wtorek, 20 marca 2018

Nowy gatunek gryzonia - Uromys vika.


Uromys vika - Lavery et al, 2017  - gryzoń z podrodziny Murinae, z rodziny Muridae.

Na wyspie Vangunu, części Wysp Salomona, odkryto nowy gatunek szczurowca Uromys vika.

Zamieszkuje lasy na wyspie.

rycina - Uromys vika 

Osiąga długość nawet do 50 cm i żyje na drzewach.
Jego waga może dochodzić do 1kg.
Ma też silne zęby, które pozwalają zwierzęciu na przegryzienie się przez kokosy, a także mocny ogon, umożliwiający chodzenie po drzewach.
Nowoodkryty szczurowiec na Wyspach Salomona jest cztery razy większy od podobnych sobie gryzoni. Był dotychczas nazywany przez lokalnych mieszkańców wyspy "vika", nie był jednak naukowo sklasyfikowany.

Uromys vika 

Naukowiec Tyrone Lavery poświęcił kilka lat na znalezienie stworzenia. W pewnym momencie zwątpił, czy duże szczurowce opisywane przez mieszkańców wyspy naprawdę istnieją.
Szczurowca udało się znaleźć, gdy w lesie ścięto jedno z drzew. Mieszkał na nim właśnie Uromys vika. 
Badania DNA wykazało, że nie należy on do żadnego z wcześniej sklasyfikowanych ośmiu gatunków, które znajdują się na wyspie. 
Uromys vika jest obecnie zagrożonym gatunkiem, ponieważ ok. 90 % drzew na wyspie zostało wyciętych.
Został zidentyfikowany jako nowy gatunek na podstawie czaszki, szkieletu i szczegółowej analizy DNA. Pojedynczy osobnik początkowo zebrany z ściętego drzewa ( Dillenia salomonensis ) miał długość 46 cm, ważył od 0,5 do 1,0 kg i miał pomarańczowo-brązowe futro. 
Uważa się, że jego dieta zawiera orzechy o grubych skorupach, takie jak orzechy ngali i orzechy kokosowe  oraz prawdopodobnie owoce. 

orzechy z wydrążonymi otworami przez Uromys vika 

Gatunek ten prawdopodobnie zostanie uznany za krytycznie zagrożony ze względu na niewielką ilość siedlisk leśnych ( około 80 km2 ) pozostających na wyspie i trwające pozyskiwanie drewna. 
Odkrycia dokonał Tyrone Lavery, mammalogista i badacz w Field Museum w Chicago, wraz z naukowcami Johnem Vendim i Hikuna Judge. Podczas podróży na Wyspy Salomona w 2010 roku Lavery usłyszał opowieści o gigantycznych, zamieszkujących drzewa gryzoniach, które miejscowi nazywali vika. Niestety, ten wybór siedlisk spowodował, że stworzenia były szczególnie trudne do wyśledzenia.
Po latach poszukiwania nieuchwytnego zwierzęcia, w końcu potwierdził jego istnienie, czyniąc go pierwszym nowym gatunkiem gryzonia, który można opisać na wyspach od ponad 80 lat.

czaszka Uromys vika 

Lavery przeprowadził dziesięć osobnych wizyt na wyspie Vangunu w archipelagu Wysp Salomona na Oceanie Spokojnym. Ale jedynym szczurem, którego udało mu się ujrzeć lub schwytać, był wprowadzony szczur śniady ( Rattus rattus ). Przez lata jedynym niepotwierdzonym dowodem, że ten vika był prawdziwy, był znaleziony "naprawdę duży kał gryzoni, zbyt wielki, by pochodzić od szczura śniadego", który odkrył podczas wizyty w 2012 r. Już zaczął się martwić, że zwierzę wyginęło, gdy zadzwonił do niego miejscowy konserwator przyrody informując go iż, 46-centymetrowy, pomarańczowo-brązowy szczurowiec został zebrany z ściętego drzewa. "Zacząłem się zastanawiać, czy to naprawdę odrębny gatunek, czy też ludzie zwykli nazywać" vika "zwykłego szczura śniadego - mówi Lavery. "Jeśli szukasz czegoś, co żyje na ziemi, patrzysz tylko w dwóch wymiarach, od lewej do prawej i do przodu i do tyłu. Jeśli szukasz czegoś, co może żyć w 30-metrowych drzewach, to jest zupełnie nowy wymiar, który musisz przeszukać. "
"W końcu mieć vika w ręce było bardzo szczególne uczucie", mówi Lavery, doktor habilitowany w The Field Museum w Chicago, Illinois, i główny autor artykułu, który opisuje Uromys vika ( na cześć lokalnej nazwy ), opublikowany w dniu 27 września 2017 roku w Journal of Mammalogy.

rycina - Uromys vika

Jestem naprawdę podekscytowany tym zwierzęciem", mówi Kristofer Helgen, zoolog z University of Adelaide w Australii, który zidentyfikował wiele nowych gatunków. "Wyspy Salomona mają niesamowitą faunę gryzoni", mówi, ale większość gatunków podejrzanych o zamieszkiwanie na wyspach znana jest tylko ze słyszenia lub z dowodów historycznych, takich jak częściowo skamieniałe kości znalezione w jaskiniach lub czaszki i skórki w muzeach, często ich wiek sięga lat 80-tych XIX wieku. "To odkrycie pierwszej klasy."
Zwierzę, które studiował Lavery, zostało znalezione, pozostając na drzewie, które zostało wycięte przez komercyjną firmę zajmującą się pozyskiwaniem drewna. Okaz zmarł na skutek obrażeń, ale został sfotografowany. 
Hikuna Judge, ranger z Zair Resource Management Area na Vangunu i drugi autor artykułu, wysłał szczurowca do Lavery'ego, który wówczas był w Muzeum Queensland w Brisbane w Australii.
Zanim Lavery zbadał zwierzę, prawie wszystkie jego miękkie tkanki uległy rozkładowi. Ale czaszka była kompletna, a jego badanie wraz z częściowym szkieletem, włosami i żuchwą oraz wynikami analizy DNA pokazały, że był to rzeczywiście nowy gatunek. Jego najbliżsi krewni, dwa olbrzymie srebrne szczury, żyły na wyspie Guadalcanal na południowym wschodzie.
W końcu jednak upór zespołu opłacił się. Okaz znaleziono w powalonym drzewie, a Lavery był w stanie powiedzieć po widoku, że nie należy on do przynajmniej niektórych znanych gatunków. Analiza DNA wkrótce potwierdziła, że ​​jest całkowicie nowa dla nauki, a zespół nazwał ją Uromys vika na cześć swojej tradycyjnej lokalnej nazwy.
Szczurowca nie zważono przed jego rozłożeniem, ale Lavery uważa, że ​​dorosły Uromys vika prawdopodobnie osiąga od 500 gramów do 1 kilograma. Zjada kokosy, jak również prawdopodobnie owoce i inne orzechy. 
Biorąc pod uwagę, że tylko około 80 km2  pierwotnego lasu pozostaje na Vangunu, Lavery szacuje, że może pozostać nie więcej niż 100 zwierząt.
Wyspy Salomona, leżące około 1600 kilometrów na północny wschód od Australii, są biologicznie odizolowane. Ponad połowa ssaków na wyspach nie znajduje się nigdzie indziej na świecie. Handlowe pozyskiwanie drewna stanowi poważne zagrożenie dla ich przetrwania.
"Mam nadzieję, że Judge i Lavery kontynuują dokumentowanie fauny" - mówi Jake Esselstyn z Louisiana State University w Baton Rouge, który był częścią zespołu, który odkrył nowy gatunek szczura na wyspie Sulawesi w Indonezji w 2013 r. Na pewno na Wyspach Solomona jest więcej nieznanych ssaków, a utrata siedlisk może doprowadzić do wyginięcia gatunków, zanim zostaną udokumentowane. Jest duża szansa, że ​​już się tak stało. "
Jest tylko osiem znanych gatunków rodzimych szczurów z Wysp Salomona i patrząc na cechy czaszki, mogę od razu wykluczyć gromadę gatunków" - mówi Lavery. "Ten projekt naprawdę pokazuje znaczenie współpracy z lokalnymi mieszkańcami."
Niestety, trudne poszukiwania mogły wskazywać na inny problem: rzadkie szczurowce wydają się zagrożone wylesianiem i wygląda na to, że nowy gatunek szybko znajdzie się na liście Krytycznie Zagrożonych.
"Dostaje się na scenę dla tego szczurowca, który, gdybyśmy nie odkryli go teraz, mógłby nigdy nie zostać odkryty" - mówi Lavery. "Obszar, w którym został znaleziony, jest jednym z niewielu miejsc w lesie, które nie zostało zarejestrowane." 
Musimy udokumentować tego szczura i znaleźć dodatkowe wsparcie dla Obszaru Chronionego Zaira w Vangunu, gdzie żyje ten szczurowiec. "


Uromys rex

Opracowano na podstawie :
Artykułu badawczego opisującego nowy gatunek, który został opublikowany w Journal of Mammalogy.
tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730