piątek, 25 października 2019

Dla rzadkich nosorożców jawajskich ( Rhinoceros sondaicus ) kamery-pułapki są dobrotliwym Wielkim Bratem.











Mongabay Series: Asian Rhinos

Dla rzadkich nosorożców jawajskich ( Rhinoceros sondaicus ) kamery-pułapki są dobrotliwym Wielkim Bratem.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus )

autor: Nuswantoro dnia 3 grudnia 2018 r. 
Dostosowane przez Bastena Gokkona.

- Kamery-pułapki w indonezyjskim parku zarejestrowały pierwsze wideo nosorożców jawajskich na wolności.
- Krytycznie zagrożony gatunek, którego populacja liczy zaledwie 68 osobników, jest niezwykle nieuchwytny, unikając nawet ekologów i leśniczych odpowiedzialnych za jego badanie i ochronę.
- Sieć 120 kamer-pułapek, wprowadzonych w 2010 r., dała badaczom i urzędnikom parku cenne informacje na temat biologii i zachowania nosorożców oraz pomogła w opracowaniu strategii ochrony gatunku.

Yogyakarta, Indonezja - „To pierwszy na świecie film o dzikiej parze nosorożców jawajskich”, - oświadczył Mamat Rahmat w prezentacji dla lekarzy weterynarii w indonezyjskim mieście Yogyakarta 20 października.


samica z cielakiem - nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus )

10-minutowy klip został uchwycony 5 listopada 2017 r. z jednej z wielu kamer-pułapek ustawionych w indonezyjskim parku narodowym Ujung Kulon, ostatnim miejscu na Ziemi, w którym znajdują się krytycznie zagrożone nosorożce jawajskie ( Rhinoceros sondaicus ).
Samiec nosorożca znany jako Pajero osadza w nim samicę Palasari w błotnistej kałuży odwiedzanej przez nosorożce w parku. Według Mamata, szefa parku, Palasari, która ma już potomstwo, teraz znów jest w ciąży. ( Nosorożce jawajskie mają okres ciąży od 16 do 19 miesięcy, więc jeśli poród się powiedzie, nowe cielę powinno urodzić się w pierwszej połowie 2019 r. )

Klip jest jednym z wielu klejnotów w rosnącym skarbie wideo i zdjęć z Ujung Kulon, kolekcji starannie przygotowanej, monitorowanej i przeszukiwanej przez ekologów pracujących z urzędnikami parku i lokalną społecznością.
Na Ziemi pozostało tylko około 68 nosorożców jawajskich ( Rhinoceros sondaicus ), wszystkie skupione w Ujung Kulon, obszarze mniejszym niż stolica Dżakarta, na zachodnim krańcu Indonezji na Jawie. Gatunek ten jest znany jako samotny i stoi w obliczu wielu zagrożeń, więc wszelkie oznaki krycia zwierząt to dobra wiadomość dla jego przetrwania.


samica o imieniu Puri z cielakiem - nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus )

Nosorożce jawajskie są również bardzo nieuchwytne, o ile wielu ekologów, a nawet leśniczych, którzy poświęcili lata na badania i ochronę gatunku, rzadko spotykali je na wolności. Spisy nosorożców w Ujung Kulon przez dziesięciolecia były przeprowadzane nie przez obserwowanie poszczególnych nosorożców, ale na podstawie ich śladów.

Zmieniło się to w 2010 r., kiedy agencja zarządzająca parkiem rozpoczęła tworzenie sieci kamer-pułapek zapewnianych przez organizacje pozarządowe, w tym WWF i International Rhino Foundation ( IRF ). W ciągu roku ekologowie byli w stanie wizualnie odróżnić 35 dorosłych nosorożców ( 13 samic i 22 samce ) oraz pięć cieląt poprzez cechy fizyczne, takie jak kształty uszu i rogów, fałdy skóry, a nawet wszelkie wady fizyczne. Wszystkim tym zidentyfikowanym osobnikom nadano imiona.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus )

Od tego czasu filmy i zdjęcia zrobione przez kamery-pułapki ujawniły, między innymi, trio typowo samotnych nosorożców bawiących się razem w tym samym błocie; próby krycia; samotny samiec, który wydaje się masturbować ( „Niezwykłe odkrycie, które musimy zbadać” - powiedziała Mamat ); a nawet poród na żywo, chociaż moment, w którym cielę się pojawia, nie zostaje nagrany, - powiedział Mamat.

Odkrycia te zapewniły ekologom bezcenny wgląd w życie i zachowanie tych rzadkich zwierząt oraz pomagają w opracowaniu strategii ochrony gatunku.
„Świadomość, że się krzyżują, daje nadzieję na przetrwanie nosorożców jawajskich ” - powiedział Mamat. „Ujung Kulon nadal jest dobrym siedliskiem dla nosorożców, ponieważ nadal czują się tutaj bezpiecznie podczas krycia.”
Teraz są zainstalowane kamery-pułapki w 120 miejscach w zasięgu nosorożców. Członkowie lokalnej społeczności brali udział w ich tworzeniu, co stanowi część transferu wiedzy, która - jak mają nadzieję urzędnicy parku - zwiększy poczucie odpowiedzialności społeczności za program ochrony przyrody.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus ) - kąpiący się osobnik 

„To ich dom, w którym znajdują się wszystkie ich cenne rzeczy, więc ich ochrona zależy od nich” - powiedział Mamat. „Społeczność lokalna jest obecnie kluczowym aspektem zarządzania ochroną przyrody”.

W najnowszym spisie nosorożców w 2017 r. populację oszacowano na 67 osobników: 30 samic i 37 samców. Liczba ta utrzymywała się na stałym poziomie w ostatnich latach, ale kataklizm wciąż wisi nad gatunkiem.
Nosorożce ściśnięte w jednym środowisku są szczególnie narażone na zagrożenia związane z działalnością człowieka, chorobami i klęskami żywiołowymi. Niedaleko wybrzeża Ujung Kulon znajduje się Anak Krakatau, wysoce aktywny wulkan, który powstał w wyniku legendarnej erupcji w 1883 r., w której zginęło ponad 36 000 osób. Erupcja Krakatau wywołała również fale tsunami o wysokości ponad 30 metrów; ostatnie badania sugerują, że duże tsunami może skutecznie zniszczyć wszystkie nosorożce jawajskie ( Rhinoceros sondaicus ).

Zagrożenia te zmusiły konserwatorów przyrody i urzędników do znalezienia drugiego miejsca, w którym można przenieść część populacji nosorożców, w celu utworzenia nowego centrum populacji. Obecna krótka lista obejmuje lokalizacje w zachodniej Jawie, ale eksperci sugerowali również witryny na Sumatrze, która jest już domem dla nosorożca sumatrzańskiego ( Dicerorhinus sumatrensis ), również krytycznie zagrożonego.
Na razie jednak Ujung Kulon jest jedynym domem nosorożca jawajskiego ( Rhinoceros sondaicus ). 
I dopóki mogą się tam rozmnażać, pomijane przez sieć kamer, Mamat jest szczęśliwy: „To wszystko, na co liczymy”.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus ) - osobnik podczas posiłku

nosorożec sumatrzański ( Dicerorhinus sumatrensis ) - samica z młodym 


Historia została zgłoszona przez zespół Mongabay w Indonezji i została opublikowana po raz pierwszy na naszej stronie w Indonezji 1 listopada 2018 r.

Artykuł opublikowany przez Bastena Gokkona



portret kąpiącego się nosorożca jawajskiego ( Rhinoceros sondaicus )













Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz