poniedziałek, 13 maja 2019

Susze zmieniają lasy deszczowe Amazonii.










Mongabay Series: Global Forest Reporting Network

Od ujścia do źródła : susze zmieniają lasy deszczowe Amazonii.

Morgan Erickson-Davis w dniu  23 sierpnia 2018 r

- Susze są coraz częstsze w dżungli amazońskiej, a trzy tzw. „100-letnie” susze miały miejsce w ciągu zaledwie 10 lat.
- Nowe badanie wykazało, że średnio najbardziej dotknięte części lasów deszczowych straciły około 35 cali ( 0,9 metra ) w latach następujących po suszy w 2005 roku.
- Naukowcy szacują, że utrata tej pokrywy drzewnej oznacza, że zmiany lasów spowodowane suszą w Amazonii w latach 2005 - 2008 przekładają się na 270 milionów ton metrycznych utraconego węgla rocznie.


Chmury tworzą się w peruwiańskim lesie deszczowym, ponieważ para wodna jest uwalniana z liści w procesie zwanym transpiracją

Ponieważ biorą ogromne ilości dwutlenku węgla z atmosfery, lasy deszczowe są ważną częścią obiegu węgla na planecie, a ich ochrona odgrywa kluczową rolę w międzynarodowych wysiłkach na rzecz zwalczania globalnego ocieplenia. Jednak nowe badania pokazują, że tylko jeden sezon suszy może zmniejszyć zdolność pochłaniania dwutlenku węgla przez największe na świecie lasy deszczowe - Amazonii - na nadchodzące lata.
A ponieważ susze zdają się występować częściej w lasach deszczowych, naukowcy obawiają się, że te ważne pochłaniacze węgla mogą zamiast tego stać się źródłami węgla.


las deszczowy w Amazonii

W badaniu opublikowanym niedawno w Nature naukowcy z NASA w Jet Propulsion Laboratory w USA wykorzystali dane lidarowe przechwycone przez satelity w celu zmapowania zmian w baldachimie lasów w Amazonii po szczególnie dotkliwej suszy w 2005 roku. „Wykorzystuje lasery do mierzenia odległości i tworzenia trójwymiarowych reprezentacji cech powierzchni, takich jak kaniony, kratery, a w tym przypadku drzewa.
Mapując osłonę drzew Amazonii za pomocą lidar, badacze NASA byli w stanie znaleźć i określić ilościowo luki w pokrywie drzew spowodowane przez utratę liści spowodowaną suszą oraz śmierć drzew. Odkryli, że średnio najbardziej dotknięte części lasów deszczowych straciły około 35 cali ( 0,9 metra ) w latach następujących po suszy w 2005 roku.


jaguar ( Panthera onca )

Dzieje się tak, ponieważ gdy drzewo z lasu deszczowego jest narażone na suszę, jego jedną z pierwszych reakcji jest zrzucenie liści. Jeśli susza trwa zbyt długo, drzewo umiera. Wyższe drzewa umierają najszybciej podczas suszy, ponieważ po prostu potrzebują więcej wody i trudniej jest pompować im tę wodę, powiedzmy, o 50 stóp, niż w górę o pięć.
Kiedy te wysokie drzewa giną, obniżają ogólną wysokość otaczającego ich lasu. Duże drzewa pochłaniają także nieproporcjonalnie dużo dwutlenku węgla, więc ich utrata oznacza, że las nie jest w stanie magazynować tak dużo węgla, jak kiedyś. A gdy wielkie drzewa rozkładają się, ich zmagazynowany węgiel jest uwalniany z powrotem do atmosfery, przechylając budżet węglowy lasu z ujścia w kierunku źródła.


amazoński las deszczowy 

Naukowcy odkryli, że suma zmian spowodowanych suszą w Amazonii w latach 2005 - 2008 ( ostatni rok, za który dostępne były dane ) przekłada się na 270 milionów ton metrycznych utraconego węgla rocznie.

Lasy deszczowe nie tylko reagują na klimat, ale także go tworzą. W ubiegłym roku naukowcy odkryli, że większość deszczu padającego w lesie deszczowym pochodzi z pary wodnej, którą drzewa uwalniają przez liście. Ale jeśli susza powoduje, że drzewa tracą liście, woda nie wraca z powrotem do atmosfery, co sprawia, że bardziej prawdopodobne jest, że dojdzie do kolejnej suszy.


uakari szkarłatny ( Cacajao calvus )

tapir anta ( Tapirus terrestris ) - zoo Wrocław

„Wszechobecne spadki suszy w tych ekosystemach mogą mieć długofalowy wpływ na tropikalny pochłaniacz dwutlenku węgla i ogólny lądowy budżet węglowy, prowadząc do przyspieszonego pozytywnego sprzężenia zwrotnego z klimatem regionalnym i globalnym” - piszą naukowcy w swoich badaniach.
Badanie dotyczyło tylko lat następujących po suszy w 2005 r., która była tak dotkliwa, że normalnie byłaby wydarzeniem raz na stulecie. Ale z dwoma innymi podobnie poważnymi suszami, które nastąpiły w latach 2010 i 2015, wydaje się, że nie ma to już miejsca.
Naukowcy piszą, że jeśli rzeczywiście jest to nowa norma dla lasów deszczowych Amazonii, konsekwencje mogą być tragiczne zarówno dla Amazonii, jak i dla świata, który zależy od regulacji globalnego klimatu.

„Nasze wyniki wyraźnie wskazują, że lasy amazońskie mogą stracić swoją rolę silnego ujścia węgla atmosferycznego w obliczu powtarzających się poważnych susz”.



las deszczowy nad rzeką Roosevelt 


Cytaty : Yang, Y., Saatchi, S. S., Xu, L., Yu, Y., Choi, S., Phillips, N.,… i Myneni, R. B. (2018). Zanik suszy w Amazonii w okresie po suszy. Nature communications, 9 (1), 3172.















Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne 
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz