link

niedziela, 30 czerwca 2013

1 lipca - Światowy Dzień Psa.

Pies domowy ( Canis lupus familiaris ) lub ( Canis familiaris ) drapieżnik z rodziny psowatych, udomowiona forma wilka szarego ( Canis lupus ).

Kora - syberyjski pies na tygrysy

Na przestrzeni wieków człowiek obcując z psem wyhodował sobie wiele ras, ukierunkowując te rasy do określonych celów. Są psy myśliwskie, pasterskie, obronne, ozdobne i inne.
Z powstałych ras człowiek wyhodował również w wyniku krzyżowania jednej rasy z drugą mieszańce. Są to psy wielorasowe potocznie zwane "kundlami".

Pies od dawna towarzyszy człowiekowi żyjąc z nim albo obok niego. W związku z czym nazywany jest najlepszym i najwierniejszym przyjacielem człowieka. Niestety wielu ludzi nie rozumie znaczenia tych słów i traktuje psa jak przedmiot, który można zabrać do domu na chwilę a jak się znudzi wyrzucić bez względu na to czy pies jest rasowy czy wielorasowy. Wiele razy słyszy się o złym traktowaniu psów, o ich głodzeniu czy znęcaniu się nad nimi fizycznie. 

Kora  

Na świecie powstało wiele organizacji próbujących walczyć zarówno z bezdomnością psów jak i ich złym traktowaniem. Główne ich działania to tworzenie miejsc opieki nad bezdomnymi psami, przekazywanie ( adopcja ) nowym odpowiedzialnym właścicielom, podnoszenie świadomości i szkolenia właścicieli, opieka weterynaryjna oraz akcje kastracji i sterylizacji na obszarach zwiększonej bezdomności psów. 

szczeniak wilka mongolskiego ( Canis lupus chanco ) - zoo Zurich

Bezdomne psy łatwo dziczeją tworząc sfory, którym przewodzą osobniki alfa.  W niektórych częściach świata stają się szczytowym drapieżnikiem polującym na różnego rodzaju przedstawicieli miejscowej fauny. Ich zachowania są wówczas zbliżone do zachowań wspólnego przodka wilka ( Canis lupus ). 

Sasza 

W Polsce walką z bezdomnością zwierząt zajmuje się Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oraz wiele fundacji. Niestety ich działania są mało skuteczne. 
Nagłośnione przez te organizacje skrajne przypadki katowania psów kończą  się często  w sądach umorzeniem sprawy lub zakwalifikowaniem jej jako czyn o  znikomej  szkodliwości społecznej w wyniku czego osoby maltretujące zwierzęta czują się bezkarne. 
Brak jest widocznych akcji podnoszących świadomość i odpowiedzialność obecnych i przyszłych właścicieli oraz akcji kastracji i sterylizacji psów, zwłaszcza na obszarach, gdzie zwierzęta trzymane są w złych warunkach. 

Sasza 

Sasza

dingo ( Canis lupus dingo ) - zoo Plzen

wilk mongolski ( Canis lupus chanco ) - samica z młodym - zoo Zurich

dingo ( Canis lupus dingo ) - portret - zoo Plzen

nowogwinejski pies śpiewający ( Canis lupus halstromi )

szakal czaprakowy ( Canis mesomelas ) - zoo Plzen

szakal złocisty ( Canis aureus )

wilk szary ( Canis lupus lupus ) - samica z młodymi
 Opracowano na podstawie:
animaldiversity, arkive, iucn, planet-mammiferes, waza, wikipedia, wwf i wiedzy własnej.
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730