niedziela, 29 kwietnia 2018

Ochrona siedlisk oreczek krótkogłowych ( Orcaella brevirostris ) w rzece Mekong.

Gazeta Phnom Penh Post poinformowała, że australijska firma Medusa Mining planuje zainwestować 3 miliony dolarów w ciągu czterech lat w eksploracje złota, miedzi, ropy, gazu i szlachetnych kamieni w dopływach rzeki Mekong w Kambodży.


oreczka krótkogłowa ( Orcaella brevirostris )

Oreczki krótkogłowe ( Orcaella brevirostris ), zagrożony gatunek waleni, żyją w przylegającym Mekongu do obszarów planowanych do eksploracji.
Tylko około 80 oreczek  pozostało w rzece Mekong i, mimo że ich liczba wzrasta, napotykają na zagrożenia ze strony pławnic, zapór, ruchu łodzi i zanieczyszczenia wody, które mogą być zaostrzone przez działalność górniczą.


Orcaella brevirostris w czasie wyskoku

Australijska firma wydobywcza zamierza rozpocząć poszukiwania minerałów, a także ropy i gazu, obok części rzeki Mekong w Kambodży, gdzie żyje zagrożona oreczka krótkogłowa ( Orcaella brevirostris )
Gazeta Phnom Penh Post poinformowała o tym przedsięwzięciu już dziś.
Medusa Mining zawarła warunki umowy partnerskiej z kilkoma firmami z Azji Południowo-Wschodniej, aby zainwestować 3 miliony dolarów w ciągu najbliższych czterech lat w celu eksploracji złota, miedzi, ropy naftowej, gazu ziemnego i "kamieni szlachetnych", zgodnie z oświadczeniem z 10 stycznia firmy. Plan zakłada, że poszukiwania będą się znajdować w dopływach rzeki w gminie Prek Kampi w prowincji Kratie, około 35 kilometrów od Mekongu, podał Phnom Penh Post.


Orcaella brevirostris w wyskoku nad powierzchnią wody

Te "małe strumienie" są "daleko od pobliża rzeki", powiedział dyrektor zarządzający Medusa, Boyd Timler. "Jesteśmy świadomi waleni w tym obszarze rzeki", dodał Timler.
Według WWF-Kambodży tylko około 80 oreczek krótkogłowych żyje na 4350 km Mekongu, ale to nadal jest największa subpopulacja tego gatunku. Cztery inne dyskretne grupy żyją w systemach rzecznych w południowej i południowo-wschodniej Azji.


grupa oreczek krótkogłowych ( Orcaella brevirostris )

Ostatnie badania przeprowadzone przez WWF wykazały, że liczba waleni w Mekongu wzrosła od 2010 roku, a liczba zgonów spadła w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak zagrażają im także sieci pławne do połowów, tamy i ruch statków, podobnie jak zanieczyszczenie wody, które może wzrosnąć wraz z działalnością górniczą.


dwa osobniki oreczki krótkogłowej ( Orcaella brevirostris ) w wyskoku 

Menedżer komunikacji UNF Un Chakrey powiedział Phnom Penh Post, że organizacja nie wiedziała, czy Medusa będzie działać w obszarach chronionych. Powiedział także, że wierzy, iż firma właśnie rozpoczęła badanie wpływu na środowisko.Artykuł opublikowany przez Johna Cannona.Opracowano na podstawie :
Artykułu na stronie mongabay.com  
tłumaczenie własne


Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730