sobota, 17 kwietnia 2021

Naukowcy znajdują na WhatsAppie nigdy wcześniej nie widziane młode rzadkiego zajączka błotnego ( Nesolagus netscheri ).

 









Elizabeth Fitt, 11 lutego 2020 r

Młode zajączka błotnego ( Nesolagus netscheri ) znalezione przez naukowców na WhatsAppie.


Rzadki młody zajączek błotny ( Nesolagus netscheri ), przedstawiony na zdjęciu przez handlarzy dziką przyrodą w grupie WhatsAppa 14 lutego 2018 r. Naukowcy po raz pierwszy zobaczyli młodego tego gatunku. Zmarł, zanim handlarz mógł go sprzedać. 


- Naukowcy po raz pierwszy zobaczyli małego zajączka błotnego ( Nesolagus netscheri ), kiedy został wystawiony na sprzedaż na grupie w WhatsAppie wśród handlarzy dzikimi zwierzętami.
- Badacze mówią, że obawiają się, że rzadkość zajączka błotnego może stworzyć nielegalny rynek kolekcjonerski dla tego gatunku.
- Eksperci twierdzą, że w celu zwalczania cyberprzestępczości należy zaktualizować krajowe przepisy dotyczące dzikiej przyrody.
- Naukowcy są zgodni, że media społecznościowe mogą być również pozytywnym narzędziem w walce z nielegalnym handlem dziką fauną i florą poprzez podnoszenie świadomości. 

zajączek błotny ( Nesolagus netscheri )

14 lutego 2018 r. grupa naukowców pod kierownictwem Aruma Setiawana rozpoznała raczej dziwnie wyglądającego małego zajączka na sprzedaż w grupie WhatsAppa, którą zinfiltrowali w Indonezji. Był to niezwykle rzadki, mało znany zajączek błotny ( Nesolagus netscheri ). Z szaro-żółtym futrem, ciemniejącym do rdzawego w kierunku ogona i charakterystycznymi czarnymi paskami, był to gatunek, którego naukowcy nie widzieli osobiście od ponad dziesięciu lat. Naukowcy wiedzieli tylko, że wciąż jest w pobliżu z powodu przypadkowego zdjęcia z fotopułapki wykonanej przez inną grupę badawczą poszukującą dzikich kotów w 2011 roku. Uważa się, że zajączek błotny ( Nesolagus netscheri ) istnieje tylko na niewielkim obszarze Sumatry, ale tutaj był na WhatsAppie wśród grupy handlarzy dziką przyrodą, w sprzedaży już od równowartości 365 dolarów.

Nesolagus netscheri - martwy osobnik 

*Martwe zajączki*

Kilka dni później naukowcy dowiedzieli się od grupy z WhatsAppa, że mały zajączek zdechł. 
„Ponieważ dostępnych jest bardzo mało informacji na temat młodych i systemu rozrodczego zajączka błotnego ( Nesolagus netscheri ), poprosiliśmy sprzedawcę o przekazanie okazu” - napisali naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie Mammalia. 
Sprzedawca przekazał ciało wraz z innym dorosłym okazem, którego również próbowano sprzedać za pośrednictwem grupy na WhatsAppie w tym samym tygodniu. Dorosły osobnik również zmarł pod opieką sprzedawcy.
Setiawan, z Wydziału Biologii Uniwersytetu Sriwijaya w Indonezji w prowincji Sumatra Południowa i główny autor dwóch artykułów na temat zajączka błotnego, twierdzi, że media społecznościowe stworzyły - „skrót do łatwiejszego dotarcia do tego gatunku”. 
Jak twierdzi Setiawan, wcześniej znacznie bardziej skomplikowane i trudne było zareklamowanie rzadkiego gatunku na sprzedaż, wynegocjowanie jego ceny i zorganizowanie wysyłki. WhatsApp i podobne platformy zmieniły to wszystko, znacznie ułatwiając znajdowanie kupujących. Mówi się, iż popyt na WhatsAppie pochodzi od bogatych kolekcjonerów rzadkich zwierząt, którzy wiedzą, czego szukają i często atakują zagrożone gatunki. 
Chociaż nie ma grup ochronnych aktywnie skupionych na tym gatunku, jest on prawnie chroniony przez prawo indonezyjskie i występuje na obszarach chronionych.
„To jeden z najfajniejszych, słabo poznanych gatunków, jakie znam” - mówi Jennifer McCarthy, adiunkt biologii na Lincoln University w Pensylwanii i część zespołu naukowców, którzy przypadkowo schwytali zajączka błotnego ( Nesolagus netscheri ) w fotopułapkę. „Jeśli stracimy pasiastego zajączka błotnego, stracimy… gatunek, który jest ewolucyjnie wyjątkowy”. 

