poniedziałek, 30 listopada 2020

Delfinom amazońskim ( Inia geoffrensis ) grozi wyginięcie, jeśli nie odnowi się moratorium w Brazylii.

 










Mongabay Series: Almost Famous Animals, Amazon Conservation

Peter Yeung, 16 czerwca 2020 r


inia amazońska ( Inia geoffrensis )


- Delfin amazoński ( znany również jako inia, różowy delfin rzeczny lub boto ) jest największym ze słodkowodnych delfinów na świecie. Żyje w systemach rzecznych Amazonki i Orinoko.

- Przez lata populacje boto, choć chronione w Brazylii, wykazywały tendencję spadkową, zmniejszając się o połowę co dziesięć lat, gdy kłusownicy polowali na te zwierzęta, używając tłustego ich tłuszczu jako przynęty, aby złapać mięsożernego suma zwanego piracatinga ( Calophysus macropterus ), którego przyciąga zapach gnijącego mięsa.

- W 2015 roku rząd brazylijskiej prezydent Dilmy Rousseff próbował powstrzymać to chroniczne zachowanie przestępcze i chronić delfiny rzeczne, wprowadzając pięcioletnie moratorium na łapanie piracatingów.

 - Na początku 2020 r. moratorium wygasło, a naukowcy wezwali do jego szybkiego odnowienia, aby zapobiec wyginięciu delfinów amazońskich.

AKTUALIZACJA: W ciągu kilku dni od opublikowania tego artykułu w Mongabay, brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, że moratorium na piracatingi zostanie przedłużone o rok, począwszy od 1 lipca 2020.


inia amazońska ( Inia geoffrensis humboldtiana ) - Zoologischer Garten Duisburg 

TEFÉ, stan Amazonas, Brazylia - Para różowych delfinów amazońskich wyłania się na chwilę nad czekoladowo-brązowymi wodami w Mamirauá Institute for Sustainable Development, ośrodku badawczym w tropikalnym sercu brazylijskiej Amazonii. Silne strumienie wody tryskają z ich otworów, gdy te słodkowodne ssaki pobierają powietrze przed zanurzeniem.

Chwilę później duet pojawia się ponownie po drugiej stronie rzeki Japurá, żartobliwie łącząc się i omijając skraj lasu deszczowego Várzea - sezonowej równiny zalewowej, na której w tej części Amazonii poziom rzek może podnosić się i opadać nawet o 12 metrów ( 39 stóp ) rocznie, czasami otwierając dla tych wdzięcznych pływaków ogromne połacie lasów deszczowych.

para inii amazońskich ( Inia geoffrensis )

„To bardzo wyjątkowe stworzenia” - mówi Natanael dos Santos, przewodnik pracujący w Instytucie Mamirauá. „Są niezwykle inteligentne i potrafią przejawiać złożony zestaw zachowań, nawet jak ludzie”. Ci wykwalifikowani łowcy o ostrych zębach, często osiągający ponad osiem stóp długości, są dobrze przystosowani do zmiany poziomu rzek. W okresach wysokiego poziomu wody wnikają w głąb lasu deszczowego, wykorzystując echolokację do poszukiwania ofiar, w tym dziesiątek gatunków ryb, żółwi i krabów słodkowodnych, pośród zanurzonych korzeni drzew.

Delfin amazoński ( Inia geoffrensis ) lub boto, już od 2018 roku sklasyfikowany jako „zagrożony” przez IUCN, Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody, jest teraz jeszcze bardziej zagrożony w Brazylii i Ameryce Łacińskiej. Szacuje się, że na wolności żyje kilkadziesiąt tysięcy osobników, chociaż dokładne policzenie zwierząt w mętnych strumieniach Amazonki jest trudne. Podobnie jak inne delfiny rzeczne, boto komunikuje się zmiennymi dźwiękami gwizdka.

