,5 mm ;






















Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.




poniedziałek, 23 września 2019

24 września - Światowy Dzień Goryla: dobre wiadomości i poważne zagrożenia.










24 września - Światowy Dzień Goryla: dobre wiadomości i poważne zagrożenia.

Mongabay Series: Great Apes
Mongabay.com w dniu 23 września 2018 r



dorosły samiec goryla nizinnego ( Gorilla gorilla gorilla ) - w warunkach zoo

- 24 września obchodzony jest Światowy Dzień Goryla, kiedy ludzkość obchodzi święto jednego ze swoich najbliższych krewnych.
- Wszystkie gatunki goryli są krytycznie zagrożone, ale to nie znaczy, że nie ma nadziei dla tych zwierząt.
- Niedawno odkryto nowe populacje, a programy opieki nad osieroconymi i rannymi rosną.

24 września obchodzony jest Światowy Dzień Goryla, kiedy ludzkość świętuje jednego ze swoich najbliższych krewnych, dzielącego 98 % naszego DNA, a także mamy wspólnego przodka, który żył nie tak dawno temu pod względem ewolucyjnym, około 10 milionów lat temu.
Wszystkie gatunki goryli są krytycznie zagrożone zgodnie z Czerwoną Listą prowadzoną przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody ( IUCN ), ale nie oznacza to, że nie ma nadziei dla tych gatunków.


*Populacja goryla górskiego w Afryce Wschodniej liczy obecnie ponad 1000 osobników*


goryl górski ( Gorilla beringei beringei ) - Virunga National Park

Zgodnie z wynikami spisu powszechnego opublikowanego w maju 2018 r goryl górski ( Gorilla beringei beringei ) w górach Virunga w Afryce Wschodniej liczył od czerwca 2016 r. 604 osobniki, co stanowi wzrost z 480 w 2010 r. Populacja osiągnęła najniższy poziom 242 osobniki w 1981 roku. Goryl górski jest podgatunkiem wschodniego goryla z dwiema subpopulacjami: jedną w Górach Virunga i drugą w Bwindi Impenetrable National Park ( Uganda ). Spis przeprowadzony w 2011 r. wykazał około 400 goryli mieszkających w Bwindi Impenetrable National Park, co oznacza, że obecnie uważa się, że całkowita liczba goryli górskich przekracza 1000 osobników. 

*Demokratyczna Republika Konga ma za zadanie przeklasyfikować parki narodowe w celu wydobycia ropy naftowej, udostępnić lasy deszczowe w celu wyrębu*

Dochodzenie wykazało, że ministerstwo środowiska Demokratycznej Republiki Konga ( DRK ) przekazało kontrolę nad trzema koncesjami na pozyskiwanie drewna w lasach deszczowych w dorzeczu Konga chińskim firmom pozyskującym drewno. Dwie z tych koncesji znajdują się na ogromnym torfowisku - największym w tropikach - odkrytym w zeszłym roku. Oczekuje się, że czternaście kolejnych koncesji zostanie przyznanych firmom w nadchodzących miesiącach. Rząd Demokratycznej Republiki Konga również planuje udostępnić duże części parków narodowych Salonga i Virunga, aby umożliwić wydobycie ropy. Virunga jest jednym z ostatnich bastionów krytycznie zagrożonych goryli górskich.


Gorilla beringei beringei - Bwindi Impenetrable National Park

*Więcej goryli i szympansów żyjących w lasach Afryki Środkowej niż sądzono*

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Wildlife Conservation Society zebrano dane z badań nad dziką przyrodą zebrane w latach 2003 – 2013 w 59 miejscach w pięciu krajach zachodniej Afryki Środkowej i stwierdzono, że zamieszkuje je ponad 361 000 zachodnich goryli nizinnych i prawie 129 000 szympansów centralnych ( Pan troglodytes troglodytes ) lasy - około 30 % więcej goryli i 10 % więcej szympansów niż wcześniej szacowano. 


