czwartek, 19 marca 2020

Czy koronawirus COVID - 19 przyczyni się do likwidacji handlu dzikimi zwierzętami oraz rynkami ich zbytu ?











autor: Liz Kimbrough w dniu 13 marca 2020 r



Ekolodzy i konserwatorzy przyrody mają nadzieję, że nastąpi likwidacja handlu dzikimi zwierzętami oraz rynkami zbytu z pomocą koronawirusa COVID - 19.



- Nowa choroba koronawirusowa ( COVID - 19 ) została scharakteryzowana przez Światową Organizację Zdrowia jako pandemia. W miarę rozprzestrzeniania się wirusa, wprowadza się w błąd informacjami o jego rzekomym pochodzeniu.
- Pogłoski i plotki, że COVID - 19 został wyprodukowany w laboratorium lub że wiadomo z pełną pewnością, który gospodarz zwierzęcy przekazał chorobę ludziom, są bezpodstawne.
- Biorąc pod uwagę wyraźne ryzyko dla zwierząt, a także dla zdrowia ludzi, Wildlife Conservation Society i Global Wildlife Conservation wzywają do stałego zakazu handlu dziką fauną i florą oraz handlu żywymi zwierzętami.



Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała nową chorobę koronawirusa ( COVID - 19 ) jako pandemię w świetle szybkości jej rozprzestrzeniania się na całym świecie. Odkąd w grudniu ubiegłego roku w chińskim mieście Wuhan pojawiły się pierwsze przypadki, pojawiło się wiele spekulacji i dezinformacji na temat pochodzenia tego wirusa. I chociaż naukowcy podejrzewają, że mógł pochodzić z rynku w Wuhan, gdzie chore zwierzę zostało skonsumowane lub zabite, przechodząc na ludzką populację, problem ten nie został jeszcze rozwiązany.

Aby lepiej zrozumieć pochodzenie koronawirusa i co można zrobić, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby od zwierząt na ludzi, Wildlife Conservation Society ( WCS ) i Global Wildlife Conservation nawiązały współpracę w ramach serii nowych infografik.


Infografika WCS i GWC

WCS regularnie informuje o problemach związanych z dziką przyrodą, które dotyczą COVID - 19, i wysyłał na Twittera odpowiedzi na niektóre z najczęstszych plotek na temat tej choroby. Obejmują one od wyraźnie fałszywych - że wirus został wyprodukowany w laboratorium - do bezpodstawnych ( na przykład, że wiadomo z całą pewnością, od którego zwierzęcego gospodarza pochodzi choroba która przeszła na ludzi ).
„Najprawdopodobniej gospodarzem ewolucyjnym lub przodkiem był nietoperz” - powiedział Mongabay Chris Walzer, dyrektor wykonawczy ds. Zdrowia w WCS. 
„Nie wiemy jednak, w jaki sposób wirus przedostał się na ludzi i przez jakich potencjalnych pośredników przechodził”.


Infografika WCS i GWC

Koronawirusy to grupa wirusów o wyjątkowo wysokich wskaźnikach mutacji, o których wiadomo, że istnieją u nietoperzy, gryzoni, wielbłądów i kotów, co czyni z nich potencjalnie pierwotnych gospodarzy. Są one predysponowane do przeskakiwania z gospodarzy zwierzęcych na ludzi. Wirusy, które spowodowały wybuch zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie ( MERS ) w 2012 r. i zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej ( SARS ) w latach 2002 - 2004, są klasyfikowane jako koronawirusy.

Wirusy naturalnie mutują i są zdolne do rekombinacji, dzieląc różne komponenty w celu stworzenia nowych wirusów. Tak więc handel dzikimi zwierzętami i rynki mięsne, gdzie wiele żywych gatunków jest trzymanych razem z rzeźnymi na tych samych powierzchniach, stanowią doskonałą pożywkę dla nowych patogenów.


Pangoliny ( Manidae ) są najczęściej sprzedawanymi zwierzętami na świecie, ale nie potwierdzono, aby pangoliny były gospodarzem pośrednim COVID - 19.

„Zwierzęta są chwytane na wolności ( lub hodowane alternatywnie na tak zwanej farmie dzikiej przyrody ) i transportowane na rynek, gdzie wchodzą w interakcje z innymi gatunkami z innych miejsc”, - powiedział Walzer. 
„Tutaj zwierzęta są uwięzione w stresujących warunkach, wymieniając odchody, a tym samym wirusy, zanim zostaną ubite na miejscu. Pozwala to na spłynięcie krwi i odsłonięcie narządów oraz zwiększa kontakt z ludźmi ”.
„To tylko gra liczbowa” - powiedział Walzer. „Jeśli po prostu zgromadzisz wystarczającą liczbę gatunków i umożliwisz im dzielenie się wirusami, a następnie umożliwisz wielu ludziom kontakt ze zwierzętami i ich częściami, wtedy niezmiennie będziesz mieć wirusa, który może dostać się do ludzkiej komórki i rozmnażać się, szukając dalszej okazji, do przejścia z człowieka na człowieka. ”


Uważa się, że nietoperze są ewolucyjnym gospodarzem COVID - 19, chociaż wirus prawdopodobnie przeszedł na ludzi od innego zwierzęcia. Pteropus rufus - rudawka madagaskarska

Biorąc pod uwagę wyraźne ryzyko zarówno dla różnorodności biologicznej, jak i dla zdrowia ludzi, naukowcy z WCS i GWC wzywają do stałego zakazu handlu dziką fauną i florą oraz rynków żywych zwierząt.

Epidemia COVID - 19 może być przełomem, który obudzi akcję zakazu handlu dzikimi zwierzętami w Azji Południowo-Wschodniej. 
Chiny ogłosiły zakaz konsumpcji dzikich zwierząt; Wietnam podejmuje również działania na rzecz zakazu handlu dzikimi zwierzętami i ich konsumpcji.

„Chiny przyjmując przywództwo, myślą, że w regionie wystąpi efekt domina, ponieważ wszystkie kraje sąsiadujące ze sobą są wysoce zależne, a ich rynki są połączone” - powiedział Walzer. „W tych krajach obowiązują przepisy dotyczące zwierząt gospodarskich. Teraz wszyscy pytają, jak najlepiej regulować zagadnienia związane z dziką przyrodą. Jakie przepisy, ekspertyzy i monitorowanie są potrzebne do rzeczywistego wdrożenia tego prawodawstwa w znaczący sposób? ”

„Zainteresowanie opinii publicznej może szybko zniknąć. Ale kiedy ustawodawstwo zostanie wprowadzone, pozostanie. ”

Kambodża, Laos i Indonezja nie wydały jeszcze oficjalnego oświadczenia w sprawie zakazów, ale Walzer twierdzi, że kraje te wskazały, że chcą uregulować handel dziką fauną i florą oraz zbadać, co należy zrobić.

„Świat potrzebuje coraz więcej działań, aby zapobiegać przyszłym epidemiom wirusowym poprzez zakaz handlu i konsumpcji dzikiej przyrody”. 
Hoang Bich Thuy, dyrektor krajowy WCS Wietnam, powiedział w oświadczeniu. „Jeśli tylko jeden kraj będzie nadal zezwalał na handel dziką fauną i florą, społeczności na całym świecie będą nadal cierpieć i płacić wysoką cenę”.



Artykuł opublikowany przez Liz Kimbrough
























Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz