niedziela, 12 maja 2019

Badania ostrzegają, że chińskie naczelne mogą zniknąć do końca tego wieku.










Badania ostrzegają, że chińskie naczelne mogą zniknąć do końca tego wieku. 

Shreya Dasgupta w dniu 25 września 2018 r

- Chiny mają około 25 gatunków naczelnych, z czego 15 - 18 ma mniej niż 3000 osobników, które przeżyły na wolności, zgodnie z nowymi badaniami.
- Dwa gatunki gibonów wymarły w Chinach w ciągu ostatnich dwóch dekad, podczas gdy dwa inne gatunki gibonów mają mniej niż 30 osobników w kraju.
- Naukowcy ostrzegają, że dystrybucja naczelnych w Chinach może skurczyć się o 51 % do 87 % do końca tego wieku.
- Naukowcy twierdzą, że rozszerzenie odpowiedniego siedliska dla naczelnych ma kluczowe znaczenie, podobnie jak priorytetowe znaczenie mają sieci chronionych korytarzy, które mogą łączyć izolowane subpopulacje naczelnych.


rokselana białobroda ( Rhinopithecus strykeri )

Nowe badania ostrzegają, że większość naczelnych w Chinach może zostać zniszczona pod koniec tego wieku. 
Chiny są drugim co do wielkości krajem bogatym w naczelne w Azji, z 25 znanymi gatunkami naczelnych niebędących ludźmi, w tym lorisami, makakami, langurami, rokselanami i gibonami. Jednak od lat 50-tych XX wieku populacja naczelnych drastycznie spadła, głównie z powodu oczyszczania dużych połaci lasów na pola uprawne i plantacje; przemysł; drogi, linie kolejowe i inną infrastrukturę oraz postępująca urbanizacja.

rokselana złocista ( Rhinopithecus roxellana )

W tym szybko zmieniającym się krajobrazie chińskie naczelne walczą o przetrwanie.
Około 80 % chińskich naczelnych jest obecnie wymienianych jako zagrożone ( podatne na zagrożenia, zagrożone lub krytycznie zagrożone ) na Czerwonej Liście IUCN, donoszą naukowcy w badaniu bioróżnorodności i ochrony, w którym dokonano przeglądu statusu chińskich naczelnych.

hulok Skywalkera ( Hoolock tianxing )

Z 25 gatunków naczelnych od 15 do 18 ma mniej niż 3000 osobników żyjących na wolności. Dwa gatunki gibonów, gibon czarny ( Nomascus leucogenys ) i gibon białoręki ( Hylobates lar yunnanensis ) zniknęły z Chin w ciągu ostatnich dwóch dekad. Podczas gdy dwa gatunki gibonów są obecne w innych częściach Azji, ich status jest tragiczny: są one wymienione jako zagrożone ( gibon białoręki ) lub krytycznie zagrożone ( gibon czarny ) na Czerwonej Liście IUCN.


gibon białoręki ( Hylobates lar ) - osobnik w hodowli

„Takie mroczne profile właściwie mnie nie zaskoczyły - biorąc pod uwagę, że dorastałem na chińskich terenach wiejskich, od lat angażuję się w zoologię regionu i byłem świadkiem procedur szkód środowiskowych”, współautor Ruliang Pan, adiunkt starszy pracownik naukowy w University of Western Australia, powiedział Mongabay w e-mailu. „Moim największym zmartwieniem, być może wszystkich współautorów, jest zastanawianie się, ile czasu naczelne w Chinach nadal muszą współistnieć z ludźmi. Kiedyś mieliśmy wielką małpę ( orangutan ) i dwa gatunki gibonów, które zostały zniszczone w mgnieniu oka. ”

hulok Skywalkera ( Hoolock tianxing )

Wkrótce dwa inne gatunki gibonów mogą zmierzać do wymarcia w Chinach. Gibon z wyspy Hainan ( Nomascus hainanus ) ma tylko około 20 osobników pozostawionych na wolności, wszystkie w Narodowym Rezerwacie Przyrody Bawangli ( Bawangli National Nature Reserve ) na wyspie Hainan. Podobnie wschodni czarny gibon czubaty ( Nomascus nasutus ) ma tylko około 100 osobników w Chinach i Wietnamie, a mniej niż 30 mieszka w Chinach.

gibon czarny ( Nomascus leucogenys leucogenys ) - Zoo Usti nad Łabą 

W rzeczywistości 13 z 25 gatunków naczelnych w Chinach ma mniej niż 1000 osobników pozostających na wolności. Należą do nich ostatnio nazwany hulok Skywalkera  ( Hoolock tianxing ), kukang mały ( Nycticebus pygmaeus ), makak skalny ( Macaca munzala ), makak ( Macaca leonina ), rokselana białobroda ( Rhinopithecus strykeri ), rokselana ( Rhinopithecus brelichi ), lutung białogłowy ( Trachypithecus leucocephalus ) i lutung samotny ( Trachypithecus shortridgei ).


kukang mały ( Nycticebus pygmaeus ) - osobnik w hodowli 

Rhinopithecus bieti  

Aby zobaczyć, w jaki sposób naczelne zrobią to w przyszłości, naukowcy modelowali skutki rozwoju rolnictwa na dystrybucję naczelnych w ciągu następnych 25 do 75 lat. Odkryli, że w najbardziej „optymistycznym” scenariuszu, który zakłada, że kraj zmierza w kierunku czystszego i bardziej zasobooszczędnego społeczeństwa, dystrybucja naczelnych prawdopodobnie spadnie o 51 % do roku 2100. W scenariuszu business-as-usual, który zakłada że Chiny będą kontynuować swoją obecną politykę krajową, gibbony, kukangi i większość gatunków lutungów zostaną utracone. W scenariuszu „pesymistycznym”, który zakłada, że chińska polityka krajowa pozwoli rolnictwu rozwinąć się na obecnie chronione obszary, dystrybucja naczelnych zmniejszy się o 87 % do końca tego wieku - to znaczy, że większość populacji naczelnych w Chinach będzie zagrożona wyginięciem.