Gorilla gorilla gorilla - Jacksonville Zoo and Gardens 

*Nasila się afrykański kryzys mięsa z małp człekokształtnych; kilka rozwiązań w zasięgu wzroku*

Kłusownictwo małp człekokształtnych, które zaopatruje rosnące rynki mięsa krzewów miejskich i wiejskich, znajduje się obecnie w kryzysie w Afryce Środkowej i pomimo wysiłków ekologów nie wykazuje oznak spowolnienia. Ogromne sieci dróg do pozyskiwania drewna, nowoczesna broń, telefony komórkowe, tani transport zmotoryzowany i duże zapotrzebowanie na dzikie mięso w ośrodkach miejskich napędzają dynamicznie rozwijający się rynek mięsa z buszu. Afrykańskie sanktuaria małp człekokształtnych ratują ocalałych, a aktywne dotarcie do lokalnych społeczności oferuje częściowe rozwiązanie. Programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych, uczące wartości małp człekokształtnych, są postrzegane jako niezbędne. 


szympans zwyczajny ( Pan troglodytes ) - zoo Wrocław 

*Jak goryle Grauera przylgnęły do przetrwania, znalazła się nowa populacja*

Uważano, że zaledwie 15 goryli Grauera ( Gorilla beringei graueri ) żyje w afrykańskim Parku Narodowym Maiko ( Maiko National Park - DRK ), ale biologowie podejrzewali inaczej. Prawie nieprzejezdna dżungla z rezerwatu z pewnością mogłaby schronić więcej małp człekokształtnych zagrożonych kryzysem w głębokich wąwozach w cieniu stromych szczytów, pomyśleli, i mieli rację. 


Gorilla beringei graueri 

*Kobiety mogą być kluczem do ochrony małp człekokształtnych w Kongu*

Trwająca przemoc w Demokratycznej Republice Konga spowodowała ogromne straty w kobietach w kraju, a przemoc seksualna w tym kraju ustanowiła DRK jako „najniebezpieczniejsze miejsce do bycia kobietą”. Zagraża to również  dzikiej przyrodzie, zwłaszcza gorylom, bonobo i szympansom. Tymczasem w DRK pozostaje tylko około 3800 goryli Grauera krytycznie zagrożonych. Ale teraz kobiety z DRK przezwyciężają własne trudności, a dzięki nowatorskiej pomocy międzynarodowych organizacji ochrony przyrody, ratują wielkie małpy Konga.
Bonobo Conservation Initiative ( BCI ), Gorilla Rehabilitation and Conservation Education Centre ( GRACE ), Jane Goodall Institute ( JGI ) i Coopera współpracują z lokalnymi kobietami, aby pomóc w ochronie wielkiej małpy poprzez edukację, wzmocnienie pozycji, dostęp do opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa żywności.



dorosły osobnik bonobo ( Pan paniscus ) - Lola Ya Bonobo Sanctuary ( Demokratyczna Republika Konga )

Artykuł opublikowany przez Erika Hoffnera



bonobo ( Pan paniscus ) - samica z młodym 

Gorilla gorilla diehli 





















Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.







środa, 18 września 2019

Światowy Dzień Nosorożca - 22 września. W tym roku nie przeprowadzono spisu nosorożców indyjskich ( Rhinoceros unicornis ), ponieważ w Nepalu brakuje środków na badania.









Mongabay Series: Asian Rhinos

autor: Abhaya Raj Joshi z dnia 11 kwietnia 2019 r


W tym roku nie przeprowadzono spisu nosorożców indyjskich ( Rhinoceros unicornis ) w Nepalu, ponieważ brakuje środków na badania.




- Planowany spis nepalskiej populacji nosorożca indyjskiego ( Rhinoceros unicornis )  nie odbędzie się w tym roku z powodu braku funduszy.
- Przychody ze sprzedaży biletów w parkach narodowych są dzielone między budżet ogólny rządu i fundusze na wsparcie lokalnych społeczności, pozostawiając urzędników ds. Dzikich zwierząt zależnych od darczyńców w celu finansowania działań takich jak spis osobników.
- Tegoroczny spis był uważany za szczególnie krytyczny, ponieważ duża liczba nosorożców Nepalu umiera z powodu niewyjaśnionych lub naturalnych przyczyn, co rodzi pytania o nośność Parku Narodowego Chitwan, twierdzy nosorożców indyjskich w tym kraju.
- Eksperci uważają, że spis osobników w tym roku może ujawnić spadek populacji, politycznie niesmaczny wynik w kraju, w którym ochrona nosorożców jest kwestią prestiżu narodowego.


