poniedziałek, 8 października 2018

Obrona Parku Narodowego Gunung Leuser oraz ekosystemu Leuser jako całości w prowincji Aceh na Sumatrze.










Hans Nicholas Jong w dniu 10.05.2018

tygrys sumatrzański ( Panthera tigris sumatrae ) - w zoo


- Rząd prowincjonalny Aceh obiecał chronić Park Narodowy Gunung Leuser, główną część ekosystemu Leuser na Sumatrze, anulując projekty infrastrukturalne w parku.
- Jednak pozostają pytania na temat przyszłości pozostałej części szerszego ekosystemu, w którym planowane projekty infrastrukturalne pozostają nienaruszone przez ostatnie zobowiązanie.
- Aktywiści wezwali rząd prowincji do uznania szerszego ekosystemu Leuser w planach zagospodarowania przestrzennego Aceh, tak aby region został wykluczony z rozwoju infrastruktury, który mógłby zagrozić siedlisku wielu żyjących tam zagrożonych gatunków. 


tygrys sumatrzański ( Panthera tigris sumatrae ) - zoo Wrocław

rycina - nosorożec sumatrzański (Dicerorhinus sumatrensis )

Dżakarta - Urzędnicy indonezyjskiej prowincji Aceh przysięgli zabezpieczyć ostatnie znane siedlisko wspólne tygrysom, orangutanom, nosorożcom i słoniom, ale obawiają się, że proponowane środki ochrony mają ograniczony zakres.
Rząd prowincjonalny, który cieszy się pewną autonomią od rządu centralnego w Dżakarcie, zadeklarował, że nie będzie żadnych projektów infrastrukturalnych rozwijanych w Parku Narodowym Gunung Leuser. Park jest częścią ekosystemu Leuser, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które jest jedynym znanym na Ziemi miejscem zamieszkania dla krytycznie zagrożonych tygrysów sumatrzańskich ( Panthera tigris sumatrae ), orangutanów ( Pongo abelii ), nosorożców sumatrzańskich ( Dicerorhinus sumatrensis ) i słoni sumatrzańskich ( Elephas maximus sumatranus ).
W szczególności, urzędnicy wycofują plan odwiertów dla energii geotermalnej w parku, ponieważ plan ten stara się usunąć go z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park znajduje się na liście od 2011 roku z powodu ciągłego niszczenia ekosystemu lasów deszczowych.

orangutan sumatrzański ( Pongo abelii )

"Zgodnie z planami zagospodarowania Aceh, nie będzie rozwoju infrastruktury wewnątrz Parku Narodowego Gunung Leuser", - powiedział zastępca prezesa Aceh Nova Iriansyah, cytowany na stronie internetowej rządu prowincji.
Wydał oświadczenie na początku kwietnia podczas spotkania z zespołem UNESCO, który odwiedził region, aby monitorować postępy planu rządu.
"Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu nasze wysiłki na rzecz ochrony przyrody mogą zostać ulepszone, aby Park Narodowy Gunung Leuser nie był już klasyfikowany jako Światowe Dziedzictwo w Niebezpieczeństwie" - powiedziała Nova.
Ale zastaw dotyczy tylko parku, który stanowi zaledwie jedną trzecią ekosystemu Leuser o powierzchni 26 000 km2 ( 10 040 mil kwadratowych ). Obawy dotyczą przyszłości pozostałej części ekosystemu, w tym jego ekologicznie ważnych lasów nizinnych i bagien torfowych, które wciąż są technicznie otwarte na rozwój w ramach planów zagospodarowania przestrzennego prowincji.


tygrys sumatrzański ( Panthera tigris sumatrae ) - zoo Wrocław 

Za parkiem

Plan prowincjonalnego rządu dotyczący odwiertów geotermalnych dotyczy tylko projektu prowadzonego przez PT Hitay Panas Energy, lokalną filię tureckiego potentata Emin Hitay's Hitay Holdings. Inne podobne projekty pozostają niezmienione, - powiedziała Nova.
"Mogę potwierdzić, że plan [Hitay] został anulowany" - powiedziała Nova. "Rozmawiałem z gubernatorem [o tym]. Ale plany rozwoju geotermalnego w Jaboy, Seulawah i Bumi Telong będą kontynuowane. "
Konserwatorzy argumentowali, że projekt geotermalny Hitay zaszkodzi lokalnym ośrodkom życia i środowisku, zagrażając szacunkowo od 1000 do 1500 orangutanów sumatrzańskich żyjących na zachód i na północ od proponowanego miejsca.


orangutan sumatrzański ( Pongo abelii )

orangutan sumatrzański ( Pongo abelii )

Projekt został zaproponowany przez poprzednią prowincjonalną administrację, aby wesprzeć dążenie rządu centralnego do dodania 35 000 megawatów mocy wytwórczych do indonezyjskiej sieci energetycznej do 2019 roku.
Obecnie Aceh ma tylko trzy elektrownie, które generują 160 megawatów energii elektrycznej - o wiele mniej niż przeciętne zapotrzebowanie 250 megawatów i szczytowe zapotrzebowanie na 360 megawatów. W rezultacie prowincja jest uzależniona od około 180 megawatów mocy produkowanej w sąsiedniej prowincji Sumatra Północna. Aby zwiększyć swoją niezależność energetyczną, rząd Aceh zaproponował różne projekty energetyczne, w tym anulowany obecnie projekt geotermalny Hitay.
Istnieją również co najmniej dwie elektrownie wodne proponowane dla obszaru Leuser: 428-megawatowa elektrownia w dystrykcie Gayo Lues oraz 180-megawatowa instalacja w torfowiskach Kluet w dystrykcie South Aceh.


słoń sumatrzański ( Elaphas maximus sumatranus ) - w zoo

Oba projekty wywołały krytykę ze strony działaczy na rzecz ochrony środowiska. Na przykład tama Kluet będzie zajmować 4,4 mil kwadratowych, prawie w całości w chronionych częściach ekosystemu Leuser. Tymczasem znacznie większa fabryka w Gayo Lues będzie potrzebować 40,9 kilometrów kwadratowych, z czego 30 procent znajdzie się w chronionych lasach. Budowa elektrowni grozi również eksmisją mieszkańców wioski Lesten.

Inne opcje

Agung Dwinurcahya, działacz Leśnictwa, Natury i Środowiska Aceh (HAkA), powiedział, że rząd Aceh zbytnio skupił się na ochronie parku narodowego, a nie na szerszym ekosystemie Leuser, który, jak argumentował, był nie mniej ważny z ekologicznego punktu widzenia.
"Chociaż park jest częścią ekosystemu, ale istnieje potrzeba szerszej ochrony całego ekosystemu. To jest ważniejsze" - powiedział Agung Mongabay.
"Wiele kluczowych gatunków żyje poza parkiem narodowym" - dodał. "Tak więc potencjał rozwoju infrastruktury, który mógłby zakłócić żyjące tam gatunki, jest ogromny, ponieważ wiele z tych kluczowych gatunków, takich jak słonie, tygrysy i orangutany, żyje poza parkiem narodowym, ale w ekosystemie Leuser."


nosorożec sumatrzański ( Dicerorhinus sumatrensis )

Dalsze obawy aktywistów podsyca fakt, że plan przestrzenny rządu Aceh z 2013 r nie wspomina o Leuser, mimo że ekosystem jest obszarem chronionym w skali kraju. Lokalni urzędnicy dowodzili, że w ramach specjalnej autonomii prowincja ma prawo do rozwoju tego obszaru, niezależnie od tego, jak rząd centralny widzi Leuser.
Indonezyjskie Forum dla Środowiska ( Walhi ) zgodziło się, że istnieje pilna potrzeba zwiększenia dostaw energii dla mieszkańców Aceh, ale powiedział, że istnieją inne opcje, które nie obejmowałyby rozwoju elektrowni w delikatnym ekosystemie Leuser. Sugerował on skoncentrowanie się najpierw na poprawie produktywności w trzech istniejących elektrowniach w prowincji.
"Jeśli elektrownie będą w stanie wytworzyć energię elektryczną do maksymalnej mocy, będą w stanie wytworzyć około 400 megawatów", teoretycznie przewyższając lokalne zapotrzebowanie, rozdział Walhi's Aceh w oświadczeniu.


samica tygrysa sumatrzańskiego ( Panthera tigris sumatrae ) - zoo Wrocław

Drugą opcją jest priorytetowe traktowanie projektów energetycznych poza obszarami leśnymi, które nie mają wpływu na ekosystem, - powiedział Walhi.
Agung ( HAkA ) stwierdził, że aby zapewnić ochronę ekosystemu Leuser, należy uwzględnić obszar w planie zagospodarowania przestrzennego Aceh. Wezwał również rząd do wydania rozporządzenia, które by służyło jako wytyczna zarządzania i ochrony ekosystemu.
Prezydencka regulacja jest już w przygotowaniu, czekając na zatwierdzenie.
"Istnieje już projekt od 2013 r., Ale wciąż nie został jeszcze zatwierdzony" - powiedział Agung. "Więc wciąż czekamy."
Urzędnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który jest odpowiedzialny za synchronizację przepisów na poziomie krajowym i regionalnym, powiedział, że rząd w Dżakarcie powinien przyspieszyć wydanie rozporządzenia.


"Tengah" samiec tygrysa sumatrzańskiego ( Panthera tigris sumatrae ) - zoo Wrocław















Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
tłumaczenie własne

Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730