sobota, 19 maja 2018

Odzyskiwanie upadłych plantacji olejowych i przywrócenie ich lasom, może przynieść korzyści panterom sundajskim, i nie tylko wynika tak z badań naukowców.


plantacja palmy olejowej - Borneo Jak wykazały ostatnie badania rosnące populacje ludzkie i szeroko rozpowszechnione rolnictwo przemysłowe osaczyły jeden z najmniej zbadanych kotów na planecie w coraz mniejsze łaty obszarów leśnych na wyspie Borneo. Jednak badania sugerują również, że ochrona i rekultywacja garstki strategicznie rozmieszczonych działek leśnych może pomóc w zachowaniu znacznej populacji pantery mglistej z Borneo ( Neofelis diardi ).
 "Nasze badanie dostarcza pierwszych dowodów na to, że ochrona lasów jest kluczowa dla utrzymania łączności między populacjami pantery sundajskiej", powiedział ekolog Andrew Hearn z Uniwersytetu Oksfordzkiego.


pantera sundajska ( Neofelis diardi )

Neofelis diardi borneensis 

Andrew Hearn, główny autor badania, dodał, że prywatni właściciele ziemscy są właścicielami dużej części lasu, w którym pantery sundajskie muszą przetrwać w okolicy północno-zachodniej rzeki Kinabatangan na Borneo, a w wielu przypadkach mogą one zniknąć wkrótce. Władze w malezyjskim stanie Sabah, w którym znajduje się Kinabatangan, wyznaczyły prawie dwie trzecie niezabezpieczonych lasów regionu jako miejsca ekspansji palmy olejowej.


Neofelis diardi 

Zajęty przez rezerwat przyrody o powierzchni 279 km2, obszar wokół dolnego biegu rzeki Kinabatangan jest domem dzikiego bydła zwanego banteng ( Bos javanicus ), najmniejszej na świecie odmiany słonia indyjskiego ( Elaphas maximus borneensis ) oraz pantery sundajskiej (Neofelis diardi ), dzikiego kota, który waży tyle samo, co dorosły pies rasy collie. Jednak zamknięcie tej różnorodności biologicznej przez plantacje palmy olejowej jest niestety złem koniecznym. Sabah jest potęgą oleju palmowego, produkującą 10 % światowej podaży wszechobecnego oleju roślinnego.


słoń indyjski z Borneo ( Elaphas maximus borneensis ) - samica z kołnierzem satelitarnym

Elaphas maximus borneensis 


samica z młodym ( zdjęcie z kamery-pułapki ) - Lower Kinabatang Wildlife Sanctuary

Hearn i jego współpracownicy wiedzieli, że pantery sundajskie potrafią poradzić sobie z lasem, który został zarejestrowany dla drewna lub w inny sposób zdegradowany. Chcieli jednak lepiej zrozumieć wpływ jawnego wylesiania - koniecznego do założenia plantacji palmy olejowej. Badania dla IUCN, które klasyfikują panterę sundajską jako gatunek wrażliwy. Nie powiązane populacje w liczbie 4500 zwierząt żyje głównie na Borneo, ale także na indonezyjskiej wyspie Sumatra.


banteng ( Bos javanicus ) samiec - zoo Wrocław 

Do swoich badań, zespół zamontował czterem panterom sundajskim w regionie Kinabatangan kołnierzyki satelitarne i śledzone były ich ruchy w ciągu kilku miesięcy w latach 2013 i 2014. Na podstawie tych danych, zbudowano model statystyczny, aby dowiedzieć się, dlaczego koty wybrały specyficzne ścieżki i jak przyszłe zmiany w krajobrazie mogą zmienić te wybory.


las deszczowy na Borneo 

„Odkryliśmy, że baldachim lasu ułatwia ruchy tych kotów poprzez siedlisko” - powiedział Hearn, „ale niedawno wyczyszczone lub nieproduktywne i zalane obszary plantacji oleju palmowego mają tendencję być odporne na ich ruchy.”
To odkrycie jest okazją, powiedział współautor Benoit Goossens w oświadczeniu.
Na przywracaniu upadłych plantacji oleju palmowego dla lasu mogą skorzystać pantery sundajskie, stwierdziło badanie.
„Nasze badania wykazały, że konwersja często zalewanych i nieproduktywnych plantacji do obszarów lasu przyniesie duże korzyści dla pantery sundajskiej ( Neofelis diardi )”, powiedział Goossens, biolog dzikich zwierząt na Uniwersytecie w Cardiff w Wielkiej Brytanii i dyrektor Danau Girang Field Centre , znajdujące się w Regionie Kinabatangan.


las deszczowy Sabah ( Borneo ) Kinabatangan  

samica pantery sundajskiej i autor badań Andrew Hearn 

Jednocześnie obszary te często nie wytwarzają optymalnej ilości owoców palmy olejowej, więc zwrot ich z powrotem do lasu prawdopodobnie nie będzie miał negatywnego wpływu na tak ważny motor ekonomiczny dla państwa, dodał.
Autorzy piszą, że badanie pokazuje, w jaki sposób szczegółowe zrozumienie zachowania zwierzęcia może być pomocne przy planowaniu ochrony, a także w możliwych kompromisach w ochronie siedlisk krytycznych.
David Macdonald, zoolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego i współautor badania, zauważył, że pantera sundajska może być "najtrudniejszym" dzikim kotem do zbadania.
"Nasze odkrycia są triumfem na przecięciu naturalistycznych umiejętności, zaawansowanej technologii i znaczenia polityki", powiedział Macdonald w oświadczeniu.

Rashia, samica pantery sundajskiej z obrożą satelitarną Cytaty :

Hearn, A. J., Cushman, S. A., Goossens, B., Macdonald, E., Ross, J., Hunter, L. T. B., … Macdonald, D. W. (2018). Evaluating scenarios of landscape change for Sunda clouded leopard connectivity in a human dominated landscape. Biological Conservation, 222, 232–240. https://doi.org/10.1016/j.biocon.2018.04.016


Artykuł opublikowany przez Johna Cannona w dniu 24 kwietnia 2018 roku na stronie Mongabay.com 
Opracowano na podstawie :
Artykułu na stronie mongabay.com  
tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730