wtorek, 29 maja 2018

Dzika przyroda zdziesiątkowana gwałtownymi konfliktami na Saharze i Sahelu.

Ewolucja liczby konfliktów na Saharze i Sahelu w Afryce prowadzi do zmniejszenia liczby dzikich zwierząt w regionie, wynika z najnowszych badań.
Autorzy stwierdzili, że liczba konfliktów w regionie wzrosła o 565 % od 2011 roku.
Jednocześnie 12 gatunków kręgowców wyginęło lub jest znacznie bliżej wymarcia w wyniku konfliktów w regionie.
Według najnowszych odkryć opublikowanych w czasopiśmie "Conservation Letters" gwałtowny konflikt zbrojny na pustyni Sahara i w zespole suchych sawann na południu, zwany Sahelem, niszczą dziką przyrodę tego regionu.

"Jakby trudny, suchy krajobraz nie był wystarczający, wzrost konfliktów zbrojnych w regionie Sahara-Sahel jest kolejnym poważnym zagrożeniem, z którym muszą borykać się dzikie zwierzęta w tym krytycznym regionie", - powiedział w oświadczeniu autor badania biolog Sarah Durant z Zoological Society of London. 


wędrujące słonie afrykańskie ( Loxodonta africana ) przez suche sawanny Sahelu w poszukiwaniu źródła wody obok  bydła domowego ( Bos taurus taurus )

Wzrost grup takich jak Al-Kaida w Islamskim Maghrebie, AQIM i Boko Haram w ciągu ostatnich kilku lat zdestabilizowały Kamerun, Czad, Niger, Nigerię i Mali. Są to jedne z najmniej rozwiniętych krajów na Ziemi i sąsiadują z krajami takimi jak Libia, gdzie niedawno pojawiły się konflikty, które przyczyniają się do tego problemu. W całym Sahelu i Saharze liczba konfliktów wzrosła od 2011 r. o 565 % - podają autorzy raportu. Oznacza to, że jeden na pięć konfliktów na kontynencie afrykańskim ma miejsce w tym regionie, a jego spory stanowią 5 % całej globalnej sumy konfliktów.


tuszki gazeli zabitych na Saharze

Badania opublikowane w czasopiśmie Nature na początku 2018 r. Wykazały, że liczba dzikich zwierząt na całym kontynencie spada wraz ze wzrostem liczby konfliktów. W tym przypadku autorzy badania chcieli zrozumieć, co oznacza gwałtowny wzrost przemocy w wyjątkowych i zagrożonych dzikich populacjach tego regionu.


wędrujące słonie afrykańskie ( Loxodonta africana ) w Mali 

"Obszary, w których fauna jest poważnie zagrożona z powodu narastających konfliktów, muszą zostać określone, a skuteczna polityka musi zostać wdrożona w celu zmniejszenia wpływu tych konfliktów na różnorodność biologiczną", -  powiedział ekolog Carlos José Brito w oświadczeniu Uniwersytetu Granada. 


gazela dorkas ( Gazella dorcas )

Brito jest głównym autorem gazety i pracuje na Uniwersytecie w Porto w Portugalii, jednej z 20 instytucji zaangażowanych w projekt.
Zespół zebrał dane na temat lokalizacji bitew, eksplozji i ataków w całym regionie, a także ścieżek używanych przez przemytników i ludzi migrujących przez Saharę i Sahel. Następnie porównali tę informację z wynikami badań 10 gatunków kręgowców żyjących w regionie. Wyznaczyli trzy gatunki: adaks  ( Addax nasomaculatus ), gazelę dorkas ( Gazella dorcas ) i afrykańskiego słonia sawannowego ( Loxodonta africana ).
Adaks, pustynna antylopa, która żyje głównie w północnym Nigrze, spadła do "krytycznie niskich liczb osobniczych" w związku z rosnącymi konfliktami i eksploracją ropy naftowej w regionie w ciągu ostatnich 20 lat. Krótko po upadku reżimu Mohamara Kaddafiego w Libii w 2011 r. nielegalni myśliwi zaczęli zabijać więcej gazeli dorkas w przeważnie pustynnym kraju. A kłusownictwo słoni w Mali nabrało tempa w 2015 roku po kilku latach przemocy i nieudanych procesów pokojowych.
Naukowcy twierdzą, że 12 z 14 gatunków dużych zwierząt żyjących w tym regionie albo wyginęło, albo jest niebezpiecznie blisko z powodu konfliktów w regionie.


adaks ( Addax nasomaculatus )

adaks ( Addax nasomaculatus )

Zespół zaleca, by środki ochronne były uwzględniane w umowach pokojowych, wraz z karami dla grup i rządów, które ich nie przestrzegają, w celu rozwiązania tych problemów. Sugerują również, że ograniczenie liczby broni napływających do regionu może pomóc w ograniczeniu utraty dzikich zwierząt w Sahelu i na Saharze.


praktycznie wytępiony w warunkach naturalnych oryks szablorogi ( Oryx dammah ) - zoo Wrocław 

"Istnieje błędne koło łączące handel bronią, konflikty, migracje i wymieranie gatunków zwierząt", stwierdzili autorzy w oświadczeniu Uniwersytetu w Granadzie.
Uznając ten cykl, a także rolę, jaką musi odgrywać równowaga w ochronie i rozwoju gospodarczym, powinno być częścią długofalowej strategii walki z tym problemem - twierdzą naukowcy.


praktycznie wytępiony w warunkach naturalnych oryks szablorogi ( Oryx dammah ) - zoo Wrocław 

adaks ( Addax nasomaculatus ) - samica z młodym w hodowli wiwaryjnej 


gazela dorkas ( Gazella dorcas )

I nie ma zbyt wiele czasu do stracenia: "Takie kroki należy podjąć teraz, zanim utracona zostanie wyjątkowa i kultowa różnorodność biologiczna największej pustyni na świecie", piszą w gazecie.


adaks ( Addax nasomaculatus ) - zoo Opole 

Cytaty :

Daskin, J. H., i Pringle, R. M. (2018). Działania wojenne i spadki w dzikiej faunie i florze na obszarach chronionych Afryki. Natura.

Brito, J. C., Durant, S.M., Pettorelli, N., Newby, J., Canney, S., Algadafi, W., ... & de Smet, K. (2018). Konflikty zbrojne i spadek dzikich zwierząt: Wyzwania i zalecenia dotyczące skutecznej polityki ochrony w Saharze-Sahelu. Conservation Letters, e12446.

Artykuł opublikowany przez Johna Cannona w Mongabay.com w dniu 9 maja 2018 r


Opracowano na podstawie :
Artykułu na stronie mongabay.com  
tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730