wtorek, 13 marca 2018

Samolecznictwo u orangutanów borneańskich.

Świat przyrody jest pełen leków, z których wiele zostało wykorzystanych przez firmy farmaceutyczne, by wyprodukować produkty, które zdobią półki naszych aptek i szafek łazienkowych. 
Ale nie tylko ludzie są jedynymi zwierzętami, które mogą znaleźć i stosować substancje lecznicze, teraz nowe badania dodają orangutany borneańskie ( Pongo pygmaeus ) do rosnącej listy gatunków, które się samoleczą.
Przykłady samoleczenia zwierząt nie są rzadkie. Niektóre ptaki angażują się w chwytanie mrówek, pocierając owady o swoje ciała. Naukowcy sądzą, że kwas mrówkowy wytwarzany przez mrówki może być stosowany przez ptaki jako środek grzybobójczy lub bakteriobójczy. Obserwowano, że kapucynki ( Cebus sp.) pocierają futro roślinami o właściwościach odstraszających owady. Naukowcy są przekonani, że szympansy ( Pan troglodytes ) często połykają całe liście gorzkich roślin, których normalnie nie zjadają, aby pozbyć się z ciał nicieni.
Ale nigdy wcześniej takie zachowanie nie zostało potwierdzone u wielkich małp azjatyckich, orangutanów

orangutan borneański ( Pongo pygmaeus )

Badanie opublikowane w Nature pokazuje, że roślina używana przez orangutany borneańskie ( Pongo pygmaeus ) rzeczywiście ma właściwości przeciwzapalne. Jego autorzy twierdzą, że ich wyniki wskazują, że małpy prawdopodobnie używają go dla korzyści leczniczych i dostarczają pierwszych dowodów naukowych na celowe, zewnętrzne samoleczenie u małp człekokształtnych.

orangutan borneański liżący swoje ramię

Naukowcy zaobserwowali orangutany borneańskie przeżuwające liście rośliny Dracaena cantleyi, wytwarzając mydlaną pianę, którą następnie rozprowadzają na skórze.
Nowe badanie stwierdza, że Dracaena cantleyi ma właściwości przeciwzapalne, co sugeruje, że orangutany używają jej do samoleczenia.
Rdzenne społeczności ludzkie również używają tej rośliny jako środka przeciwbólowego.
Naukowcy twierdzą, że ich badania dostarczają pierwszych naukowych dowodów celowego, zewnętrznego samoleczenia u wielkich małp.
Nigdy wcześniej takie zachowanie nie zostało potwierdzone u wielkich małp azjatyckich, orangutanów. 
Roślina Dracaena cantleyi, to nieokreślony gatunek z dużymi liśćmi znalezionymi w południowo-wschodniej Azji. Jej liście zawierają saponinę, związek chemiczny, który ogólnie czyni ją gorzkimi i nieatrakcyjnymi jako źródło pożywienia.

Dracaena cantleyi

Saponina pieni się, gdy jest pobudzona i pomimo goryczy, naukowcy zaobserwowali orangutany borneańskie przeżuwające liście Dracaena cantleyi i wykonujące mydlaną pianę, którą następnie rozprowadzają na skórze.
Orangutany wypluwały wszystkie liście, których nie nałożyły na skórę, co skłoniło naukowców do przekonania, że nie jedzą ich po prostu. Ale nie mieli pewności, czy Dracaena cantleyi ma jakiekolwiek właściwości lecznicze, które pomogłyby wyjaśnić zachowanie wielkich małp. Aby odpowiedzieć na to pytanie, zespół naukowców z różnych instytucji skupił się na pracy, aby dowiedzieć się, czy roślina zawierała coś, co mogłoby wyjaśnić, dlaczego orangutany czując gorzki smak, robią z niej maść.
Analiza farmakologiczna wykazała, że Dracaena cantleyi ma właściwości przeciwzapalne. U większości zaobserwowanych orangutanów zauważono, że używają go samice, które rozkładają je na swoich ramionach. Naukowcy sugerują, że mogły go używać do leczenia ramion, które stały się obolałe od noszenia potomstwa.
Mieszkańcy ludzkich społeczności na Borneo podobno również używają Dracaena cantleyi do leczenia bólu stawów i mięśni.
"Fakt, że miejscowi ludzie używają zmiażdżonych liści na bóle mięśni i stawów, dodatkowo wspiera koncepcję, że orangutany wykorzystają ją do leczenia podobnych problemów" - napisali naukowcy w swoich badaniach. 
"Rdzenni mieszkańcy Borneo, na przykład, używają go do leczenia bólu w swoich ramionach po udarze, bólu mięśni oraz obolałych kości i obrzęków."
Badacze twierdzą, że ich wyniki mogą również pomóc w badaniu miejscowej medycyny.
"To odkrycie jest również ważne w badaniach etno-medycyny, ponieważ wiadomo, że społeczności tubylcze uzyskują wiedzę o roślinach leczniczych poprzez obserwację ich wykorzystania przez chore zwierzęta".
Z badań wynika iż orangutany borneańskie przetwarzają rośliny i wykorzystują je w medycynie.


orangutan borneański ( Pongo pygmaeus )

autor: Morgan Erickson-Davis w dniu 4 grudnia 2017 r.
Opracowano na podstawie :
Artykułu w Nature 
tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730