sobota, 8 lutego 2020

Tsunami - śmiertelne zagrożenie dla populacji nosorożca jawajskiego ( Rhinoceros sondaicus ).












Mongabay Series: Asian Rhinos

Śmiertelne tsunami pozostawia nosorożce jawajskie ( Rhinoceros sondaicus )  nietknięte, ale niebezpieczeństwo wciąż się utrzymuje.

autor: Asti Dian 28 grudnia 2018 r. 
dostosowane przez Bastena Gokkona


las deszczowy w Parku Narodowym Ujung Kulon 

- Tsunami, które zabiło ponad 400 osób w Indonezji, pozostawiło ostatnią populację nosorożców jawajskich ( Rhinoceros sondaicus ) bez szwanku.
- Ostatnie siedlisko gatunku, czyli Park Narodowy Ujung Kulon, zostało dotknięte tsunami z 22 grudnia spowodowanym erupcją wulkanu Anak Krakatau, ale nosorożcom wyrządziło krzywdy, potwierdzili to urzędnicy parku.
- Klęska po raz kolejny uwidoczniła ciągłe zagrożenie, pod jakim żyje ten gatunek, i wzmocniła apele o ustanowienie nowego siedliska w innym miejscu, aby zapewnić przetrwanie nosorożca jawajskiego.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus ) - Ujung Kulong National Park

JAKARTA - niszczycielskie tsunami, które zabiło ponad 400 osób w Indonezji, pozostawiło ostatnią ocalałą populację nosorożców jawajskich bez szwanku - ale ponownie uwypukliło groźne zagrożenia dla krytycznie zagrożonego gatunku.
Tsunami z 22 grudnia 2018, spowodowane przez osunięcie się ziemi w Cieśninie Sunda po masowej erupcji wulkanu Anak Krakatau, uderzyło w zachodni kraniec Jawy i południowy kraniec Sumatry. Potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych na dzień 27 grudnia 2018 wynosiła 429 osób, a 154 osoby zaginęły i obawiano się ich śmierci.
Wulkan, pozostałość legendarnej erupcji Krakatau z 27.08. 1883 r., znajduje się także w pobliżu Parku Narodowego Ujung Kulon na Jawie, gdzie znajdują się ostatnie na świecie nosorożce jawajskie ( Rhinoceros sondaicus )
Tsunami generowało fale o wysokości do 5 metrów, z których część rozbiła się na brzegu Ujung Kulon, zabijając dwóch funkcjonariuszy agencji parkowej i uszkadzając stanowiska biurowe.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus ) 

Wszystkie nosorożce jawajskie są jednak uważane za bezpieczne - powiedział Mamat Rahmat, szef parku. Powiedział, że zwierzęta mają tendencję do skupiania się wzdłuż południowego wybrzeża Ujung Kulon, chronionego przed uderzeniami fal pochodzących z północnego zachodu. Według najnowszych szacunków liczba nosorożców jawajskich w parku wynosi co najmniej 68 osobników.
Ridwan Setiawan, krajowy oficer nosorożca w WWF-Indonezja, - powiedział, że do oceny wszelkich szkód wysłano wspólny zespół, w tym sprawdzano kamery-pułapki zainstalowane w pobliżu wybrzeża.
Podobnie jak Mamat, - powiedział, że na zaatakowanym północnym odcinku parku znaleziono niewiele nosorożców jawajskich, i przypisał  że pagórkowaty teren, osiągając szczyt na wysokości 500 metrów, chroni dziką przyrodę w parku przed falami.
Obszar jest dość wysoki. Wydaje mi się, że dzika przyroda ma naturalny instynkt ratowania się przenosząc się na wyżyny - powiedział Ridwan.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus )

Anak Krakatau wybuchał setki razy w ostatnich miesiącach i kontynuuje to od erupcji z 22 grudnia 2018, która oderwała się od części południowo-zachodniej flanki wulkanu. Eksperci uważają, że zawalenie flanki do morza spowodowało tsunami. Seria erupcji z 26 grudnia 2018 wygenerowała ogromne smugi popiołu, które dryfowały nad lądem.
Indonezyjska Agencja Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki ( BMKG ) 27 grudnia 2018 podniosła alarm o wulkan do drugiego najwyższego poziomu w swojej czteropunktowej skali, wskazując na eskalację aktywności wulkanicznej i zwiększoną możliwość poważnej erupcji. Władze ogłosiły promień 5-kilometrowy ( 3-milowy ) wokół wulkanu za strefę zagrożenia.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus ) - samica z młodym 

Konserwatorzy przyrody od dawna ostrzegają przed ciągłym zagrożeniem klęską żywiołową dla nosorożca jawajskiego i opowiadają się za utworzeniem nowej populacji w drugim miejscu, aby zapewnić przetrwanie gatunku.
„Biorąc pod uwagę, jak niebezpieczny jest to obszar, najlepiej jest natychmiast przygotować drugie siedlisko, jak zaplanowano dawno już”, - powiedział Sunarto, ekspert ds. Przyrody w WWF-Indonezja.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus )

Wiadomo, że nosorożce jawajskie preferują lasy o niskiej wysokości, ale znalezienie odpowiedniego siedliska bezpiecznego od klęski żywiołowej może okazać się trudne: Indonezja jest także domem dla najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, a tylko w tym roku doznały trzech dużych trzęsień ziemi i dwa śmiertelne tsunami.

„Mam nadzieję, że nie będzie kolejnego wielkiego tsunami, takiego jak w 1883 r.” - powiedział Mamat, odnosząc się do śmiertelnych fal o wysokości do 46 metrów ( 151 stóp ), które wraz z gorącym popiołem i gazami z wybuchu Krakatau zabiły ponad 36 000 osób.
Lokalizacje uważane za potencjalny nowy dom nosorożca jawajskiego to Cikeusik i Cikepuh, oba w pobliżu Ujung Kulon, w prowincji Banten. Cikeusik leży jednak w dzielnicy Pandeglang, która została najmocniej dotknięta niedawnym tsunami.
Cikepuh, postrzegane przez większość ekspertów jako bardziej opłacalna opcja, znajduje się na południowym wybrzeżu Jawy i tsunami nie miało na nie wpływu. Istnieją jednak biurokratyczne przeszkody w poświęceniu tego obszaru ochronie nosorożców jawajskich, w tym jego obecnemu wyznaczeniu jako miejsca wojskowego i planom władz lokalnych, by uczynić go parkiem ekoturystycznym.
Niektórzy ekolodzy wezwali, aby nowe siedlisko znajdowało się poza ubogą w ziemię i gęsto zaludnioną Jawą, ale wydaje się to być najtrudniejszą politycznie propozycją dla urzędników.
Oprócz klęsk żywiołowych, takich jak wybuchy wulkanów i tsunami, nosorożec jawajski jest zagrożony chorobami, które mogą być przenoszone przez zwierzęta domowe i dzikie bydło żyjące w okolicach Ujung Kulon.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus )

Nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus annamiticus ) został kiedyś znaleziony w Azji Południowo-Wschodniej, ale kłusownicy zabili ostatniego członka podgatunku z kontynentu w Wietnamie w 2009 r. 


Rhinoceros sondaicus annamiticus - prawdopodobnie ostatni żywy osobnik w Parku Narodowym Cat Tien w Wietnamie

ostatnie osobniki nosorożca jawajskiego z kontynentu Rhinoceros sondaicus annamiticus w Parku Narodowym Cat Tien w Wietnamie

Jego ostatnia żyjąca populacja jest ograniczona do Ujung Kulon, chronionej strefy obejmującej łącznie 1230 km2 ( 475 mil kwadratowych ).
„Biorąc pod uwagę obecną sytuację, musimy zmaksymalizować wysiłki na rzecz ochrony środowiska” - powiedział Ridwan. „Rosną zagrożenia dla nosorożców jawajskich spowodowane klęskami żywiołowymi”.

Historia została zgłoszona przez zespół Mongabay w Indonezji i została opublikowana po raz pierwszy na naszej indonezyjskiej stronie 25 grudnia 2018 r.


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus ) 















Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730