link

niedziela, 26 lutego 2012

27 lutego - Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Nikt nie wie kiedy ustanowiono ten dzień.


ostatni polski niedźwiedź polarny ( Ursus maritimus ) - Śnieżka z wrocławskiego zoo


Niedźwiedź polarny ( Ursus maritimus ) największy, współczesny, lądowy drapieżnik zagrożony przez zmiany klimatyczne zachodzące na Ziemi.


odpoczynek na śniegu - Brookfield Zoo

młode niedźwiedzie polarne z matką

samica z młodym

śpiąca rodzinka 

odpoczynek na lodzie młodego osobnika

zabawa choinką - Brookfield Zoo

niedźwiedź polarny ( Ursus maritimus ) - San Diego Zoo

Od końca lat 70-tych XX wieku w kanadyjskim mieście Churchill najłatwiej obserwować niedźwiedzie polarne. Miasto to jest położone 50 km od granicy Parku Narodowego Wapusk.
Park powstał w 1996 roku w celu ochrony niedźwiedzia polarnego w tej części Zatoki Hudsona.
Położony jest na granicy tundry i tajgi, żyje tam najbardziej na południe wysunięta populacja niedźwiedzi polarnych. Obszar ten jest szczególnie ważny ze względu na to, że wiele samic wydaje tutaj na świat swoje młode a część gawr jest używana od dziesięcioleci a nawet od wieków.

rodzina niedźwiedzi polarnych w National Park Wapusk

Niedźwiedzie polarne z Zatoki Hudsona spędzają ponad pół roku na lodzie, w lipcu lód topnieje i schodzą na ląd. Zbierają się wtedy w tundrze i na skalistym wybrzeżu tworząc stada. Łażą po okolicy, co daje możliwość dość łatwego zobaczenia niedźwiedzia polarnego w naturze.
W tym okresie mocno poszczą i tracą wagę oraz kondycję, dopóki wody z powrotem nie zamarzną. Zwykle dzieje się to około listopada lecz teraz zmiany klimatyczne prowadzą do tego, że wody zatoki zamarzają nie co później. I niedźwiedzie polarne wyruszają na lód w celu polowania na foki.
Co roku tysiące ludzi przyjeżdża do Churchill oglądać niedźwiedzie polarne. W tym celu powstały specjalne pojazdy dla turystów, z których bezpiecznie i z bliskiej odległości można przyglądać się niedżwiedziom polarnym. Zdarza się też, że zaglądają do miasteczka i wtedy są usypiane i wywożone w odległe miejsca parku.


turyści obserwujący niedźwiedzia polarnego ze specjalnego pojazdu w National Park Wapusk

Niedźwiedź polarny jak wszystkie niedźwiedzie jest zwierzęciem nieprzewidywalnym i bardzo niebezpiecznym. Dlatego w obrębie parku nie wolno poruszać się pieszo.


 rodzina niedźwiedzi polarnych przed specjalnym pojazdem z turystami


 Opracowano na podstawie:
animaldiversity, arkive, iucn, planet-mammiferes, waza, wikipedia, wwf i wiedzy własnej.
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.

         Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730