Shreya Dasgupta 12 kwietnia 2019 r
Odkrycie skamieniałości sprzed ponad 50 000 lat w jaskini na wyspie Luzon ( Filipiny ). Czy szczątki należą do nowego gatunku Homo luzonensis ?
- W jaskini na wyspie Luzon na Filipinach naukowcy odkryli skamieniałości sprzed ponad 50 000 lat, które, jak mówią, należą do nowego gatunku wczesnego człowieka, obecnie nazywanego Homo luzonensis.
- Homo luzonensis ma mieszankę cech starożytnych i współczesnych: większość jego zębów ma mały i prosty kształt, przypominający zęby współczesnych ludzi, podczas gdy jego kości palców rąk i nóg mają cechy podobne do australopiteków ( Australopithecus ) , przodków ludzi, o których wiadomo, że ostatnio występowali w Afryce około 2 miliony lat temu.
- Naukowcy zaangażowani w bieżące badanie są przekonani, że Homo luzonensis utrzyma się jako nowy gatunek, ponieważ jego elementy szkieletowe i zębowe „nie mają odpowiedników w żadnym ze znanej linii Homo”.
W ciągu ostatniej dekady archeolodzy wykopali kilka kawałków kości i zębów z jaskini na wyspie Luzon na Filipinach. Te skamieniałości, wszystkie szacowane na co najmniej 50 000 lat, należą do nowego gatunku wczesnego człowieka - potwierdzili naukowcy w badaniu opublikowanym w Nature.
Droga do odkrycia tego wczesnego gatunku ludzkiego, zwanego Homo luzonensis, była długa.
Archeolog Armand Mijares, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Filipińskim i współautor badania, po raz pierwszy rozpoczął wykopaliska wokół jaskini Callao na Luzonie w 2003 roku, kiedy jego zespół odkrył dowody ludzkiej działalności sprzed około 25 000 lat. Wrócił do jaskini w 2007 roku, tym razem kopiąc znacznie głębiej niż za pierwszym razem. Na głębokości od 8 do 9 stóp ( 2,4 do 2,7 metra ), pośród kości jelenia i innych zwierząt, jego zespół odkrył kość stopy.
Zespół wysłał kość do Philipa Pipera, profesora z Australian National University, który wkrótce potwierdził to, co podejrzewał Mijares: kość należała do człowieka.
„Kiedy dr Armand Mijares ( kierownik projektu ) i ja znaleźliśmy pierwszą ludzką kość datowaną na ponad 50 000 lat temu w Callao w 2007 r., wiedzieliśmy, że to, co mamy, było czymś wyjątkowym” - mówi Piper, współautorka badania, powiedziała Mongabay w e-mailu. „Wtedy oczywiście nie wiedzieliśmy, że to nowy gatunek, ale wiedzieliśmy, że mamy najstarsze ludzkie szczątki na Filipinach. Od tamtej pory było to budowanie dowodów ”.
Zespół Mijaresa przeprowadził więcej wykopalisk w jaskini Callao i jej okolicach, ostatecznie odkrywając dorosłe zęby, kości palców i stóp, a także kość udową dorosłego lub kość udową dziecka. Według naukowców szczątki te należą do co najmniej dwóch dorosłych i jednego nieletniego osobnika.
Florent Détroit, paleoantropolog z francuskiego Musée de l'Homme i współautor badań, wraz z kolegami skrupulatnie porównali skamieniałości ze wszystkimi znanymi gatunkami z naszego rodzaju Homo, ostatecznie dochodząc do wniosku, że skamieniałości wskazywały na gatunek Homo, który był nieznany nauce.
Zdaniem naukowców Homo luzonensis łączy w sobie cechy starożytne i współczesne. Większość jego zębów, małych rozmiarów i stosunkowo prostych w kształcie, przypomina zęby współczesnych ludzi - małe zęby również sugerują, że Homo luzonensis mógł być drobnej budowy - ale jego kości palców rąk i nóg mają cechy podobne do australopiteków ( Australopithecus ), przodków ludzi, o których wiadomo, że żyli w Afryce około 2 milionów lat temu. To właśnie ta kombinacja wyjątkowych cech zębów i szkieletu wyróżnia Homo luzonensis - powiedziała Piper.
Wielu ekspertów niezaangażowanych w badanie zgadza się, że połączenie cech odkrytych przez Mijares i jego współpracowników jest wyjątkowe i wskazuje na nowy gatunek Homo. Na przykład archeolog Adam Brumm, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Griffith w Australii, powiedział National Geographic, że odkrycie było „naprawdę sensacyjne”.
Kilku ekspertów, takich jak Huw Groucutt z Instytutu Ekologii Chemicznej im. Maxa Plancka, nie jest do końca przekonanych. Zgadzając się, że skamieniałości malują przekonujący obraz nowego gatunku ludzkiego, Groucutt powiedział The New York Times, że wyciąganie wniosków z kilku kości może być „ryzykowne”.
Naukowcy zaangażowani w obecne badanie są jednak przekonani, że Homo luzonensis utrzyma się jako nowy gatunek. „Odzyskane elementy szkieletowe i zębowe nie mają odpowiednika nigdzie w znanej linii Homo” - powiedziała Piper.
