środa, 27 czerwca 2018

Lotopałanik dziuplowy ( Gymnobelideus leadbeateri ) - zagrożony mały torbacz z górskich lasów Australii.









Lotopałaniki dziuplowe są zależne od górskich lasów na środkowych wyżynach Wiktorii. Ale te lasy są zagrożone przez pożar i wyręb.


dwa osobniki lotopałanika dziuplowego ( Gymnobelideus leadbeateri )


Toolangi State Forest - jedno z ostatnich siedlisk lotopałanika dziuplowego ( Gymnobelideus leadbeateri )  

Poważny okres pożarów w 2009 r doprowadził do ponad 40% spadku liczebności lotopałaników.
Ekspansja obszarów chronionych jest postrzegana jako jeden ze sposobów na przetrwanie tego gatunku. Ale ostatnie badania dowiodły, że jeśli rezerwy zostaną rozszerzone wyłącznie dla lotopałanika, inne gatunki mogą przegrać, ponieważ ich siedliska mogą się nie pokrywać.
Naukowcy twierdzą, że ich technika analizy może być ogólnie wykorzystywana do skuteczniejszego planowania obszarów chronionych.
W lasach górskich w środkowej Wiktorii w Australii żyje torbacz z dużymi oczami i niepewną przyszłością. Lotopałaniki dziuplowe potrzebują dużych, starych drzew, aby przetrwać, które kurczą się z powodu ognia i wyrębu. Konserwatorzy wezwali do ekspansji obszarów chronionych, aby pomóc przetrwać w centrum, ale ostatnie badanie opublikowane w PLoS ONE stwierdza, że ​​zrobienie tego dla tego jednego gatunku może narazić inne na ryzyko.


Gymnobelideus leadbeateri 

Lotopałanik dziuplowy ( Gymnobelideus leadbeateri ), zwany także lotopałanką Leadbeatera, to relikt przeszłości i jedyny członek tego rodzaju. Średnio, około 13 cali ( 33 centymetry ) długości, pojawiają się o zmierzchu, aby się żywić, biegnąc wzdłuż górnych gałęzi baldachimu niektórych najwyższych drzew na świecie.
Lotopałanik dziuplowy wybiera schronienie w drzewiastych zagłębieniach i jest zależny od starych drzew w górskich lasach. To był ich spadek, ponieważ pożary, rolnictwo i wyrąb lasów zmniejszyły lasy w tym regionie środkowej Australii, ograniczając gatunek do fragmentów jego dawnego zasięgu i zmniejszając jego liczebność.


płomykówka przydymiona ( Tyto tenebricosa ) 

Wymieniony jako zagrożony przez IUCN od 1982 roku ( z tymczasowym wytchnieniem od zagrożonych w latach 1988 - 1994 ), lotopałanik dziuplowy został podniesiony do krytycznie zagrożonych po wielkiej fali pożarów w 2009 roku. Zdjęcia satelitarne pokazują duże spalone obszary w jego zasięgu i dane z University of Maryland wskazują, że obszar stracił około 15 %  jego drzewostanu od 2001 do 2014 roku - w większości z powodu pożaru. Naukowcy twierdzą, że w rezultacie populacja spadła o ponad 40 % od 2009 roku.
Dane satelitarne pokazują, że pożar dotknął w 2009 r siedlisko Gymnobelideus leadbeateri. ( zasięg w oparciu o dane IUCN ).



lopałanik dziuplowy ( Gymnobelideus leadbeateri ) na znaczku pocztowym 

Pozyskiwanie drewna grozi pozostaniem Gymnobelideus leadbeateri  - na tyle, że Komitet Naukowy ds. Zagrożonych Gatunków stwierdził w swojej ocenie z 2015 r, że najlepszym sposobem zapobiegania dalszemu spadkowi byłoby zaprzestanie wyrębu lasów górskich w tym regionie. Według badaczy, gatunek ten również podlega wpływowi globalnego ocieplenia.
Inną ideą, którą zachwalają działacze zajmujący się ochroną przyrody, jest umieszczenie na uboczu większej liczby obszarów chronionych. W niedawnym badaniu PLoS One opublikowanym w styczniu naukowcy z australijskich instytucji usiłowali dowiedzieć się, gdzie powinny znaleźć się najlepsze lotopałaniki. Ocenili skuteczność istniejącej sieci rezerwowej regionu, a następnie poszukiwali możliwych obszarów ekspansji w oparciu o przydatność siedliska.


Gymnobelideus leadbeateri 

Gymnobelideus leadbeateri 

Stwierdzili, że istniejące obszary chronione obejmują obecnie około 30 % siedlisk Gymnobelideus leadbeateri. W przypadku rozszerzeń obliczyli, że można to zwiększyć od 34% do 62%.

Naukowcy ostrzegają jednak, że ustalenie priorytetów obszarów chronionych dla Gymnobelideus leadbeateri może nie pomóc innym gatunkom.


wolatucha wielka ( Petauroides volans )

"Znaleźliśmy ostry kompromis między zachowaniem kluczowych obszarów dla Gymnobelideus leadbeateri  a ochroną środowiska dla innych gatunków zależnych od lasu" - napisali autorzy w swoich badaniach. "Wynika to z faktu, że ich wymagania siedliskowe nie nakładają się na siebie".
Lotopałanik dziuplowy ( Gymnobelideus leadbeateri )  rozwinął się około 20 milionów lat temu. 
Badacze uwzględnili w analizie trzy inne gatunki: wolatucha wielka ( Petauroides volans ), lotopałanka żółtobrzucha ( Petaurus australis ) i płomykówka przydymiona ( Tyto tenebricosa )
Gatunki szybowców są wymienione na Czerwonej Liście Zagrożonych Gatunków IUCN.


lotopałanka żółtobrzucha ( Petaurus australis ) 

Podczas gdy wszystkie cztery gatunki żyją w lasach, badacze stwierdzili, że różnice w zakresie preferencji dotyczących wielkości i warunków sprawiły, że ekspansja obszarów chronionych, oparta wyłącznie na przydatności siedlisk dla Gymnobelideus leadbeateri, doprowadziła do kompromisu dla innych gatunków. Ostatecznie ich wyniki wskazują, że potrzebna byłaby znacznie większa sieć rezerw, aby w równym stopniu chronić wszystkie gatunki.

W swoich badaniach naukowcy wykorzystali połączenie analizy żywotności populacji i priorytetyzacji przestrzennej i powiedzieli, że ich technika może być szeroko stosowana przy planowaniu rozbudowy obszarów chronionych.

"Biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy i pilność, z jaką należy podejmować decyzje dotyczące ochrony krytycznie zagrożonego gatunku, niniejsze opracowanie dostarcza kluczowych i namacalnych zaleceń dotyczących miejsca realizacji działań ochronnych", - piszą.


Gymnobelideus leadbeateri w zagłębieniu drzewa 

Cytat:
Taylor, C., Cadenhead, N., Lindenmayer, D. B., & Wintle, B. A. (2017). Poprawa projektu rezerwy ochrony dla zagrożonych gatunków. PloS ONE, 12 (1), e0169629.

Artykuł opublikowany przez Morgana Erickson-Davis w dniu 24.12.2017
na Mongabay.com













Opracowano na podstawie :
Artykułu na stronie mongabay.com  
tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730