Macaca leonina 

„Modelowanie w artykule przewidywało najgorsze scenariusze dotyczące statusu naczelnych w Chinach w ciągu następnych 25 - 75 lat”, Wen Xiao, naukowiec z Instytutu Badań Bioróżnorodności Wschodnich-Himalajów na Uniwersytecie Dali w Yunnan, który nie był częścią badania, powiedział Mongabay w e-mailu. „Może nie być tak źle, ponieważ opiera się na najszybszych danych o ekspansji rolnictwa w Chinach w latach 1961–1990; trend wylesiania i ekspansji rolnictwa zatrzymał się do pewnego stopnia, jak sugerowano w niniejszym dokumencie. Ale ludzie powinni wiedzieć, jak źle może być i być czujnym. ”
Pan - powiedział, że dla chińskiego rządu kluczowe znaczenie ma przekształcenie strategii rozwoju eko-społecznego. „Dobrym znakiem jest to, że obecny reżim zaczął myśleć o problemach”.

rycina -lutung białogłowy ( Trachypithecus leucocephalus )

Rząd odniósł pewne sukcesy na przykład z gibonami z Hainan. W latach osiemdziesiątych na wolności pozostało tylko 10 gibonów z Hainan, z około 2000 w latach 60-tych XX wieku. Od tego czasu populacja wzrosła nieznacznie, z około 20 gibonami z Hainan mieszkającymi w Narodowym Rezerwacie Przyrody Bawangli, dzięki programowi zalesiania, którego celem było przekształcenie plantacji sosny w mieszankę lasów rodzimych i obcych.
„Celem programu było zwiększenie zużycia roślin przez gibony; zamiast sadzenia egzotycznych gatunków, nasiona roślin zjedzonych przez gibony zostały zebrane i zasadzone w pierwotnym lesie - powiedział Pan. Ten rodzaj programu ponownego zalesiania, którego celem jest odtworzenie i rozszerzenie naturalnie występujących pokarmów i gatunków roślin, których potrzebują gibony i inne naczelne, jest niezbędny do ich przeżycia, - dodał Pan.

gibon z wyspy Hainan ( Nomascus hainanus )

Rząd chiński odłożył około 1,6 miliona km2 ( 620 000 mil kwadratowych ) w ramach krajowych rezerwatów przyrody, rezerwatów prowincjonalnych lub lokalnych rezerwatów. Ale niewiele naczelnych występuje w większych rezerwach krajowych, twierdzą naukowcy.
„Chociaż Chiny rozszerzyły swój system rezerwatów przyrody (co pomogło zmniejszyć wylesianie i polowanie w granicach rezerwatów, ale nie na obszarach przyległych do rezerwatów) i przeznaczyły miliardy dolarów na ponowne zalesianie, większość z tych programów nie ma na celu regeneracji rodzimych siedlisk , które są kluczowe dla przetrwania naczelnych ”, piszą autorzy artykułu.

wschodni czarny gibon czubaty ( Nomascus nasutus ) 

Rozszerzenie odpowiedniego siedliska dla naczelnych ma kluczowe znaczenie, podobnie jak priorytetowe traktowanie sieci chronionych korytarzy, które mogą łączyć izolowane subpopulacje naczelnych. Co ważniejsze, dla chińskich makaków, lutungów, kukangów i gibonów, aby przetrwały dobrze w przyszłości, chiński rząd, chińscy naukowcy, krajowe i międzynarodowe organizacje ochrony przyrody oraz chińska opinia publiczna muszą współpracować, - dodają naukowcy.

lutung samotny ( Trachypithecus shortridgei )

"Bardzo ważne jest posiadanie wspólnej międzynarodowej jednostki w Chinach, która nadzorowałaby kwestie ochrony naczelnych, strategie i zobowiązania ”- powiedział Pan. „Taka jednostka mająca siedzibę na chińskim uniwersytecie mogłaby zgromadzić naukowców, polityków, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, zarówno rządowe, jak i pozarządowe, media społeczne i społeczeństwo, aby skutecznie i systematycznie przeprowadzać serię wszczepień ochronnych. Taka misja mogłaby być praktykowana poprzez dzielenie się bazami danych, informacjami i wynikami badań, szczególnie naukowych modeli ochrony ”.

makak skalny ( Macacca munzala )

Paul Garber, prymatolog z University of Illinois, - powiedział w oświadczeniu, że naczelne niebędące ludźmi reprezentują naszych najbliższych żywych krewnych i odgrywają - „ważną rolę w utrzymaniu zdrowia ekosystemów lasów tropikalnych i służą jako modele do zrozumienia ewolucji człowieka, zachowania zdrowia, zachowania, biologii, poznania i społeczności. ”
„Chiny stoją przed historycznym momentem i mają ostatnią szansę na zrównoważenie wzrostu gospodarczego i zrównoważenia środowiskowego, lub stoją w obliczu bezprecedensowej utraty różnorodności biologicznej zwierząt i roślin”, - dodał.

rokselana złocista ( Rhinopithecus roxellana )

lutung białogłowy ( Trachypithecus leucocephalus )



Cytat:
Li, B., Li, M., Li, J., Fan, P., Ni, Q., Lu, J.,… i Huang, Z. (2018). Kryzys prymatów w Chinach: natychmiastowe wyzwania i droga naprzód. Bioróżnorodność i ochrona, 1-27.


















Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730