link

czwartek, 17 czerwca 2010

Ameryka Północna i jej środowisko naturalne.Ameryka, jak podają podręczniki historii została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w roku 1492. Jednak prawdziwymi odkrywcami byli przodkowie Indian, którzy przywędrowali z Syberii poprzez pomost lądowy na Alaskę 14 000 lat temu. Byli to myśliwi i zbieracze, którzy udali się za potencjalną zdobyczą.
W VIII i IX w n.e. Wikingowie docierali na swoich drakkarach do Grenlandii i dalej na południe do wybrzeży dzisiejszej Kanady.

krajobraz Alaski

W roku 1790 cała ludność Ameryki Północnej liczyła około 5 milionów. Kontynent został w całości skolonizowany przez Europejczyków, najpierw Hiszpanów a nieco później Brytyjczyków i Francuzów. Rdzennych mieszkańców albo wytępiono lub zamknięto do rezerwatów. Na jego obszarze utworzono trzy państwa : Kanadę, Stany Zjednoczone oraz Meksyk. Kraje te podzieliły swoje terytoria na stany i prowincje. Wiele spośród nich jest większa niż niektóre państwa europejskie np. Alaska, Teksas czy Ontario, Nowa Funlandia.

Park Narodowy Denali na Alasce


Amerykę Północną cechują wielkie skrajności klimatyczne. Na północno-zachodnich obszarach Kanady, za kręgiem polarnym temperatura może spaść do minus 60 stopni Celsjusza. Natomiast w Kalifornii, w Dolinie Śmierci odnotowywano nawet plus 60 stopni Celsjusza.

Park Narodowy Yosemite w Kalifornii

Posiada różnorodną szatę roślinną. Od tundry, strefy lasów iglastych, mieszanych i liściastych po stepy ( prerie ), pustynie i las tropikalny na półwyspie Jukatan w Meksyku.
To tutaj rośnie jedna z najstarszych i najwyższych roślin, sekwoja wiecznie zielona (Sequia sempervirens ). Występuje na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej od Kalifornii do południowego Oregonu. Porasta nadbrzeżne góry do wysokości 300 m n.p.m., sporadycznie do wysokości 1 000 m n.p.m.

sekwoja ( Sequia sempervirens ) w naturalnych warunkach

Tworzy jednorodne lasy iglaste lub mieszane. W koronach tworzy się specyficzny ekosystem, zamieszkały przez różnorodne zwierzęta ( owady, płazy, ptaki ) oraz rośliny ( paprocie, mchy, porosty ). Może dożyć do 2 000 lat i wysokości 115 m (najwyższy osobnik).

gejzery w Yellowstone

Na obszarze tym występuje różnorodność krajobrazowa. Spotkać tu możemy wysokie góry ( szczyt McKinley na Alasce ), wielkie jeziora ( np. Erie, Michigan ), wielkie rzeki ( Missisipi ), imponujące wodospady ( Niagara, Yosemite ), pustynie ( np. Mojave ) czy bagna ( Everglades na Florydzie ). Mamy tu też lasy tropikalne na półwyspie Jukatan w Meksyku.

las tropikalny na Jukatanie

Ponad sto lat temu ustanowiono pierwszy obszar chroniony na świecie. W Stanach Zjednoczonych powstał Park Narodowy Yellowstone.
Dzięki ochronie takie miejsca jak np. Yellowstone, Yosemite czy Everglades są powszechnie znane. Spełniają one doniosłą rolę w zachowaniu i ochronie wielu gatunków zwierząt i roślin.

bagna Everglades

Wiele gatunków fauny było na progu wymarcia ale dzięki działaniom ludzi w porę zostały uratowane. Takimi ssakami są : bizon ( Bison bison ), widłoróg ( Antilocapra americana ), grizzli ( Ursus arctos horibilis ) czy tchórz czarnołapy ( Mustela nigripes ).

 skaliste wybrzeże Kalifornii

Niestety jak wszędzie działalność człowieka przyniosła też duże straty zwłaszcza na terenach porośniętych lasami. Część tych lasów została wycięta. Inna przyczyną jest rozprzestrzenianie się rolnictwa, zwłaszcza na obszarach Wielkich Równin oraz powstanie wielkich miast ( Nowy Jork, Toronto, Montreal, Los Angeles i inne ).

pustynia Sonora

Obecnie na terenie Kanady i Stanów Zjednoczonych prowadzona jest bardziej wstrzemięźliwa działalność człowieka niż jeszcze 50 lat temu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730