Inia geoffrensis 

0Zajmujące dorzecza Amazonki i Orinoko, które przecinają północną połowę kontynentu południowoamerykańskiego, te ssaki słodkowodne były historycznie liczne i są dziś chronione przez brazylijskie prawo; zabijanie ich jest nielegalne. Ale od lat kłusownicy celują w inię ( Inia geoffrensis ), używając ich tłustego tłuszczu jako przynęty, aby złapać mięsożernego suma zwanego piracatinga ( Calophysus macropterus ), którego przyciąga zapach gnijącego mięsa.

padlina inii ( Inia geoffrensis )

W styczniu 2015 r. pod rządami prezydenta Brazylii Dilmy Rousseff te chroniczne zachowania przestępcze doprowadziły do wprowadzenia pięcioletniego moratorium na łowienie piracatinga ( Calophysus macropterus ),  w celu lepszej ochrony delfinów.

piracatinga ( Calophysus macropterus )

Ale to moratorium wygasło na początku tego roku i od daty publikacji tego artykułu nie zostało jeszcze odnowione przez administrację Jaira Bolsonaro, co podważa wiele innych brazylijskich przepisów dotyczących ochrony środowiska. Eksperci ostrzegają, że niepowodzenie w jego przedłużeniu może doprowadzić do wyginięcia największego słodkowodnego delfina na świecie - los, jaki spotkał chińskiego delfina rzeki Jangcy ( Lipotes vexillifer ) w 2007 r., po latach przełowienia, zanieczyszczenia i degradacji siedlisk.

Lipotes vexillifer - gatunek uznany za wymarły w 2007 roku

„Uważam, że brak moratorium może spowodować ich wyginięcie”, ostrzega dr Vera da Silva, badaczka z Instytutu Badawczego Amazonii INPA, która od ponad 30 lat bada delfiny w Amazonii. „Nie wszystkie cele moratorium zostały spełnione, dlatego moratorium musi zostać przedłużone” - wyjaśniła.

Inia geoffrensis humboldtiana - Zoologischer Garten Duisburg

              Inia geoffrensis humboldtiana - Zoologischer Garten Duisburg 

Badania przeprowadzone przez da Silva, opublikowane w 2017 roku, wykazały, że ciąża samicy delfina trwa zwykle 13 miesięcy. Następnie matka karmi cielę pod wodą przez dwa lata. Ze względu na długi okres ciąży i karmienia samice rozmnażają się tylko co trzy do pięciu lat.

„To bardzo wolno rozmnażający się gatunek” - zauważa da Silva. „Jeśli usuwanie jest większe [ niż współczynnik reprodukcji i odchowu ], gatunek nie jest w stanie sam się zastąpić”.

Oddzielne ustalenia da Silvy opublikowane w 2018 roku ujawniły, że populacja inii amazońskich ( Inia geoffrensis ) w Brazylii zmniejsza się o połowę z każdą dekadą.

Inia geoffrensis humboldtiana - Zoologischer Garten Duisburg

Prokuratorzy stanu Amazonas, gdzie znajduje się siedziba Instytutu Mamirauá, pierwotnie poprosili o moratorium, które rozpoczęto w 2015 r., ostrzegając, że co roku nielegalnie zabijanych jest aż 2500 inii na przynętę.

Da Silva donosi, że w listopadzie 2019 roku spotkała się z urzędnikami z Sekretariatu Produkcji stanu Amazonas ( SEPROR ), aby omówić przedłużenie moratorium w Amazonas. Ale od tamtej pory nic się nie wydarzyło, a szczyt sezonu wędkarskiego ma rozpocząć się w lipcu.

„Istnieje ogromna ignorancja” - ostrzega. „Potrzebujemy lepszych informacji na temat praktyk połowowych. Nie ma wystarczająco silnych przepisów, aby rybacy zgłaszali, co złowili ”.

Marcelo Oliveira, specjalista ds. Ochrony przyrody w World Wildlife Fund Brazil ( WWF ), zgadza się z tą analizą. „Łowienie ryb jest zagrożeniem, ale nie mamy wystarczających danych” - mówi. „Jeśli nie wiemy, gdzie są rzeczne delfiny, nie możemy powiedzieć, jak duże jest zagrożenie. Ale wyprawy w celu monitorowania trendów populacyjnych są drogie ”.