nosorożec indyjski ( Rhinoceros unicornis ) - Chitwan National Park

KATHMANDU, Nepal - W tym roku nie odbędzie się planowany spis nepalskich nosorożców indyjskich ( Rhinoceros unicornis ).
„Liczenie zostało przełożone”, - powiedział Bishnu Shrestha, rzecznik Departamentu Przyrody i Parków Narodowych, Mongabay. Powiedział, że zebrano tylko 60 % niezbędnych funduszy.
Przeprowadzenie spisu dokładnej liczby nosorożców to ogromne przedsięwzięcie. W poprzednim spisie populacji przeprowadzonym w 2015 r. uczestniczyło 267 osób i 54 słonie. Tegoroczna operacja miała kosztować około 10 milionów rupii ( 100 000 USD ), - powiedział Man Bahadur Khadka, dyrektor generalny Departamentu Dzikiej Przyrody i Parków Narodowych, Mongabay.
Główne sanktuarium nosorożca indyjskiego ( Rhinoceros unicornis ) w Nepalu, to Park Narodowy Chitwan, który przyjął ponad 150 000 turystów w roku podatkowym 2018 -2019, przynosząc 167,8 miliona rupii ( 1,52 miliona dolarów ). Niestety park nie jest w stanie wykorzystać tych funduszy na finansowanie programów takich jak populacji nosorożców indyjskich. Zgodnie z prawem połowa dochodów parku trafia do lokalnych społeczności, a druga połowa do ogólnego budżetu rządu centralnego.


para nosorożców indyjskich ( Rhinoceros unicornis ) - w warunkach wiwaryjnych

Liczenie nosorożców indyjskich ( Rhinoceros unicornis ) nie jest priorytetem dla rządu, który musi również przeznaczyć środki na ważne programy związane ze zdrowiem i edukacją, - powiedział były urzędnik departamentu dzikiej przyrody. Tymczasem władze parku polegają na dawcach, takich jak Nepal National Trust for Nature Conservation ( NTNC ), WWF i Zoological Society of London, aby sfinansować spis.
Przedstawiciele dzikiej przyrody opowiadają się za zmianą zasad. „Ponieważ rząd pracuje nad nowym budżetem, proponujemy, aby cały proces był finansowany przez rząd”, - powiedział Shrestha.


nosorożec indyjski ( Rhinoceros unicornis ) 

*Czas ma kluczowe znaczenie*

Wyjaśnia Khadka, że dział dzikich zwierząt co pięć lat przeprowadza spis nosorożców indyjskich, aby podsumować populację i opracować strategie ochrony. 

Ostatni spis osobników przeprowadzono w Nepalu między 11 kwietnia a 2 maja 2015 r. Objął 605 nosorożców w Parku Narodowym Chitwan, 29 w Parku Narodowym Bardia, 8 w Parku Narodowym Suklaphanta i 3 w Parku Narodowym Parsa.

Urzędnicy stwierdzili, że szczególnie ważne jest przeprowadzenie spisu osobników w tym roku, zamiast czekania do 2020 r. zgodnie z planem, ponieważ znaczna liczba nosorożców Chitwan zmarła z powodu nieznanych lub naturalnych przyczyn. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy nie było żadnych znanych przypadków kłusownictwa, ale znaleziono 41 martwych nosorożców w parku i wokół niego. Zgony wywołały wezwania do oceny, czy Chitwan gości więcej nosorożców niż jego ekosystem jest w stanie je obsłużyć.
„Aby ocenić pojemność parku, musimy dokonać oceny populacji” - powiedział Khadka. „Spis osobników jest również ważny, ponieważ pomoże nam ocenić szkody spowodowane przez powodzie w 2017 r.”


nosorożec indyjski ( Rhinoceros unicornis ) - zoo Wrocław

„Liczenie, szczególnie w Chitwan, zajmuje około dwóch do trzech tygodni i musi zostać zakończone od kwietnia do maja”, - powiedział Naresh Subedi, kierownik programu w NTNC, jednym z fundatorów spisu powszechnego. „Jeśli przegapimy okres widoczności, słonie stają się nie do zniesienia, a widoczność maleje wraz ze wzrostem trawy”.
Podczas gdy brak funduszy jest oficjalnym powodem odroczenia, niektórzy członkowie społeczności konserwatorskiej spekulują, że urzędnicy rządowi pozwolili na skończenie się spisu nosorożców indyjskich, ponieważ chcą uniknąć wiedzy, która według ekspertów może ujawnić spadek populacji zagrożonego gatunku.
„Jest wielu ludzi, którzy twierdzą, że zaprzestano kłusownictwa nosorożców indyjskich w Nepalu. Kwestia ta stała się kwestią prestiżu i nikt nie chce ponosić winy za spadek populacji nosorożców indyjskich ”, - powiedziało Mongabay jedno źródło w dziale dzikiej przyrody. 


śpiący nosorożec indyjski ( Rhinoceros unicornis ) - zoo Wrocław

Artykuł opublikowany przez Isabel Esterman



nosorożec indyjski ( Rhinoceros unicornis ) - zoo Wrocław

nosorożec indyjski ( Rhinoceros unicornis ) - zoo Wrocław













Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.