wtorek, 2 kwietnia 2019

Badania łączą amerykańskie zapotrzebowanie na chińskie meble z wylesianiem w Afryce.








las deszczowy w Gabonie 




Mongabay Series: Global Forests
John C. Cannon w dniu 3 sierpnia 2018 r

- Ostatnie badania wiążą popyt w U.S.A. na meble wykonane w Chinach z utratą pokrycia drzew w afrykańskim basenie rzeki Kongo.
- W latach 2001 - 2015 Chiny stały się największym rynkiem eksportowym drewna z basenu rzeki Konga i w tym samym okresie udział importu mebli z Chin do USA wzrósł z 30 do 50 procent.
- Naukowcy sugerują, że kampanie społeczne mające na celu ograniczenie popytu na takie meble mogą być dobrodziejstwem dla lasów Konga.



las deszczowy - Salonga National Park ( Demokratyczna Republika Konga ) 

Wyręb lasów na potrzeby fabryk mebli w Chinach, jest stymulowany popytem ze strony Stanów Zjednoczonych, jak wykazały ostatnie badania, przerzedza on lasy Afryki Środkowej. 
Główny autor Trevon Fuller, ekolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, powiedział, że wcześniej dowiedział się o badaniach, które wykazały, że wraz z rosnącym popytem na kość słoniową w Chinach wzrosła liczba przypadków kłusownictwa słoni w Afryce Wschodniej. To doprowadziło go do zastanowienia się, czy podobny związek może spowodować utratę lasów w basenie rzeki Kongo w Afryce Środkowej, gdzie znajduje się drugi pod względem wielkości na świecie las deszczowy.


las deszczowy w dorzeczu rzeki Kongo

Kiedy badania były już w toku, - "Pojawiło się pytanie: co napędza te chińskie firmy w pozyskiwaniu drewna z Afryki Środkowej?", - powiedział Fuller.
Odpowiedź? - "To tylko niewiarygodne zapotrzebowanie ze strony konsumentów w U.S.A.", - powiedział.
Fuller i jego koledzy rozpoczęli od zebrania statystyk dotyczących wywozu drewna z pięciu krajów Afryki Środkowej do Chin w latach 2001-2015. W tym okresie Chiny ponad dwukrotnie zwiększyły import drewna z dorzecza rzeki Kongo i przyćmiły Unię Europejską jako największy rynek eksportowy.


las deszczowy w dorzeczu rzeki Kongo

Rozporządzenie UE w sprawie drewna weszło w życie w 2013 r., pod koniec okresu badania. Wymaga od importerów "należytej staranności", aby sprawdzić, czy drewno, które wprowadzają na rynki UE, nie jest nielegalnie zbierane, szczególnie jeśli pochodzi z krajów "wysokiego ryzyka". Fuller -powiedział, że te restrykcje mogą być "wiarygodnym" czynnikiem stojącym za tym, dlaczego Chiny stały się tak dużym rynkiem eksportowym.


las i rzeka Salonga - Salonga National Park ( Demokratyczna Republika Konga )

Naukowcy opublikowali swoje ustalenia w czasopiśmie Area w dniu 27 czerwca.
Aby określić wpływ tego popytu na lasy, zespół przeanalizował również dane satelitarne śledzące roczne wskaźniki utraty pokrywy drzew w każdym z krajów.
Demokratyczna Republika Konga, z największym obszarem lasów w regionie, nie eksportowała dużej ilości drewna do Chin w okresie studiów. Fuller - powiedział, że brak dróg w DRK sprawił, że pozyskanie drewna z lasów było trudne i kosztowne, a produkcja żywnościowa pozostaje główną przyczyną wylesiania.


las deszczowy w dorzeczu rzeki Kongo 

Jednak model statystyczny ujawnił korelację między poziomem eksportu drewna do Chin a stopniem utraty pokrywy lasów w Republice Konga, Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej i Gabonie. Co więcej, te dane eksportowe lepiej tłumaczyły wskaźniki utraty drzew w poszczególnych krajach niż inne czynniki, takie jak wzrost liczby ludności na wsi, produkcja oleju palmowego i istnienie dróg do pozyskiwania drewna.
Analiza wykazała również znaczną zmianę miejsca pochodzenia drewna. Do 2009 r. Gabon był głównym chińskim dostawcą, odpowiedzialnym za 60 procent drewna wywożonego z dorzecza Konga do Chin. Jednak w 2010 r. powstał zakaz wywozu nieprzetworzonych kłód w Gabonie, którego celem było stworzenie własnego sektora obróbki drewna, zmniejszył on tę liczbę do 30% do 2015 roku.


