sobota, 7 lipca 2018

Pierwszy zapis komunikacji ultradźwiękowej u tajemniczego lotokota malajskiego - kolugo ( Galeopterus variegatus ).











- Do niedawna wiedziano, że kolugo wykonuje tylko połączenia w zakresie słyszalnym. Naukowcy opublikowali jednak pierwszy w historii rejestr zwierząt wytwarzających połączenia ultradźwiękowe w lasach Penang Hill w Malezji.
- Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy zarejestrowali 16-krotne wywołania ultrasonograficzne kolugo i zauważyli siedem osobników, prawdopodobnie związanych z tymi wezwaniami.
- Zespół jeszcze nie określił celu połączeń ultradźwiękowych. 


lotokot malajski ( Galeopterus variegatus ) 

W październiku zeszłego roku zespół naukowców wyruszył w nocną wędrówkę, badając nietoperze w lasach Penang Hill w malezyjskim stanie Penang, gdy ich mikrofon wykrył nietypowe połączenia ultradźwiękowe - połączenia, które różniły się od połączeń ultrasonograficznych nietoperzy, których naukowcy nie zapisali.
Ku zaskoczeniu naukowców, rozmowy wydawały się pochodzić od kolugo czyli lotokota malajskiego ( Galeopterus variegatus ), nocnego ssaka, który nie jest lemurem i nie lata. Zamiast tego, ten nadrzewny ssący ssak przemieszcza się z drzewa na drzewo za pomocą skórzanego fałdu przesuwającego się po jego ciele.
Do niedawna kolugo znany był tylko z tego, że połączenia były w zasięgu słyszalności. Jednak rozmowy zarejestrowane w lasach Penang Hill są pierwszymi zapisami komunikacji ultrasonograficznej u tych zwierząt, twierdzą badacze w nowym badaniu opublikowanym w Bioacoustics.


lotokot malajski ( Galeopterus variegatus )

"Na początku, kiedy nagrywaliśmy rozmowy, nie mogliśmy zobaczyć, od jakiego zwierzęcia to pochodzi", - główny autor Priscilla Miard z University of Science w Malezji, która była członkiem 117-osobowego zespołu, który badał różnorodność biologiczną Penang Hill w zeszłym roku, powiedziała w e-mailu. "Jedno nagranie było nam bardzo bliskie, a kiedy podniosłam wzrok, zobaczyłam na drzewie kilka metrów przed nami kolugo. Po kilku sekundach patrzenia na to zrozumiałam, że ultradźwięki pochodzą od tego osobnika. Byłam zdumiona! To miało sens, ale potrzebowaliśmy więcej dowodów. "
Inne małe nocne ssaki w lasach Azji Południowo-Wschodniej, takie jak tarsjusze ( Tarsius ) i kukangi ( Nycticebus ), mogą komunikować się za pomocą częstotliwości ultradźwiękowych. Aby potwierdzić źródło zaproszeń, które zarejestrował zespół Miarda, naukowcy powtórzyli nocne ankiety. Gdy zespół wykrył to samo wołanie ultradźwiękowe, użył termicznego noktowizyjnego urządzenia do wyszukiwania zwierząt w pobliżu i użył światła z jego lampy, aby potwierdzić tożsamość zwierzęcia. Następnie naukowcy zweryfikowali źródło wywołań, wielokrotnie przesuwając mikrofon ultradźwiękowy w stronę zwierzęcia i oddalając się od niego, aby sprawdzić, czy głośność rozmów jest proporcjonalna do odległości.


kolugo - samica z młodym

"Ten systematyczny eksperyment zaowocował siedmioma nagraniami podobnych rozmów z bezpośrednimi obserwacjami lotokota malajskiego" - powiedział współautor Lim Lee Sim z University of Science w Malezji.
Zespół powtórzył ankietę w Penang Botanic Gardens, publicznym parku położonym w George Town, stolicy stanu Penang. W przeciwieństwie do wzgórza Penang, pagórkowatego i trudnego w lokalizowaniu zwierząt, ogród botaniczny jest w większości płaski, dzięki czemu łatwiej jest zbliżyć się do zwierząt. Co więcej, Miard badała park w przeszłości i znała tam przynajmniej trzech rezydentów kolugo.


portret lotokota malajskiego ( Galeopterus variegatus )

