czwartek, 6 sierpnia 2020

Tygrys sumatrzański ( Panthera tigris sumatrae ). Narodziny małej tygrysiczki we wrocławskim zoo. Surya takie imię nadano w konkursie ogłoszonym przez zoo Wrocław.











Azis - samiec tygrysa sumatrzańskiego ( Panthera tigris sumatrae )


23. 05. 2020 przyszedł na świat tygrys sumatrzański ( Panthera tigris sumatrae ). Jest to krytycznie zagrożony podgatunek tygrysa, który przyszedł na świat  w Polsce od 8 lat. Młoda tygrysiczka razem ze swoją czujną matką - Nuri wychodzi na wybieg.
Imię małej tygrysiczki wybrano w konkursie internetowym. To imię to SURYA - co w języku indonezyjskim oznacza SŁOŃCE.

samiec Azis w starym pawilonie drapieżnych kotów - zoo Wrocław
samiec tygrysa sumatrzańskiego - Azis ( Panthera tigris sumatrae ) - zoo Wrocław w starym pawilonie kotów drapieżnych 



Rodzicami Suryi czyli małej tygrysiczki są: 7-letnia samica Nuri, która przyjechała do Wrocławia w czerwcu 2015 z zoo w Paignton ( Anglia ) oraz 11-letni samiec Tengah urodzony w zoo w Rheine ( Niemcy ), a mieszkający we Wrocławiu od maja 2010.
Opiekunka tygrysów pani Beata Niewęgłowska opowiadała dziennikarzom iż poród był rodzinny. Stało się tak gdyż oba osobniki były połączone. Samiec Tengah obserwował spokojnie całe wydarzenie, obwąchał kocię i odszedł na bok. Samica Nuri wylizała tygrysiczkę, która po chwili zaczęła ssać mleko matki.

dwa samce tygrysa sumatrzańskiego ( Panthera tigris sumatrae ) - bracia Tengah i Tebo ( z tyłu ) 

Od czasu narodzin minęło prawie dwa miesiące. Mała tygrysiczka wraz z matką Nuri wychodzi na spacery po wybiegu. Samica bardzo troskliwie opiekuje się swoją córką Suryą. 
Zwiedzający mogą zobaczyć córkę z matką. Mała tygrysiczka jest jeszcze trochę nieporadna, jednak to dodaje jej uroku oraz dodaje uśmiechu wielu gościom ogrodu.
Zoo Wrocław liczy na szybką adopcję tygrysiczki przez jakąś firmę. 
samiec Tengah w zimie - zoo Wrocław

samiec Tebo - zoo Wrocław 
samica Nuri - zoo Wrocław 

Tygrys azjatycki ( Panthera tigris ) to jeden z najpiękniejszych dzikich kotów. Podgatunek sumatrzański jest ograniczony tylko do wyspy Sumatry. Ogólna liczba osobników pozostająca w naturze to jak podaje IUCN tylko 300 - 350 sztuk. Liczba ta może być przeszacowana a osobników żyjących w naturze jest znacznie mniej.

mała tygrysiczka Surya - zoo Wrocław 
samiczka tygrysa sumatrzańskiego - Surya - zoo Wrocław 

Wszystkie podgatunki tygrysa giną by stać się częścią pseudo medykamentów chińskiej medycyny. Każda część ich ciała uważana jest za lekarstwo, np. sproszkowany ogon ma leczyć nudności, maść z kamieni żółciowych zmęczenie oczu, a roztarty mózg trądzik. Hodowle zachowawcze to jedyna szansa na ich przetrwanie. Zresztą o powadze sytuacji tych kotów w naturze świadczy chociażby to, że ogrody zoologiczne prowadzą nie regionalne programy hodowli zachowawczej, a jeden, obejmujący cały świat.

W XX wieku człowiek wytępił trzy podgatunki tygrysa : 
- balijski ( Panthera tigris balica ) - w roku 1937 
- jawajski ( Panthera tigris sondaica ) - około roku 80- tego
- kaspijski ( Panthera tigris virgata ) - około roku 70-tego

Krytycznie zagrożony jest podgatunek chiński ( Panthera tigris amoyensis ) - szacowana liczba osobników to tylko 60 sztuk a i to nie jest do końca pewne.
Tygrys bengalski ( Panthera tigris tigris ) - szacowana liczba osobników to około 3000 - 2500 sztuk żyjących w Indiach, Nepalu i Bangladeszu. Oznaczony jako zagrożony. Liczba szacunkowa może być zawyżona.
Tygrys amurski ( Panthera tigris altaica ) - szacowana liczba osobników to około 580 sztuk ale liczba ta może być zawyżona. Oznaczony jako zagrożony, chociaż populacja wydaje się stabilna.
Tygrys indochiński ( Panthera tigris corbetti ) - szacowana liczba osobników to około 700 - 1000 sztuk a liczba ta może być zawyżona. Oznaczony jako zagrożony, jego populacja maleje.

Nuri i Surya - zoo Wrocław 

Nuri i Surya - zoo Wrocław 

Nuri i Surya - zoo Wrocław 

Podgatunek tygrysa sumatrzańskiego ( Panthera tigris sumatrae ) w ostatnich latach nie rozmnaża się w warunkach zoo tak łatwo. W roku 2019 ogółem liczba narodzonych młodych to 13 osobników. W ogrodach zoologicznych na świecie cała populacja tygrysa sumatrzańskiego to jedynie 272 osobniki. To wszystko nakazuje, że należy działać szybko aby ratować te drapieżne koty.

Surya - zoo Wrocław 
Nuri i Surya - zoo Wrocław 
Nuri i Surya - zoo Wrocław

Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów ( WAZA ) prowadzi jeden wspólny program hodowlany, bez podziału na regiony. Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów ( EAZA ) przeciwdziała handlowi tygrysami i ich częściami nie tylko w Azji, ale również w Europie, bo problem jest światowy. Kupując leki czy suplementy diety tradycyjnej medycyny chińskiej musimy być wyjątkowo wyczuleni na skład, bo mogą być w nim ukryte składniki z części zwierząt, takich jak tygrysy. – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Nuri i Surya - zoo Wrocław
Nuri i Surya - zoo Wrocław

Nuri i Surya - zoo Wrocław

Nuri i Surya - zoo Wrocław 
Nuri i Surya - zoo Wrocław 

Nuri i Surya - zoo Wrocław 


Nuri i Surya - zoo Wrocław 


Nuri i Surya - zoo Wrocław 

                                                            Surya - zoo Wrocław

Nuri i Surya - zoo Wrocław


Nuri i Surya - zoo Wrocław 

Surya - zoo Wrocław 
















Opracowano na podstawie artykułu ze strony Zoo Wrocław
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.
Podziekowania dla Agnes - Magnes za udostepnienie filmów i zdjęć 

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730