jeden z zagrożonych ssaków lasów deszczowych - słoń leśny ( Loxodonta cyclotis ) - Bai Area ( Dzanga Sangha National Park - Republika Środkowoafrykańska   )  

Fuller i jego współpracownicy obliczyli, że Republika Konga i Kamerun, gdzie przepisy dotyczące drewna nie są tak restrykcyjne, zrekompensowały niedobór, a do 2015 r. razem stanowiły połowę dostaw drewna do Chin z tego regionu.
Ze swej strony wydaje się, że zakaz wywozu drzewa z Gabonu przyniósł korzyści dla lasów tego kraju.
"W pewnym stopniu ograniczył wylesianie" - powiedział Fuller.
Zespół odkrył także, że utrata pokrywy drzew w Republice Konga i Kamerunie była "znacznie wyższa" niż w Gabonie w latach 2001 - 2015.
Wpływ, jaki te ograniczenia mogą mieć, powinien być ważny dla krajów dorzecza rzeki Kongo, piszą autorzy, zwłaszcza że Kamerun i Gabon obecnie dokonują rewizji swoich zasobów leśnych.
Ich analiza wykazała również, że odsetek mebli przybywających do U.S.A. z Chin wzrósł z 30 do 50 procent w latach 2001 - 2015. Sugerują one ograniczenie części tego popytu przez zachęcanie konsumentów do szukania mebli wykonanych z bambusa, drewna z recyklingu lub plastiku. Proces certyfikacji zrównoważonego rozwoju dla mebli może również stanowić "sposób na zwalczanie niezrównoważonego pozyskiwania drewna", - powiedział Fuller.
Powiedział także, że chciałby zbadać potencjał kampanii społecznych, zarówno w Chinach, jak i w U.S.A.
"Czy mogą zmienić nawyki zakupowe konsumentów?" - zapytał. Jeśli są skuteczne w ograniczaniu popytu, mogą mieć klucz do utrzymania większej części lasów dorzecza Konga, a niezmieniane są ogromne zasoby węgla i różnorodności biologicznej, które zawierają.


goryl nizinny ( Gorilla gorilla gorilla ) - dorosły samiec w warunkach zoo - zagrożony ssak z lasów deszczowych na skutek wylesiania 

Cytaty :

Fuller, T. L., Narins, T. P., Nackoney, J., Bonebrake, T. C., Sesink Clee, P., Morgan, K., ... & Anthony, N. M. (2018). Ocena wpływu chińskiego przemysłu drzewnego na zmianę użytkowania gruntów w Kongo. Powierzchnia.

Wittemyer, G., Daballen, D. i Douglas-Hamilton, I. (2011). Polityka kłusownictwa: wzrost cen kości słoniowej zagraża słoniom. Nature, 476 (7360), 282.


zagrożony ssak z lasów deszczowych - bonobo ( Pan paniscus )

słoń leśny ( Loxodonta cyclotis ) - zagrożony ssak przez kłusownictwo i wylesianie lasów w dorzeczu rzeki Kongo


bongo leśne ( Tragelaphus eurycerus ) - zoo Frankfurt 


Dorzecze rzeki Kongo obejmuje masywny obszar skoncentrowany w wąskim pasie ziemi, który leży na równiku. Dorzecze jest osuszane przez rzekę Kongo i obejmuje około 3,7 mln km2, nieco więcej niż Indie i Francja razem wzięte.


Ogromny obszar leśny o powierzchni 1,5 mln km2 obejmuje obszar rozciągający się na Demokratyczną Republikę Konga (DRK), większość Konga-Brazzaville, południowo-wschodnie krańce Kamerunu, południową Republikę Środkowoafrykańską (CAR), Gabon i Gwineę Równikową - dobrze się rozbudowując poza rzeczywistymi granicami dorzecza Kongo.

Lasy dorzecza rzeki Kongo rozciągają się od pasma Ruwenzori, po bokach szczeliny Albertine we wschodniej części DRK, do atlantyckiego wybrzeża Zatoki Gwinejskiej. Ruwenzori osiągają 3000 m n.p.m., a najwyższe punkty są trwale pokryte śniegiem. Mniejsze pasma górskie znajdują się wokół Zatoki Gwinejskiej, takie jak Monts de Alen i Monts de Cristal. Jako druga co do wielkości rzeka na świecie pod względem ilości wody, którą niesie, rzeka Kongo posiada dorzecze, przecinające region. Po wschodniej stronie dorzecza rzeki Kongo znajdują się bagna i jeziora, które odgrywają ważną rolę w regulacji przepływu rzeki.



okapi ( Okapia johnstoni ) - zoo Miami 






















Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne

Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730