link

niedziela, 24 stycznia 2010

Tygrys syberyjski - największy drapieżny kot krytycznie zagrożony.Tygrys syberyjski ( Panthera tigris altaica ) największy drapieżny kot jest zagrożony wyginięciem w warunkach naturalnych.
W Kraju Nadamurskim ( Rosja ), który to kraj jest ostatnim miejscem występowania tygrysa syberyjskiego / amurskiego, populacja przeżywa dramatyczny kryzys.

tygrys syberyjski ( Panthera tigris altaica ) - ogród zoologiczny we Wrocławiu

W ciągu ostatnich trzech lat, mimo programów ochronnych oraz różnych międzynarodowych projektów, tygrysy są w dalszym ciągu tępione przez kłusowników. Ich skóry i kości nadal znajdują  nabywców. Nielegalny handel częściami dzikich zwierząt zwłaszcza w Chinach, przeobraził się w ogromny i lukratywny biznes.W walce z nielegalnym obrotem i przemytem, nie pomagają zarówno sankcje karne jak i finansowe. Łatwiej jest wyspecjalizowanym służbom, schwytać pojedynczych kłusowników niż zorganizowane grupy, które pośredniczą pomiędzy kłusownikiem a potencjalnym nabywcą.
tygrys syberyjski ( Panthera tigris altaica )

Innym problemem w Kraju Nadamurskim jest wybijanie przez kłusowników potencjalnej zdobyczy tygrysów czyli jeleni i dzików. Brak naturalnej zdobyczy przyczynia się do śmierci głodowej zwłaszcza wśród młodych, których samice nie mogą wykarmić.
 
dwa walczące samce tygrysa syberyjskiego ( Panthera tigris altaica )

Innym problemem, z którym boryka się populacja tygrysów jest coraz większe rozproszenie pojedynczych osobników. Zabicie dorosłego samca oznacza, że co najmniej dwie - trzy samice nie będą miały potomstwa gdyż nie spotkają odpowiedniego partnera do kopulacji.

Nie lepsza sytuacja jest w północno-wschodnich Chinach. Kłusownictwo wdziera się na tereny chronione przez państwa. I to zarówno po chińskiej jak i rosyjskiej stronie granicy.

portret tygrysa syberyjskiego ( Panthera tigris altaica ) - ogród zoologiczny we Wrocławiu

Problemem też jest coraz większa degradacja i niszczenie środowiska naturalnego. Prowadzi to do utraty siedlisk a co za tym idzie braku terenów łowieckich. Rewir myśliwski jednego tygrysa to areał 100 - 200 km kwadratowych. Tyle potrzebuje dorosły samiec, samice mają mniejsze rewiry łowieckie, które przenikają się z areałem dominującego samca. Dorosły okaz potrzebuje zjeść 20 - 40 kg mięsa tygodniowo. Jest to odpowiednik 2 jeleni lub dzików. Jeśli jego potencjalna zdobycz została drastycznie przetrzebiona lub wręcz wytępiona tygrysy głodują. Głód często prowadzi do konfliktów z ludźmi, zwłaszcza na terenie Chin. Tam głodne i osłabione osobniki polują na zwierzęta domowe oraz  atakują ludzi.

 
tygrys syberyjski ( Panthera tigris altaica ) - zimowy spacer po wybiegu - ogród zoologiczny w Łodzi

W ten sposób wymusza się na lokalnych władzach zezwolenia na prawny odstrzał tygrysa, nie badając przyczyny zachowania tych zwierząt.
Zanik potencjalnej zdobyczy prowadzi też do drastycznego spadku populacji innych drapieżników: lampartów, rysiów, wilków czy niedźwiedzi zarówno brunatnych jak i himalajskich.

zimowy spacer po wybiegu tygrysa syberyjskiego ( Panthera tigris altaica ) - ogród zoologiczny w Łodzi

Degradacja środowiska naturalnego, wybijanie potencjalnej zdobyczy oraz kłusownictwo to główne czynniki, które mogą doprowadzić do wyginięcia tego dużego kota. 

 
młody tygrys syberyjski ( Panthera tigris altaica )

Jeśli nie powstrzyma się tych czynników a głównie nielegalnego handlu częściami dzikich zwierząt a zwłaszcza znajdujących się w Czerwonej Księdze, to w ciągu najbliższych 10 - 12 lat tygrys amurski pozostanie tylko w niewoli. 

   zabawa w śniegu tygrysa syberyjskiego ( Panthera tigris altaica ) - ogród zoologiczny w Łodzi

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem nie warto jest zabijać tych pięknych drapieżników, ponieważ w ten sposób wyniszczamy ten bardzo urodziwy gatunek.Warto jest pomyśleć, jak za kilka lat będzie wyglądał świat bez owych zwierząt.Trzeba dbać o gatunki na wyginięciu.

    OdpowiedzUsuń


KRS 0000069730