WWF wprowadza innowacje - wykorzystuje drony do wykonania trudnego zadania polegającego na poprawieniu szacunków populacji, latając 2,5-kilometrowymi paskami rzeki, aby nagrać materiał filmowy. „Jest to znacznie tańsze i bardziej wydajne” niż prowadzenie obserwacji na łodzi - mówi. Organizacja pozarządowa współpracuje obecnie z brytyjskimi uniwersytetami w celu analizy ustaleń z dronów przy użyciu sztucznej inteligencji.

monitoring z łodzi - rzeka Japura

Ale nawet przy lepszych praktykach rejestrowania danych i ulepszonym zestawie danych, Oliveira mówi, że inie amazońskie ( Inia geoffrensis ) są nadal narażone na duże ryzyko z szerokiego zakresu zagrożeń. „Przyłów obserwuje tak wiele delfinów złowionych w sieci rybackie, wydobycie złota w regionie doprowadziło do zatrucia rtęcią w wodzie, a budowa hydroelektrycznych zapór zmniejszyła ich siedlisko i pulę genetyczną” - wyjaśnia.

rzeka Japura - zdjęcia z drona

Oliveira uważa, że na razie ochrona delfinów rzecznych ( Inia geoffrensis ) powinna skupiać się na zwiększeniu zaangażowania społeczności w dorzeczu Amazonki, z silnym docieraniem do rybaków w regionie, którego populacja przekracza obecnie 34 miliony.

„Przedłużenie moratorium mogłoby być sposobem na ochronę delfinów, alternatywne przynęty mogłyby być sposobem, ale musimy zachować równowagę między rozwojem a ochroną różnorodności biologicznej” - mówi. „To nie jest walka między nimi. Jeśli społeczności zaangażują się w ochronę, delfiny będą bezpieczniejsze ”.

Inia geoffrensis humboldtiana - Zoologischer Garten Duisburg

Fernando Trujillo, dyrektor naukowy Fundacion Omacha, organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną środowiska z siedzibą w Kolumbii, specjalizującej się w ochronie delfinów rzecznych, założonej w 1993 r., mówi, że kwestią ochrony musi być również poziom międzynarodowy.

„Koniec moratorium w Brazylii będzie sygnałem, że połowy są w porządku - nawet w innych krajach Ameryki Łacińskiej” - mówi. „Musimy współpracować ze wszystkimi krajami w zakresie polityki, uzgadniając te same kryteria i takie same przepisy, zwłaszcza jeśli chodzi o monitorowanie granic”.

Trujillo, który jest także współprzewodniczącym komitetu ds. Małych waleni przy Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej, wzywa do przedłużenia moratorium na Brazylię o kolejne pięć lat. „Z tak wielu powodów jest to gatunek, który musimy chronić i ratować” - mówi. „Żywe delfiny mogą przynosić więcej pieniędzy niż martwe dla lokalnych społeczności dzięki ekoturystyce”.

Inia geoffrensis humboldtiana - Zoologischer Garten Duisburg

Rdzenne wierzenia utrzymują, że delfin rzeczny ( Inia geoffrensis )  - który z wiekiem zmienia się z szarego na różowy - jest magicznym stworzeniem. Mówi się, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą dowolnie przekształcać się w przystojnego mężczyznę lub piękną kobietę, aby uwieść wieśniaków w ciemności nocy. Jednak naukowcy postrzegają ssaki jako główne drapieżniki w ekosystemie wodnym Amazonii - uważając je za jaguary z rzek.

Rzecznik Ministerstwa Rolnictwa, Hodowli i Zaopatrzenia powiedział, że nie przedłużyło jeszcze moratorium, ponieważ „konieczna jest ocena jego wpływu na odbudowę populacji boto ( Inia geoffrensis )  i kajmanów ( Caiman, Melanosuchus, Paleosuchus ), aby zweryfikować skuteczność tego środka zarządzania rybołówstwem”. 

Na prośbę Mongabay o komentarz, ministerstwo nie podało ram czasowych dla tego okresu oceny.

Istnieje inny mit dotyczący delfina z Amazonii ( Inia geoffrensis ). Mówi się, że zabicie jednego to pech. Nie wiedząc, jakie negatywne skutki dla środowiska wodnego mogą promieniować wyginięcie tego największego drapieżnika, władze mogą chcieć wziąć pod uwagę tę legendę, próbując zdecydować, czy odnowić moratorium w Brazylii, czy nie.

Aktualizacja: Wkrótce po opublikowaniu tej historii brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa, Hodowli i Zaopatrzenia ogłosiło, że od 1 lipca 2020 r. Moratorium zostanie przedłużone o rok.

Inia geoffrensis 


Artykuł opublikowany przez Glenna Scherera











Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com

Tłumaczenie własne

Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730