"To było dobre miejsce do nagrywania, ponieważ obser wowaliśmy różne rzeczy" - powiedziała Miard. "Po pierwsze, zaobserwowaliśmy dwa osobniki na jednym drzewie i oba użyły ultradźwięków, kiedy nas zobaczyły. Innym razem nagraliśmy samicę kolugo z potomkiem po jednej stronie drogi z naprawdę słabym ultrasonografem, ale kiedy przesunęła się na drugą stronę drogi, mogliśmy wyraźnie odbierać połączenia ultradźwiękowe. "
Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy zarejestrowali 16-krotne wywołania ultrasonograficzne kolugo i zauważyli siedem osobników prawdopodobnie związanych z tymi wezwaniami. Biorąc pod uwagę wszystkie te obserwacje, naukowcy są "pewni, że wywołania ultradźwiękowe są emitowane przez lotokota malajskiego" - powiedział Lee Sim.


lotokot malajski ( Galeopterus variegatus )

Jednak Dzulhelmi Nasir, autor książki "Natural History of the Colugo", który zgłosił cztery rodzaje słyszalnych głosów kolugo w badaniu z 2009 roku, nie jest do końca przekonany.
"To mnie zaskakuje", - powiedział Nasir Mongabay, obecnie w dziale badań biologicznych Malezyjskiej Rady ds. Olejów Palmowych /Biological Research Division of the Malaysian Palm Oil Board/.
Las deszczowy na Wzgórzu Penang /Penang Hill/ jest bardzo gęsty, z wysokimi drzewami - powiedział. Więc połączenia ultradźwiękowe mogą pochodzić od kolugo, lub od innych tajemniczych stworzeń, takich jak lori, wyraków lub latawiórek jawajskich, które żyją wysoko na drzewach z gęstą pokrywą liści, często w pobliżu lotokotów.


kukang ( Nycticebus caucang ) 

lotokot malajski ( Galeopterus variegatus )

latawiórka malajska ( Iomys horsfieldii )

Zwierzęta te często pozostają niezauważone, dopóki nie poruszą się lub nie wydadzą hałasu, - powiedział, dodając, że nie był również pewien, w jakim stopniu urządzenie termiczne zastosowane przez zespół Miarda było w stanie przeniknąć gęste liście, dziury w baldachimie drzew lub gałęzie wysoko w górze baldachimu.
Nasir dodał, że badania byłyby - "bardzo interesujące i przekonujące", gdyby badacze mieli większy rozmiar próbki i więcej wywołań ultradźwiękowych.
Zespół Miarda i Lee Sima jeszcze nie określił celu wywołań ultradźwiękowych lotokotów. Jednak ze wstępnych obserwacji naukowcy spekulują, że zwierzęta mogą używać ultradźwięków, aby wzbudzić niepokój na obecność ludzi.


kolugo ( Galeopterus variegatus ) w swoim siedlisku - Penang Hill  


latawiórka malajska ( Iomys horsfieldii )

"W przeciwieństwie do nietoperzy, kolugo nie są zdolne do prawdziwego lotu" - powiedział Lee Sim. "Ich nocne widzenie jest doskonałe, a ich dieta opiera się głównie na roślinach. Dlatego zakładamy, że lotokoty malajskie nie używają echolokacji. W rzeczywistości nie wykryliśmy użycia ultradźwięków przez lotokoty malajskie podczas lotu ślizgowego ( jedna obserwacja ) lub karmienia ( trzy obserwacje ) w czasie naszej eksperymentalnej obserwacji. "
Zespół czeka obecnie na dodatkowe wyposażenie, które zwiększy ich zdolność rejestrowania dźwięków i ultradźwięków.
"Jest dobre powiedzenie, że nie powinniśmy szukać tego, co możemy zobaczyć, ale tego, czego nie widzimy. W naszym przypadku byłoby to tym, czego nie można usłyszeć, i tak jest w przypadku nauki w ogóle "- powiedziała Miard.

wyrak upiór ( Tarsius tarsier )


latawiórka malajska ( Iomys horsfieldii )

Cytat:

Miard, P., Lim, L. S., Abdullah, N. I., Elias, N. A. i Ruppert, N. (2018). Ultradźwięki stosowane przez lotokoty malajskie oferują nowy wgląd w komunikację tych tajemniczych ssaków. Bioakustyka, 1-7. DOI: 10,1080/09524622-2018.1463294


autor: Shreya Dasgupta w dniu 1 maja 2018 r












Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
tłumaczenie własne


Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730