czwartek, 23 maja 2019

Ochrona nosorożca jawajskiego ( Rhinoceros sondaicus ) w Parku Narodowym Ujung Kulon.










Mongabay Series: Asian Rhinos 

Chroniąc nosorożca jawajskiego ( Rhinoceros sondaicus ), miejscowi zyskują „bardziej znaczące życie”.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus ) - zdjęcie z kamery-pułapki w Parku Narodowym Ujung Kulon


Donny Iqbal w dniu 10 sierpnia 2018 r.
Dostosowane przez Bastena Gokkona


samica nosorożca jawajskiego  ( Rhinoceros sondaicus ) z cielakiem - Park Narodowy Ujung Kulon 

- Według miejscowych, którzy poświęcają dziesiątki lat swojego życia na działania, praca w programach ochrony nosorożców jawajskich jest nie lada wyczynem.
- Od ścigania przez nosorożce do spotkania twarzą w twarz z uzbrojonymi myśliwymi, ich doświadczenia przemawiają do często wyczerpującej rzeczywistości prac konserwatorskich w terenie, podkreślanych przez rzadkie spotkania z nieuchwytnymi zwierzętami.
- Mimo wyzwań pracownicy twierdzą, że znaleźli wartość w codziennych obowiązkach i dzięki temu zyskują na wartości nosorożców jawajskich.


portret kąpiącego się nosorożca jawajskiego

BANDUNG, Indonezja - Sarmidi dołączył do programu ochrony nosorożca jawajskiego ( Rhinoceros sondaicus ) w 1980 roku. Jednak dopiero w 2008 roku spotkał w końcu jedno z nieuchwytnych stworzeń. I to nie był jego najlepszy moment, przyznaje.
Przez prawie trzy dekady pracował dla programu Rhino Observation and Activity Management ( ROAM ), kiedy dosłownie natknął się na nosorożca tarzającego się w błocie w Parku Narodowym Ujung Kulon na zachodnim krańcu Jawy.
„Byłem tak zaskoczony, gdy prawie nadepnąłem na głowę nosorożca, kiedy się tarzał” - powiedział 67-letni Sarmidi. „Uciekłem tak szybko, jak mogłem i wspiąłem się na najbliższe drzewo”.
Później dowiedział się, że nosorożec był 25-letnim samcem, którego zarząd parku nazwał Rawing.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus ) - samica z cielakiem - Park Narodowy Ujung Kulon 

ROAM to partnerstwo między WWF-Indonezja i Parkiem Narodowym Ujung Kulon, jedynym miejscem na Ziemi, w którym żyje krytycznie zagrożony nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus ), znany również jako mniejszy rogaty nosorożec.
Ujung Kulon odłogowany jako obszar chroniony od czasów holenderskich rządów kolonialnych w latach 20. XX wieku był od dawna bezpieczną przystanią i twierdzą nosorożców jawajskich. Ale to ostatnie siedlisko stoi przed wieloma zagrożeniami, w tym atakami ludzi.
Dziesiątki ludzi zostało przyłapanych na prowadzeniu nielegalnych działań w samym sercu parku, wynika z raportu agencji parkowej z 2017 roku. Należą do nich polowanie na ptaki i kanczyle orientalne ( Tragulus kanchil ); zbieranie miodu, drewna i żywicy palmowej do produkcji barwnika; a nawet sadzenie ryżu i innych upraw.


kanczyl orientalny ( Tragulus kanchil klossi ) - Singapore Zoological Garden 


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus ) - Park Narodowy Ujung Kulon

Kłusownictwo i utrata siedlisk spowodowały, że nosorożce jawajskie ( Rhinoceros sondaicus ) i sumatrzańskie ( Dicerorhinus sumatrensis )   znalazły się na liście IUCN gatunków krytycznie zagrożonych lub o krok od zniknięcia z dzikiego środowiska.


nosorożec sumatrzański ( Dicerorhinus sumatrensis ) - Way Kambas; Sumatra 

W tym miejscu wkraczają miejscowi, tacy jak Sarmidi. Jednym z jego głównych zadań w ramach programu ochrony nosorożców jest śledzenie śladów butów i miejscowych śmieci oraz innych oznak działalności człowieka w parku.
„Raz nawet spotkaliśmy się twarzą w twarz z myśliwymi” - powiedział, odnosząc się do incydentu z 2004 r. „Mieli karabin, a my mieliśmy tylko maczetę. Na szczęście udało nam się poradzić sobie z tą sytuacją. ”

