link

czwartek, 4 marca 2010

Niedźwiedź kamczacki na progu wyginięcia

Niedźwiedź kamczacki ( Ursus arctos beringianus ) drugi co do wielkości podgatunek niedźwiedzia brunatnego ( Ursus arctos ) krytycznie zagrożony.
Drastyczny spadek populacji na Kamczatce, w ostatnim rejonie występowania. Przyczyny tego zjawiska są zbliżone do wszystkich czynników mających wpływ na ginięcie gatunków.


 
niedźwiedź kamczacki ( Ursus arctos beringianus ) w ogrodzie zoologicznym

Głównym problemem jest kłusownictwo dla skór, futer, mięsa oraz woreczków żółciowych tych zwierząt. Odrębny problem to degradacja i niszczenie środowiska naturalnego - nie kontrolowany wyręb lasów prowadzący do utraty siedlisk. Innym problemem jest nielegalny połów łososi stanowiących główny pokarm niedźwiedzi przed zimową hibernacją.


 
 
niedźwiedź grizzly ( Ursus arctos horribilis ) brodzący w rzece

Przez nielegalny połów łososi wiele zwierząt nie może zgromadzić odpowiedniej ilości tłuszczu, co doprowadza je do śmierci głodowej lub w najlepszym razie do braku hibernacji w okresie zimowym. Kłusownicy rozciągają w ujściach rzek nylonowe sieci, w które wpadają łososie płynące w górę tych rzek na tarło. Niestety pomimo licznych akcji lokalnych władz a często i przymykania oczu na ten proceder, zjawisko to nie zmniejsza się lecz narasta z większą siłą i skutecznością.


 

niedźwiedź kamczacki ( Ursus arctos beringianus ) w ogrodzie zoologicznym

Skutki są opłakane, gdyż giną nie tylko niedźwiedzie lecz i ludzie atakowani przez wygłodzone misie.

Degradacja i niszczenie środowiska a zwłaszcza niekontrolowany wyręb lasów, jest czynnikiem zmniejszającym i tak już niewielką populację tych pięknych i dużych niedźwiedzi. 


 
 
niedźwiedź kamczacki ( Ursus arctos beringianus ) samiec
Jeśli nie podejmie się skutecznej walki z nielegalnym odłowem łososia, kłusownictwem oraz z nielegalnym wyrębem lasów to niedźwiedź kamczacki wyginie w ciągu 10 -15 lat. Co jest i tak względnie długim okresem.


                                http://razemdlatatr.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730