Zajączek błotny ( Nesolagus netscheri ) jest jednym z zaledwie dwóch gatunków z rodzaju Nesolagus i jedynym gatunkiem zajączka pochodzącym z Indonezji.

rycina - zajączek błotny ( Nesolagus netscheri )

„Jakikolwiek nielegalny handel mało znanymi gatunkami, takimi jak zajączek błotny… może zagrozić samemu istnieniu gatunku” - dodaje McCarthy. Dlatego „niesamowicie niepokojący jest widok zajączka błotnego, który pojawia się w handlu w mediach społecznościowych”. 

* Brak ochrony *

IUCN wymienia obecnie zajączka błotnego ( Nesolagus netscheri ) jako niepełne dane DD, pomimo jego rzadkości i małego zasięgu. McCarthy twierdzi, że dzieje się tak dlatego, że po prostu nie ma wystarczających informacji, aby sformułować naukowe zalecenia dotyczące stanu ochrony lub opracować skuteczne działania ochronne dla gatunku. 

„Możemy założyć, że każdy wysiłek, aby spowolnić wylesianie, aby chronić siedlisko na Sumatrze, przyniesie korzyści zajączkowi błotnemu, ale brak informacji ekologicznych ogranicza zdolność naukowców lub organów regulacyjnych do wskazania bezpośrednich strategii ochrony” - mówi McCarthy. 
Nawet dotarcie do obszarów, w których zajączek błotny ( Nesolagus netscheri ) był wcześniej zarejestrowany, jest wyzwaniem. Zespół Setiawana, próbując znaleźć zajączka błotnego, udał się do odległych obszarów dżungli, do których można dostać się tylko motocyklem terenowym.
Aby zwiększyć zrozumienie i przyspieszyć wysiłki na rzecz ochrony zajączka błotnego, McCarthy przewodniczy grupie roboczej IUCN Striped Rabbit, założonej w grudniu 2019 roku. Setiawan i jego zespół są również członkami tej nowej grupy. 
„Jako pierwsi opublikowali badania skoncentrowane na tym gatunku, a bez ich pracy zajączek błotny ( Nesolagus netscheri ) mógłby nadal być po cichu sprzedawany” - mówi McCarthy. „Teraz wiemy, że handel online stanowi realne i znaczące zagrożenie dla gatunku oraz zwiększa pilność rzeczywistych i znaczących działań ochronnych”. 

*Handel online tworzy łatwy, mniej ryzykowny rynek *

W grupie WhatsAppa jej członkowie omawiali łącznie osiem indywidualnych osobników zajączków błotnych, ale nie próbowano ich sprzedać wszystkich ośmiu w okresie, gdy zespół Setiawana miał dostęp do grupy.

Według McCarthy'ego takie powtarzające się przypadki wskazują na trwający rynek zajączka błotnego wśród kolekcjonerów, a nie na przypadek. Co więcej, Setiawan - mówi, że uważa, że wysoka cena za małego zajączka błotnego - od 365 USD za dostawę na Sumatrze do 510 USD za dostawę na Jawę - może napędzać ten rynek, przyciągając więcej myśliwych do aktywnego wyszukiwania i sprzedawania zajączków błotnych w Internecie. Ta ostatnia cena jest ponad dwukrotnie wyższa od miesięcznej płacy minimalnej w Sumatrze Południowej.
 
„Wiele krajowych przepisów dotyczących dzikiej przyrody nie zapewnia obecnie wystarczającej ochrony przed cyberprzestępczością” - mówi Serene Chng, urzędnik ds. Programu w Azji Południowo-Wschodniej w grupie TRAFFIC zajmującej się monitorowaniem handlu dzikimi zwierzętami. „W wielu przypadkach podejrzany musi zostać złapany na posiadaniu dzikiej zwierzyny, aby go aresztować i postawić mu zarzuty”. 

Nesolagus netscheri uchwycony przez fotopułapkę


W związku z tym skuteczne ściganie przedsiębiorców za sprzedaż zajączka błotnego ( Nesolagus netscheri ) na WhatsAppie może okazać się bardzo trudne. Ponadto tempo przeprowadzania transakcji i zakres anonimowości w mediach społecznościowych utrudniają monitorowanie nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami. 

„Handlowiec może szybko zamieścić ogłoszenie, otrzymać szereg odpowiedzi od zainteresowanych kupujących, a następnie usunąć post przed wykryciem” - mówi Chng. Dodaje, że zamknięcie lub zawieszenie kont przenosi aktywność, a nie ją zatrzymuje, ponieważ użytkownicy mogą po prostu przejść do innej grupy, konta lub platformy. 

*Jak media społecznościowe mogą pomóc zajączkowi błotnemu *

Ale to nie wszystko jest złe. Zdaniem naukowców media społecznościowe mogą być również pozytywnym narzędziem w walce z nielegalnym handlem dzikimi zwierzętami. Chng twierdzi, że ma moc rozpowszechniania wiadomości, aby zniechęcić do handlu dzikimi zwierzętami. 

Wskazuje na incydenty, w których aresztowano kłusowników po udostępnieniu w mediach informacji o ich nielegalnej działalności lub w których obywatele zgłaszali władzom sprzedaż online. 

Setiawan mówi, że wierzy, że media społecznościowe mogą być również bardzo ważnym narzędziem do promowania ochrony przyrody. Uważa, że media społecznościowe odgrywają dużą rolę w zmianie umysłu, wprowadzając wiedzę o rzadkich gatunkach szerszej publiczności i zwiększając ich zrozumienie ich znaczenia. 

Mimo to McCarthy twierdzi, że wiele lokalnych społeczności nie zdaje sobie sprawy, że zajączek błotny ( Nesolagus netscheri ) jest wyjątkowy na Sumatrze. 
„Nie chodzi o to, że ich to nie obchodzi”, - mówi, „miejscowi po prostu często nie zdają sobie sprawy z tego, jak wyjątkowy jest gatunek na ich podwórku”
Jeśli społeczności lokalne uznają znaczenie tego gatunku, może być mniej prawdopodobne, że będą polować na niego i sprzedawać go, a częściej będą wywoływać próby kupna online u innych osób. Od tego może zależeć przetrwanie zajączka błotnego.

Cytat:

Setiawan, A., Iqbal, M., Halim, A., Saputra, R. F., Setiawan, D., & Yustian, I. (2019). Pierwszy opis niedojrzałego zajączka błotnego (Nesolagus netscheri), ze szczególnym uwzględnieniem handlu dzikimi zwierzętami w Sumatrze Południowej. Mammalia. doi: 10.1515 / mammalia-2018-0217 

Artykuł opublikowany przez Marię Salazar 

Nesolagus netscheri 


Nesolagus to rodzaj ssaka z rodziny zającowatych ( Leporidae ) z rzędu zajęczaków ( Lagomorpha )

Do rodzaju należą następujące gatunki :
Nesolagus timminsi Averianov, Abramov & Tikhonov, 2000 – zajączek annamski
Nesolagus netscheri ( Schlegel, 1880 ) – zajączek błotny
†Nesolagus sinensis - wymarły, wczesny plejstocen Chin

rycina - zajączek annamski ( Nesolagus timminsi )


Zajączek błotny ( Nesolagus netscheri ) Schlegel, 1880 - gatunek z rodziny zającowatych ( Leporidae ).