40-letni Doyok jest zaangażowany w program ROAM już od pięciu lat, ale już zarejestrował pamiętne pierwsze spotkanie z nosorożcem, nazwanym Robot z powodu sposobu, w jaki ciągnie lewą tylną nogę podczas spaceru. Wiadomo również, że Robot jest bardziej agresywny niż inne nosorożce jawajskie, najbardziej bojaźliwy spośród wszystkich gatunków nosorożców. Doyok -  powiedział, że był ścigany przez Robota, kiedy się spotkali.
„Od tamtej pory stałem się nerwowy i czujny” - powiedział. „Martwię się, że to może się powtórzyć, ale to nie zniechęciło mnie do pomocy w ustawianiu kamer-pułapek”.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus ) - Park Narodowy Ujung Kulon

Stacja badawcza parku pracuje nad badaniem populacji nosorożców za pomocą pułapek kamerowych od 2011 r. W ciągu dziewięciu miesięcy monitorowania tego pierwszego roku uzyskano 427 klipów wideo nosorożców jawajskich w ich naturalnym środowisku.
Bardziej obszerne badanie przeprowadzone w 2013 r., W ramach którego uzyskano 1660 klipów wideo z nosorożców, umożliwiło naukowcom obliczenie minimalnej liczby 58 osobników: 35 samców i 23 samice.

Sarmidi i Doyok to 20 mieszkańców, którzy wzięli udział w programie ochrony nosorożców w Ujung Kulon. Wielu z nich opowiada historie o długich dniach trekkingu przez gęsty las i noce na kempingu, zwieńczone rzadkimi i niezapomnianymi spotkaniami ze zwierzętami w samym sercu Ujung Kulon.
Około 50 mieszkańców jest obecnie zaangażowanych w program ochrony, podzielonych na siedem jednostek, - mówi Iwan Podol, koordynator gatunków z WWF-Indonesia, który pracuje z zarządem parku Ujung Kulon.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus ) - Park Narodowy Ujung Kulon 

„Oczekuje się, że zaangażowanie miejscowej ludności zmniejszy zagrożenia, a jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo” - powiedział Iwan, dodając, że w 120 miejscach zainstalowano kamery-pułapki, które trzeba regularnie monitorować.


dwa osobniki nosorożca jawajskiego w Parku Narodowym Ujung Kulon 

Powiedział, że ochrona siedliska ma kluczowe znaczenie dla zachowania gatunku. Dane z kwietnia pokazują, że populacja nosorożca jawajskiego z Ujung Kulon wynosi co najmniej 68 osobników: 29 dorosłych samców, 24 dorosłe samice i 15 osobników nieletnich. Ta liczba to aktualizacja, która nastąpiła po narodzinach dwóch cieląt na początku tego roku i naturalnej śmierci dorosłego samca w kwietniu 2018.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus ) 

Ale nawet gdy populacja utrzymuje się na stałym poziomie, nosorożce jawajskie wciąż napotykają wiele niebezpieczeństw. Tylko z jednym siedliskiem gatunek jest szczególnie narażony na zagrożenia związane z działalnością człowieka, chorobami i klęskami żywiołowymi. Park jest w cieniu aktywnego wulkanu, a ostatnie badania sugerują, że duże tsunami może zniszczyć praktycznie cały gatunek.
Zagrożenia te skłoniły ekspertów ds. dzikiej przyrody i urzędników rządowych do znalezienia drugiego miejsca, gdzie część populacji nosorożców jawajskich może zostać przeniesiona, w celu utworzenia nowej populacji tego gatunku. Aktualna lista zawiera lokalizacje w zachodniej Jawie, ale niektórzy eksperci sugerują miejsca na Sumatrze, która jest już domem dalekiego kuzyna, nosorożca sumatrzańskiego ( Dicerorhinus sumatrensis ), również krytycznie zagrożonego.

Pomimo trudności w pracy, Doyok - mówi, że woli angażować się w program ochrony nosorożca jawajskiego niż do swojej poprzedniej pracy jako zbieracz miodu i łowca ptaków.
„Jeśli się nad tym zastanowić, nosorożce jawajskie pomogły nam zapewnić naszym rodzinom pożywienie i środki do życia” - powiedział. „Nasze życie nabiera znaczenia”.


Rhinoceros sondaicus annamiticus - populacja nosorożców jawajskich, z Parku Narodowego Cat Tien, Wietnam,  która ostatecznie przestała istnieć w 2009 r., kiedy kłusownicy zastrzelili ostatniego osobnika 

Ta historia została zgłoszona przez zespół Mongabay w Indonezji i została opublikowana po raz pierwszy na indonezyjskiej stronie Mongabay wdniu 27 lipca 2018 roku.


zdjęcie z kamery-pułapki : samica nosorożca jawajskiego z cielakiem - Park Narodowy Ujung Kulon 




















Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz