sobota, 19 stycznia 2019

Mord dzika ( Sus scrofa ) w Polsce. Przyczyna ASF.






W dniu 12.01.2019 tzw. minister ochrony środowiska i minister rolnictwa zezwolili na eksterminację gatunku czyli masowe polowania na dzika.

Dzik ( Sus scrofa ) został oskarżony o roznoszenie ASF czyli afrykańskiego pomoru świń.
I owszem dzik jest pośrednim nosicielem ASF ale głównym roznosicielem jest człowiek. Oskarżony ssak nie chodzi do chlewni lecz człowiek. Większość polskich rolników nie stosuje się do zaleceń lekarzy weterynarii mówiących o : matach, zmianie obuwia czy odzieży. Jak wynika z niezależnych badań jest to za wysoki koszt dla polskich rolników - szczególnie zastosowanie mat.

Tak więc pseudomyśliwi rozpoczęli mord na dzikach ( Sus scrofa ) strzelając nawet do ciężarnych loch i młodych warchlaków, które już mogły się pojawić.
Zresztą polski rząd postanowił dopłacić do każdej zastrzelonej lochy i warchlaka.
Część prawdziwych myśliwych nie bierze udziału w tej eksterminacji protestując w ten sposób, ale Polski Związek Łowiecki nie zaprotestował przeciw mordowi gatunku.


dzik ( Sus scrofa ) 

Jak pokazują artykuły i zdjęcia przeciwników eksterminacji dzika polowania są nie zabezpieczane i zwierzęta mordowane są w bestialski sposób często z wykorzystaniem psów.
Na wiosnę okaże się iż, mordowanie dzików było błędną decyzją. Wielu biologów i leśników wypowiada się, że wyniszczenie gatunku może przynieść wielkie straty ekosystemom leśnym w których dzik występował. Gatunek jest bardzo ważny dla środowiska ze względu na buchtowanie w ściółce leśnej, przyczyniając się do jej natlenienia oraz zjadaniu różnorodnych owadów i ich larw czy młodych gryzoni. W skład jego diety wchodzi często też padlina, bo dzik tak jak człowiek jest ssakiem wszystkożernym.

Definicja gatunku zamieszczona w Encyklopedii Powszechnej PWN z 1973.
Dzik ( Sus scrofa ) gatunek z rodziny świń; osiąga długość ponad 1,5 metra, wysokość w kłębie 1 metr, wagą 200 kg; 
klinowata głowa słabo wyodrębniona od tułowia i zakończona ryjem ( gwizd ), uzbrojonym w kły ( dolne - szable długości około 22 cm, górne - fajki długość około 15 cm );
samiec ( odyniec ) jest większy od samicy ( lochy ) ;
sierść szczeciniasta, brunatnoszara, małe ( jednoroczne - warchlaki ) w brązowo-żółte pasy;
żywi się głównie żołędziami, bukwią, owadami i drobnymi zwierzętami ściółki leśnej;
żyje w stadach ( watachy ); pożyteczny w lesie ( przeorywuje ściółkę ), może wyrządzać szkody w uprawach;
podmokłe lasy Euroazji i północnej Afryki; w Polsce pospolity, ceniony w łowiectwie dla mięsa, skór, sierści i trofełów łowieckich ( szable i fajki ).

Jeśli polski minister ochrony środowiska zapowiedział strzelanie również do żubra ( Bison bonasus ), bo jest ich za dużo, bobra ( Castor fiber ), bo niszczy groble i buduje tamy, szakala złocistego ( Canis aureus ), bo to emigrant. Ale przyczyna jest prozaiczna, bo chcemy ograniczyć populację wilka ( Canis lupus ) w Polsce. Przecież nikt nie jest w stanie z daleka odróżnić szakala od wilka ale także czy będzie chciał.


żubr ( Bison bonasus )

bóbr ( Castor fiber ) 

szakal złocisty ( Canis aureus )

wilk szary ( Canis lupus ) - zoo Wrocław

Za chwilę wróci się do pomysłu ograniczenia łosi ( Alces alces ), foki szarej ( Halichoerus grypus ) czy nawet rysia ( Lynx lynx ) i niedźwiedzia brunatnego ( Ursus arctos ).


łoś ( Alces alces )

foka szara ( Halichoerus grypus )

ryś ( Lynx lynx ) - zoo Wrocław 

niedźwiedź brunatny ( Ursus arctos ) - zoo Wrocław 

Miejmy nadzieję, że jednak nie uda się wytępić dzika ( Sus scrofa ) w Polsce.
A następny minister ochrony środowiska będzie je bardziej chronił niż dopuszczał do bezmyślnego eksploatowania środowiska naturalnego i eksterminacji gatunków w Polsce.















Opracowano na podstawie
artykułów internetowych, prasowych, Encyklopedii Powszechnej i wiedzy własnej.
Zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.





    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730