Zamieszkuje tylko wyżyny pasma Barisan w południowo-zachodniej Sumatrze. 
Żyje w lasach na wysokości od 600 do 1400 m n.p.m.
 
Długość głowy i ciała wynosi od 350 do 400 mm. Długość ogona to około 15 mm. Ubarwienie tła Nesolagus netscheri jest jasnoszare. Uderzające brązowe paski, w tym środkowy pasek na grzbiecie od ramion do zadu, modelują pyszczek, nogi i ciało. Podszycie jest miękkie i gęste. Zad i ogon są jaskrawoczerwone, a spód biały. 
Nic nie wiadomo o rozmnażaniu tego gatunku.

Nesolagus netscheri jest nocny. W ciągu dnia spoczywa na poszyciu w norach wykopanych przez inne zwierzęta.
 
Gatunek żywi się soczystymi łodygami i liśćmi roślin podszytu. Schwytane osobniki jadły prawdopodobnie ryż, kukurydzę, chleb, banany i ananasy. 

Nesolagus netscheri 


Nesolagus netscheri  jest wymieniony przez IUCN - jako brak danych ( DD ) i jest najwyraźniej najrzadszym zającowatym. 

Istnieje około tuzina okazów muzealnych, zebranych między 1880 a 1916 rokiem, a potwierdzoną ich obserwację tylko z 1972 roku. 

Rzadkość Nesolagus netscheri może być wynikiem wylesiania i utraty siedlisk.
 
W Planie Działań Komisji ds. Przetrwania Gatunków IUCN ( 1990 ) zalecono badanie mające na celu wyjaśnienie stanu i ekologii zajączka błotnego ( Flux 1990 ). Jednak do tej pory nie przeprowadzono ukierunkowanych badań tego gatunku, a aktualne informacje pochodzą z przypadkowych zdjęć z kamer -pułapek i przypadkowych obserwacji. Ze względu na stronniczość tych badań, która może być skierowana na większe ssaki niż zajączek błotny, konieczne jest przeprowadzenie ukierunkowanych badań tego gatunku przy użyciu metodologii zaprojektowanej specjalnie w celu maksymalizacji jego wykrywania. Badanie powinno pomóc w określeniu rozmieszczenia gatunku na wyspie oraz w opracowaniu oszacowania gęstości, tak aby można było monitorować trendy populacyjne tego rzadkiego gatunku. 

Zajączek błotny jest rzadkim gatunkiem endemicznym występującym na indonezyjskiej wyspie Sumatra. 

Nesolagus netscheri 


Gatunek został po raz pierwszy opisany w 1880 roku na podstawie okazu zebranego przez E. Netschera na Wyżynie Padang na Zachodniej Sumatrze ( Flux 1990 ). W latach 1880 – 1916 istniało kilka dodatkowych dokumentów dotyczących tego gatunku wzdłuż pasma górskiego Barisan, jednak zostało to udokumentowane ponownie dopiero w 1972 r., kiedy to M. Borner zgłosił obserwację w Parku Narodowym Gunung Leuser w prowincji Aceh.
 
W 1978 r. J. Seidensticker miał dodatkową obserwację w pobliżu Gunung Kerinci ( Flux 1990 ). Pierwsze zdjęcie z fotopułapki zajączka błotnego zostało wykonane w 1997 roku przez J. Holden ( Flora and Fauna International ) w Parku Narodowym Kerinci Seblat i od tego czasu pojawiło się tylko kilka dodatkowych zdjęć z fotopułapki lub bezpośrednich obserwacji gatunku zgłoszone ( FFI 1998 ). Ta rozbieżność w obserwacjach wystąpiła pomimo aktywnego kontaktu z licznymi badaczami na Sumatrze w celu uzyskania informacji na temat niezgłoszonych dokumentów dotyczących tego gatunku. Ta rozbieżność jest zauważalna, ponieważ ostatnio na Sumatrze przeprowadzono znaczną liczbę projektów fotopułapek i spodziewano się, że gatunek ten będzie fotografowany przynajmniej od czasu do czasu, jeśli występował w znaczących gęstościach. 