„Oprócz skrupulatnie przeanalizowanych danych antropologicznych musimy wziąć pod uwagę koncepcje wyspiarskiej biogeografii” - dodała. „Wyspa Luzon jest i niewątpliwie w przeszłości była gorącym punktem bioróżnorodności. Ta odizolowana wyspa - gdzie zwierzęta przybywają na nią, izolują się i z czasem ewolucyjna adaptacja prowadzi do odejścia od przodków. Około 90% nielatających ssaków ( z wyłączeniem nietoperzy ) na Luzonie jest endemicznych, to znaczy można je znaleźć na Luzonie i nigdzie indziej na świecie, nawet na innych filipińskich wyspach. Dlaczego nie mielibyśmy oczekiwać tego samego od jakiegokolwiek gatunku homininów, który został wyizolowany na Luzonie? ”
Badania Mijaresa i Piper nie są jedynymi dowodami na obecność hominidów lub wczesnych ludzi na Filipinach. W 2018 roku inna grupa naukowców opublikowała badanie opisujące kości zarżniętego nosorożca i kamienne narzędzia, które odkryli na Luzon, sprzed około 700 000 lat. Nie jest jasne, czy narzędzia były dziełem przodków Homo luzonensis, czy też nie, ale sugeruje to, że wczesne gatunki ludzkie zajmowały Luzon między 700 000 a 50 000 lat temu.
Podsumowując, odkrycie w 2004 r. zarówno Homo luzonensis na Luzonie, jak i niewielkiego wczesnego gatunku ludzkiego Homo floresiensis z wyspy Flores w sąsiedniej Indonezji w 2004 r. nasuwa kilka pytań dotyczących tego, kim byli przodkowie tych wczesnych ludzi i jak się rozproszyli po Azji. Odkrycia podkreślają również znaczenie Azji w tworzeniu razem historii ewolucji człowieka.
„To bardzo ekscytujące odkrycie, z nieoczekiwanymi ograniczeniami wiekowymi i cechami” - powiedział Shanti Pappu, archeolog z Centrum Edukacji Dziedzictwa w Sharma w Indiach, który nie brał udziału w badaniu. „Te odkrycia pokazują, jak niewiele wiemy o historii ewolucji człowieka i związanej z nią archeologii w Azji, oraz pozostawiają pole do dalszych dyskusji. Również Indie mają mnóstwo nowych informacji pochodzących z ostatnich badań miejsc prehistorycznych, a wraz z innymi niedawnymi odkryciami pojawiają się nowe perspektywy azjatyckiego paleolitu ”.
Piper dodała, że odkrycie nowego gatunku na Filipinach pokazało, że „jest o wiele więcej do nauczenia się i znacznie więcej do odkrycia”.
„Ze względu na liczne archipelagi wyspiarskie, które tworzą wyspę Azji Południowo-Wschodniej na wschód od Linii Wallace'a, oraz potencjał dotarcia do wysp i izolacji, region ten ma potencjał, aby stać się jednym z prawdziwych punktów zapalnych dla zrozumienia historii ewolucji hominidów” - powiedziała.
Cytat :
Detroit, F. Mijares, AM Corny J., Daver, G. Zanolli, C. Dizon, E. Robles E. Grün R, Piper PJ ( 2019 ) nowy gatunek Homo z późnego plejstocenu Filipin. Nature 568 ( 7751 ): 181. DOI: 10,1038 / s41586-019-1067-9
Artykuł opublikowany przez Shreya Dasgupta
Człowiekowate, hominidy ( Hominidae ) - W rodzinie człowiekowatych wyróżniane są podrodziny : Ponginae i Homininae.
Podrodzina : Ponginae obejmuje gatunki z rodzaju Pongo oraz wymarłe rodzaje.
Pongo pygmaeus - orangutan borneański
Pongo abelii - orangutan sumatrzański
Pongo tapanuliensis - orangutan tapanulijski
†Pongo weidenreichi
†Pongo palaeosumatrensis
†Pongo javensis
†Pongo duboisi
†Pongo devosi
†Sivapithecus indicus
†Sivapithecus sivalensis
†Sivapithecus parvada
†Giganthopithecus blacki
†Ankrapithecus
Podrodzina Homininae obejmuje gatunki :
Gorilla gorilla - goryl zachodni
Gorilla gorilla gorilla - goryl nizinny
Gorilla gorilla diehli - goryl Cross River
Gorilla beringei - goryl wschodni
Gorilla beringei beringei – goryl górski
Gorilla beringei graueri - wschodni goryl nizinny
Pan troglodytes - szympans zwyczajny
Pan paniscus - bonobo
goryl górski ( Gorilla beringei beringei ) - samiec srebnogrzbiety
†Sahelanthropus tchadensis
†Orrorin tugenensis
†Ardipithecus ramidus
†Ardipithecus kadabba
†Australopithecus afarensis
†Australopithecus africanus
†Australopithecus anamensis
†Australopithecus bahrelghazali
†Australopithecus garhi
†Australopithecus sediba
†Paranthropus aethiopicus
†Paranthropus boisei
†Paranthropus robustus
†Kenyanthropus platyops
†Homo habilis - człowiek zręczny
†Homo rudolfensis
†Homo ergaster
†Homo erectus - człowiek wyprostowany
†Homo floresiensis - człowiek z Flores
†Homo antecessor
†Homo heidelbergensis - człowiek heidelberski
†Homo neanderthalensis - człowiek neandertalski
+Homo denisovans - człowiek z Denisowej Jaskini
†Homo rhodesiensis
†Homo cepranensis
†Homo georgicus - człowiek z Dmanisi
†Homo helmei
Homo sapiens - człowiek rozumny
Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz