poniedziałek, 2 września 2019

Ogromny projekt plantacji palm olejowych w Papui musi zostać zbadany przez rząd - mówią strażnicy lasu deszczowego.












Mongabay Series: Indonesian Forests, Indonesian Palm Oil, Jokowi Commitments

Projekt ogromnej plantacji palmy olejowej w Papui musi zostać zbadany przez rząd Indonezji.


wylesianie lasu tropikalnego 

Philip Jacobson w dniu 6 grudnia 2018 r

- W dniu 22 listopada 2018 r Mongabay, Tempo, Malaysiakini i Earthsight's The Gecko Project opublikowały raport ze śledztwa na temat projektu Tanah Merah, ogromnego rozwoju plantacji palm olejowych w Papui, w Indonezji, którego właściciele pozostają tajemniczy.
- Obserwatorzy mówią, co z tego że Papuasi mają prawo do rozwoju, projekt Tanah Merah wyraźnie ma na celu przynieść korzyści bogatym i połączonym jednostkom, które wokół niego się zjednoczyły.
- Grupy obserwacyjne chcą, aby administracja indonezyjskiego prezydenta Joko Widodo zbadała zezwolenia, na których opiera się projekt, z myślą o ich anulowaniu. Wezwali również władze do wdrożenia nowego rozporządzenia zobowiązującego przedsiębiorstwa do ujawnienia swoich właścicieli rzeczywistych.

palmy olejowe na skraju projektu Tanah Merah 

Rząd Indonezji musi natychmiast przerwać oczyszczanie gruntów w ramach projektu Tanah Merah, ogromnej części ziemi przeznaczonej na największą na świecie plantację palm olejowych, mówią obrońcy środowiska i strażnicy antyłapownictwa.

Zajmujący powierzchnię 2800 km2 ( prawie 1100 mil kwadratowych ), jest prawie pięciokrotnie większy od Chicago, obszar leży w sercu jednego z ostatnich wielkich połaci nieprzerwanego lasu deszczowego na gigantycznej wyspie Nowej Gwinei.

cudowronka błękitna ( Paradisaea rudolphi )

Tylko 2 % ziemi zostało oczyszczone, ale jeśli cały obszar projektu zostanie oczyszczony zgodnie z planem, uwolni on tyle węgla, ile Wirginia emituje rocznie, spalając paliwa kopalne.

Dobrze umiejscowieni obserwatorzy twierdzą, że projekt wyraźnie ma na celu przyniesienie korzyści grupom bogatych i połączonych osób, które się wokół niego złączyły, i nie doprowadzi do rozwoju rdzennych Papuasów żyjących w jego cieniu. Wzywają władze Indonezji do anulowania licencji stanowiących podstawę projektu lub poddania ich specjalnej kontroli w ramach bieżącego przeglądu istniejących zezwoleń.

pędzelnik australijski ( Syconycteris australis )

Projekt Tanah Merah był przedmiotem wspólnego śledztwa opublikowanego w końcu listopada 2018 r przez Mongabay, The Gecko Project, Tempo i Malaysiakini. W artykule ujawniono, w jaki sposób własność projektu została ukryta przez labirynt firm powierniczych, akcjonariuszy frontowych, fałszywych adresów i jurysdykcji w zakresie tajemnicy morskiej, co uniemożliwia określenie, kto skorzysta na zniszczeniu lasu deszczowego w dystrykcie Boven Digoel w prowincji Papua.

Nawet urzędnicy samorządowi nie wiedzą o tym, kto stoi za projektem, zielone światło otrzymano w chaotycznym okresie w dystrykcie. Niektóre z pozwoleń na projekt zostały wydane przez polityka, który był wówczas uwięziony w związku z niepowiązanymi zarzutami korupcji, za co jednak został później skazany.

cudowronka krasnopióra ( Paradisaea raggiana )

„Lasy deszczowe Boven Digoel są niezmiernie ważne dla rdzennej ludności Nowej Gwinei, której kultura i środki utrzymania zależą od mięsa z lasów, sago i owoców dostarczanych przez lasy oraz czystych płynących rzek”,- napisała w e-mailu Gemma Tillack, dyrektor ds. Polityki leśnej w Rainforest Action Network ( RAN ). „Region jest także światowym punktem różnorodności biologicznej z gatunkami nie znajdowanymi nigdzie indziej na Ziemi”.
Nazwała projekt Tanah Merah „skandalem”, który „ujawnia, że indonezyjskie  lasy deszczowe i społeczności są poświęcane przez chciwość zagranicznych inwestorów i skorumpowanych polityków, udających, że promują rozwój”.

drzewiak rudy ( Dendrolagus matschiei ) - zoo Kolonia 

Indonezja jest największym na świecie producentem oleju palmowego, oleju jadalnego występującego w niezliczonych produktach konsumenckich, a także biopaliwach. W tym samym czasie kraj stracił więcej lasów tropikalnych od przełomu wieków niż jakikolwiek inny kraj niż Brazylia, w dużej mierze w wyniku nieokiełznanej ekspansji plantacji. To wylesianie spowodowało, że Indonezja znalazła się w czołówce największych krajów emitujących gazy cieplarniane na świecie i umieściła się na pierwszej linii globalnego kryzysu wymierania.

„Zbyt często problemy te są traktowane tak, jakby były spowodowane przez grupę nieuczciwych osób na ziemi” - powiedziała Eleanor Nichol, lider kampanii w Global Witness, międzynarodowej organizacji pozarządowej, która prowadzi kampanię przeciwko tajemnicy korporacyjnej.

torbokolec kalubu ( Echymipera kalubu )

„Rzeczywistość… obejmuje garstkę niezwykle potężnych i dobrze zaopatrzonych międzynarodowych korporacji i elitarnych biznesmenów, którzy ukrywają swoją tożsamość za anonimowymi firmami zrzeszonymi w jurysdykcjach dochowujących tajemnicy, takich jak Kajmany i Singapur. Ta anonimowość pozwala tym ludziom finansować niszczenie lasów deszczowych o kluczowym znaczeniu dla klimatu bez analizy i konsekwencji ”.
Tożsamość niektórych inwestorów stojących za projektem Tanah Merah wyszła na jaw. Malezyjskie firmy pozyskujące drewno Shin Yang i Rimbunan Hijau mają udziały w projekcie. Shin Yang jest głównym udziałowcem w budowie tartaku, a Rimbunan Hijau jest mniejszym udziałowcem w spółce z gruntem na plantację.

Kolejnym udziałowcem jest Chairul Anhar, sekretarz generalny rady biznesowej Indonesia-Malaysia. Innym jest Desi Noferita, którego brat, Edi Yosfi, znany jest jako silny pośrednik w National Mandate Party, czyli PAN, wpływowej indonezyjskiej partii politycznej.
Miliarder Saeed Anam z Jemenu jest również powiązany z projektem, chociaż przedstawiciele rodzinnego konglomeratu Hayel Saeed Anam Group, odmawiają zaangażowania. 

kuskusiec niedżwiedzi ( Ailurops ursinus ) - zoo Wrocław

Większość firm posiadających grunty pod plantację jest własnością spółek holdingowych zarejestrowanych w jurysdykcjach dochowujących tajemnic na Bliskim Wschodzie lub w Singapurze, co uniemożliwia obserwatorom identyfikację prawdziwych akcjonariuszy.
„Musimy dzwonić do anonimowych firm”, - powiedział Nichol. „W tym roku Wielka Brytania zażądała otwarcia swoich terytoriów zamorskich, a wszystkie państwa członkowskie UE zamierzają wprowadzić publiczne rejestry prawdziwych właścicieli anonimowych firm, więc już nie będą anonimowe. Reszta świata musi pójść w ich ślady ”.

W marcu 2018 prezydent Indonezji Joko Widodo wydał rozporządzenie dające firmom rok do ujawnienia tożsamości swoich „właścicieli rzeczywistych” rządowi, chociaż w młodej demokracji, takiej jak Indonezja, nie jest tak, że takie rozporządzenie będzie egzekwowane.

„Ten przypadek jest jasnym przykładem, dlaczego egzekwowanie nowych przepisów 
dotyczących własności rzeczywistej jest tak ważne, aby zapewnić, że każdy, kto stoi za takim projektem, jest rozliczany” - powiedział Arie Rompas, działacz na rzecz lasów w Greenpeace Indonesia. „Jeśli proces przeglądu licencji obiecany przez rząd Joko Widodo przez moratorium na olej palmowy ma być wiarygodny, takie ustępstwa muszą zostać cofnięte”.

We wrześniu 2018 roku prezydent Joko, jak powszechnie wiadomo, zadeklarował zamrożenie wydawania nowych zezwoleń dla plantacji palm olejowych i zarządził przegląd wszystkich istniejących zezwoleń. Phil Aikman, dyrektor kampanii w Azji Południowo-Wschodniej na Mighty Earth, nazwał projekt Tanah Merah „przykładem”, dlaczego moratorium na nowe zezwolenia „nie poszło wystarczająco daleko”.
„Moratorium powinno również obowiązywać w odniesieniu do obszarów lasów deszczowych i torfowisk w istniejących koncesjach, takich jak te znajdujące się w posiadaniu podejrzanych firm zewnętrznych czy kryjących w okręgu Boven Digoel w Papui” - powiedział.
Zezwolenia wydane dla plantacji palm olejowych w całej Papui, w tym w Boven Digoel, są naznaczone „wieloma nieprawidłowościami” i „brakiem przejrzystości” - mówi Mufti Ode z Forest Watch Indonesia.

kuskus ziemny ( Phalanger gumnotis ) - zoo Kraków 

„Skutkiem jest to, że powstało wiele firm, które chcą wykorzystać zasoby naturalne bez względu na warunki środowiskowe i prawa rdzennej ludności” - powiedział. „Firmy, którym udowodniono, że naruszyły proces licencjonowania ani nie uznają istnienia ani praw ludzi, muszą im zostać cofnięte licencje”.

Eric Wakker, współzałożyciel firmy Aidenvironment zajmującej się doradztwem w zakresie zrównoważonego rozwoju, wezwał rząd Indonezji do wydania nakazu zatrzymania pracy na rzecz rozwoju w ramach projektu i do przeglądu zezwoleń, na których się opiera.
„Biorąc pod uwagę jego historię, dla mnie jasne jest, że problem Tanah Merah polega na rozwiązaniu przez rządy Malezji i Indonezji, co minimalnie zaczyna się od wstrzymania zlecenia pracy, a następnie przejrzystego przeglądu wydanych zezwoleń” - powiedział. „Obecne rządy są u władzy, ponieważ ludzie głosowali za czystym rozwojem, więc oznacza to, że muszą być postrzegani jako cofający błędy poprzednich rządów”.

szczurzynek papuaski ( Melomys lutillus )

Powiedział, że ma nadzieję, że indonezyjska komisja antykorupcyjna, KPK, przyjrzy się projektowi Tanah Merah, a nawet współpracuje z malezyjską agencją przeciwdziałającą łapownictwu, MACC, która „teraz jest znacznie bardziej swobodna w działaniu niż poprzednio” po wcześniejszem rządzie byłego premiera Najiba Razaka.

myśliwy wraca z polowania w lesie Meto 


myśliwy z plemienia Huli z centralnych wyżyn Nowej Gwinei


„Oczywiście nie jest to odmowa Papuasom prawa do rozwoju, ale ten projekt Tanah Merah nie jest sposobem na dostarczenie im tego rozwoju”, - powiedział Wakker.
Tillack z RAN wezwała - „wszelkie banki, inwestorów lub firmy produkujące dobra konsumenckie powiązane z podmiotami odpowiedzialnymi za projekt Tanah Merah” do „natychmiastowego zerwania” z nimi. Podkreśliła, że Unilever i Nestlé, dwaj najwięksi użytkownicy oleju palmowego, przestali kupować go od Hayel Saeed Anam Group.

nowy gatunek Dorcopsulus sp. nov.

„Ponieważ światowi liderzy obradują w Polsce, aby rozwiązać kryzys klimatyczny, musimy wezwać przywódców politycznych, aby zrobili wszystko, co w ich mocy, aby projekt Tanah Merah nie postępował” - powiedziała. „Jeśli przegramy tę walkę, jeśli Shin Yang zbuduje swój olbrzymi tartak, nie tylko stracimy dziewicze lasy deszczowe, które są kwitnącym biciem serca Indonezji, stracimy tylko jedną szansę, jaką musimy ograniczyć wzrost temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza [ 2,7 stopnia Fahrenheita ] i ustabilizować nasz klimat. ”

region Tari 

Artykuł opublikowany przez Philipa Jacobsona

prakolczatka nowogwinejska ( Zaglossus bruijnii )

 pałanka gołoucha ( Strigocuscus gymnotis leucippus )












Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730