Oprócz rzadkości zapisów, raporty o tym gatunku wydają się wskazywać, że jego rozmieszczenie jest bardziej ograniczone niż wcześniej sądzono. Podczas gdy historycznie uznawano, że zasięg gatunku obejmuje całe pasmo górskie Barisan, większość zapisów ( zarówno obecnych, jak i historycznych ) pochodzi z zachodniej i południowej Sumatry. Niedawno doniesienia pochodzą prawie w całości z dwóch parków narodowych, Parku Narodowego Bukit Barisan Selatan i Parku Narodowego Kerinci Seblat ( McCarthy i in. 2012, McCarthy, Holden & Martyr 2018 ). 

Rodzi to pytanie, jaki jest obecny zasięg występowania tego gatunku i czy oba parki mogą teraz działać jako jedyne ostoje dla zajączka błotnego. Wydaje się również, że gatunek jest silnie zależny od lasów, a jedyne rekordy poza obszarami leśnymi znajdują się na niedawno wyciętych obszarach, gdzie przemieszczenie jest prawdopodobne. Jest możliwe, że poza Kerinci Seblat i Bukit Barisan mogą istnieć resztki populacji, ale nie było ostatnio doniesień z innych regionów, pomimo znacznego wzrostu liczby fotopułapek i monitorowania na całej wyspie. Ponadto szybkie tempo wylesiania na Sumatrze oznacza, że ​​populacje poza obszarami chronionymi są bardzo zagrożone. 

Klasyfikacja statusu zajączka błotnego była trudna. W 1994 r. gatunek oceniono jako zagrożony ( E ), w 1996 r. jako krytycznie zagrożony ( CR ), a w 2008 r. jako narażony ( VU ). Te zmiany statusu tam i z powrotem odzwierciedlają całkowity brak informacji na temat ekologii gatunku, który utrzymywał się przez ten czas. Między 1996 r., kiedy gatunek oceniono jako krytycznie zagrożony, a 2008 r., kiedy uznano go za narażony, istniało tylko kilka dodatkowych zapisów dotyczących tego gatunku, wszystkie składały się z prostych raportów o występowaniu. Nigdy nie było wystarczającej liczby zdjęć lub obserwacji gatunku, aby przeprowadzić modelowanie siedlisk, oszacowanie gęstości, a nawet modelowanie rozmieszczenia. W 2012 roku McCarthy i wsp. przeprowadzili nieformalną ankietę wśród kolegów prowadzących badania na Sumatrze w celu udokumentowania każdego niedawnego i historycznego zapisu zajączka błotnego. Nawet ten wyczerpujący wysiłek nie dostarczył wystarczających danych na temat gatunku, aby dostarczyć znaczących analiz ekologicznych. W związku z tym w tym momencie nie ma danych, na których można by oprzeć szacunki AOO, EOO, gęstości lub wielkości populacji, a każda próba dokonania tego spowodowałaby niewiarygodną i nie do poparcia klasyfikację gatunku. Z tego powodu zalecono, aby gatunek został uznany za niepełne dane ( DD ) i podkreślono pilną potrzebę badań ekologicznych w celu wyjaśnienia statusu zajączka błotnego. 

Zajączek błotny jest prawdopodobnie gatunkiem naturalnie rzadkim i złudnym ( Flux 1990, Jacobsen i Kloss 1919 ). Nigdy nie odnotowano go w dużej liczbie, chociaż jego silnie nocne wzorce aktywności mogły przyczyniać się do sztucznie zaniżonego postrzegania obfitości w historii. Do tej pory istniał rażący niedobór danych na temat gatunku, co uniemożliwiło sporządzenie jakichkolwiek szacunków gęstości zaludnienia lub monitorowanie i wykrywanie jakichkolwiek trendów populacyjnych. Jednak względną rzadkość tego gatunku można wywnioskować na podstawie liczby obserwacji i generowanych raportów anegdotycznych. Ponieważ nadal istnieje bardzo mała liczba nowych zapisów dotyczących tego gatunku, pomimo zwiększonej liczby fotopułapek i badań naukowych na całej Sumatrze, jest prawdopodobne, że zajączek błotny nie jest powszechnym gatunkiem, a liczebność populacji jest podobna lub nieco niska. 

