niedziela, 22 kwietnia 2018

Nowa populacja rzadkiej rokselany białobrodej ( Rhinopithecus strykeri ) odkryta w Chinach.

populacja Luoma - rokselana białobroda ( Rhinopithecus strykeri )


W okresie od października 2013 do września 2015 roku, chińscy naukowcy pomyślnie utrwalili ponad 200 obrazów z kamer pułapek małp, a nawet sfilmowano te małpy na wschodnich zboczach Gaoligong Shan.
Odkrycie to jest dobrą wiadomością dla tego gatunku, twierdzą naukowcy, ponieważ populacje w Birmie i Pianma na zachodnich zboczach Gaoligong Shan spadają z powodu polowań i degradacji siedlisk.
Zespół naukowców szacuje, że nowa populacja - zwana ludnością Luoma - może mieć więcej niż 70 osobników. 
Naukowcy potwierdzili obecność nowej populacji rzadkich rokselan białobrodych w Chinach.


portret Rhinopithecus strykeri 

O rokselanach białobrodych ( Rhinopithecus strykeri ) po raz pierwszy usłyszano, gdy lokalni myśliwi powiedzieli grupie naukowców o gatunku, który rzekomo widziano w czasie pory deszczowej w północnych lasach Myanmar. Biolodzy następnie opisali pierwszą populację tego rzadkiego gatunku rokselany - lokalnie znanym jako Mey nwoah lub "małpą z odwróconą twarzą" - ze  stanu Kachin w północno-wschodniej Birmie w 2010 roku.
Rok później druga populacja tych małp została odkryta w Pianma na zachodnich zboczach Gaoligong Shan w sąsiednich Chinach.

Nowo odkryty gatunek szybko został wymieniony jako krytycznie zagrożony na Czerwonej Liście IUCN.


Rhinopithecus  strykeri

Teraz naukowcy potwierdzili obecność populacji rokselan białobrodych na wschodnich zboczach Gaoligong Shan w Salween River Basin, blisko granicy z Birmą.
Naukowcy donoszą o tym nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Oryx. 
W okresie od października 2013 do września 2015 roku, chińscy naukowcy pomyślnie utrwalili ponad 200 obrazów z kamer pułapek, a nawet udało się sfilmować te małpy. Odkryli również dowody żucia liści przez grupę oraz kał spójny z tymi, które pobrano od gatunku w jego innych potwierdzonych siedliskach. 


grupa rodzinna rokselan białobrodych ( Rhinopithecus strykeri )

"Mokra pogoda, stromy teren, gęsty las i bambusowe zarośla to największe przeszkody dla nas ponieważ zaczynamy naszą pracę z Rhinopithecus skrykeri w 2012 roku", współautor badań Xiao Wen powiedział Mongabay. "
"Pracuję nad rokselanami czarnymi ( Rhinopithecus bieti ), które występują na wyższej wysokości i szerokości od 16 lat i powiem, że trudności w pracy z Rhinopithecus skrykeri są znacznie większe niż praca nad Rhinopithecus bieti. Tak więc wszelkie dane, które możemy uzyskać są niezwykle cenne ze względu na ich dostępność. "


rokselana czarna ( Rhinopithecus bieti )

portret Rhinopithecus bieti 

Zespół szacuje, że populacja - zwana populacją Luoma - może mieć więcej niż 70 osobników. Osobniki te żyją w strefie rdzeniowej Narodowego Rezerwatu Gaoligong Shan \Gaoligong Mountain National Nature Reserve,\, piszą autorzy, tylko jeden dzień spacerem od najbliższej wsi. 
"Naukowcy uważają, że populacja ta może służyć jako populacja źródłowa do tworzenia nowych dodatkowych populacji tych rzadkich małp."
"Grupa Luoma rokselan białobrodych występuje w jednym z najbardziej dziewiczych plastrów lasów w Chinach", - powiedział Xiao. 
"Jest również w centrum wszystkich innych grup, które mamy ustalone w oparciu o badania ankietowe. Więc może to być kluczowa grupa w Chinach, jeśli uważamy, że wszystkie grupy w Chinach tworzą populację lub metapopulacje ".


rokselana białobroda ( Rhinopithecus strykeri )

Rokselana białobroda występuje w lasach na dużych wysokościach w małym obszarze między Irrawaddy i Salween Rivers i ma ograniczoną dystrybucję. Gatunek ten jest zagrożony przez odstrzał i odłów, niszczenie jego siedlisk na skutek wyrębu i budowy zapór. 
Mniej niż 400 osobników tego gatunku może przetrwać w środowisku naturalnym. 
Populacja Luoma wymaga ścisłego i skutecznego zarządzania ochronnego, twierdzą naukowcy.


zdjęcie z kamery - pułapki ( Rhinopithecus strykeri )

"Grupa ta została znaleziona w pobliżu granicy z Gaoligong National Nature Reserve, co oznacza, że ​​zakres domowy grupy Luoma może przedłużyć się z rezerwatem,"
powiedział - Xiao" Więc musimy pracować wspólnie z wydziałem leśnym aby ustawić jakąś strefę buforową dla nich. Do tego musimy wyjaśnić swoją ofertę dla zakresu domowego. "
"Ponadto, ponieważ dystrybucja rokselany białobrodej jest rozprowadzana zarówno w Chinach jak i Myanmarze, ramy ochronne granicy są niezbędne do zapewnienia aby gatunek przetrwał" - dodał Xiao.


rycina - Rhinopithecus strykeri 


Cytaty :

Yang, Y., Tian, Y.-P., He, C.-X., Huang, Z., Dong, S.-H., Wang, B., Li, G.-S., Xiang, Z.-F., Long, Y.-C. and Xiao, W. (2016) ‘The Critically Endangered Myanmar snub-nosed monkey Rhinopithecus strykeri found in the Salween River Basin, China’, Oryx, pp. 1–3. doi: 

Artykuł opublikowany w dniu 16.12.2016 przez Shreva Dasgupta.


 Opracowano na podstawie :
Artykułu na stronie mongabay.com  
tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730