Chociaż historycznie sporadycznie zgłaszano go z nowo wykarczowanych obszarów lub zdegradowanych lasów, zajączek błotny wydaje się być silnie zależny od lasów i nie był rejestrowany z terenów otwartych ani pól uprawnych ( Flux 1990 ). Najczęściej występuje na wysokości powyżej 600 m w pierwotnych siedliskach górskich i podgórskich ( Dinets i in. 2010, Jacobsen i Kloss 1919, Jacobsen 1921, McCarthy i in. 2012 ). 

Zajączek błotny nie żeruje na polanach ani na terenach otwartych, żerując tylko na obszarach leśnych. Osobnik żyjący w niewoli preferował różne gatunki Cyrtandry, pospolitego rodzaju roślinności podszytowej w lasach tropikalnych. Araceae były również akceptowane, ale nie preferowane. Kilka innych gatunków roślin zostało niechętnie zaakceptowanych, ale unikano upraw warzyw i owoców ( Jacobsen i Kloss 1919, Jacobsen 1921 ). Niektórzy lokalni mieszkańcy donoszą, że gatunek ten był widziany zjadając owoce na ziemi, ale psujące się gujawy nie wydają się przyciągać ich do fotopułapek ( J. Holden, pers.comm. ). Nie przeprowadzono analiz zwyczajów żywieniowych na wolności, ale film z kamery-pułapki z Parku Narodowego Kerinci Seblat pokazał osobnika powoli poruszającego się po poszyciu leśnym, żerującego na kilku różnych roślinach wśród podszytu ( J. Holden, pers.comm. ).

Nesolagus netscheri 


Zajączek błotny jest głównie nocny. Wszystkie okazy muzealne były łapane w nocy, a zajączki trzymane w niewoli były najbardziej aktywne w nocy. Wszystkie ostatnie zdjęcia tego gatunku wykonane przez aparat fotograficzny zostały również zarejestrowane w nocy. Istnieją jednak doniesienia o tym, że gatunek ten w ciągu dnia żerował na opadłych owocach. W niektórych dziennych obserwacjach zajączek szybko uciekł, podczas gdy w innych długo zamierał przed odejściem. 

Najbardziej znaczącym zagrożeniem dla zajączka błotnego jest utrata i degradacja siedlisk na dużą skalę na całej wyspie Sumatra. Wydaje się, że jest to gatunek zależny od lasów, a zatem szybkie przekształcenie lasów sumatrzańskich w grunty rolne jest znaczącym i bezpośrednim zagrożeniem. W latach 1990 - 2010 Sumatra straciła 7,54 mln ha pierwotnego lasu, czyli około 70% całkowitej powierzchni lasów ( Margano i in. 2012 ). Obecne rozmieszczenie zajączka błotnego jest potencjalnie ograniczone do parków narodowych Bukit Barisan i Kerinci Seblat, z których oba nadal doświadczają znacznego wkraczania i wylesiania w granicach parku. W latach 2000 – 2015 Kerinci i Bukit Barisan straciły odpowiednio 258 km² i 143 km² lasu ( McCarthy, unpub. data ). Obszary chronione na Sumatrze są również coraz bardziej odizolowane od siebie z powodu utraty i rozwoju siedlisk, co stwarza problemy związane z fragmentacją populacji w przypadku utraty łączności wzdłuż pasma górskiego Barisan. Nie ma dowodów na to, że polowanie lub chwytanie w celu handlu zwierzętami stanowi poważne zagrożenie dla zajączka błotnego, prawdopodobnie ze względu na jego rzadkość i trudność w złowieniu. Miejscowa ludność zgłasza również, że mięso ma zły smak, co może być kolejnym powodem, dla którego nie jest on celem. Jednak osobniki mogą być narażone na złapanie w sidła przeznaczone na inne gatunki.























Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne oraz na podstawie
animaldiversity, arkive, iucn, planet-mammiferes, waza, wikipedia i wiedzy własnej.
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz