sobota, 19 lipca 2014

Teledu, śmierdziel jawajski - drapieżnik z rodziny skunksowatych ( Mephitidae ).

Teledu, śmierdziel jawajski ( Mydaus javanensis ) ( Desmarest,1820 ) - drapieżnik z rodziny skunksowatych ( Mephitidae ). Synonim Mephitis javanensis.

Występuje w Azji Południowo-Wschodniej ( Indonezja - Jawa, Sumatra, Archipelag Riau, wyspa Natuna, Kalimantan na Borneo, wschodnia Malezja - Sabah i Sarawak na Borneo ).

Zamieszkuje wyżynne i górskie lasy tropikalne, czasami plantacje lub ogrody w pobliżu lasów od 250 m n.p.m. do powyżej 2000 m n.p.m.


teledu ( Mydaus javanensis )

Aktywny w ciągu całego roku, od zmierzchu do świtu. Żyje w parach, grupach rodzinnych ( para i potomstwo z ostatniego miotu ) lub samotnie.
Dzień spędza w płytkich norach lub jaskiniach. Nora jest wykopywana silnymi pazurami. Składa się z prostego tunelu około 2 metrów i komory średnicy do kilku metrów. Komora jest wyścielona liśćmi i suchymi roślinami zielnymi lub trawami. Nora jest wykopana w pobliżu podstawy lub wśród korzeni drzewa. Często gałązki i suche liście są umieszczane przy zewnętrznym wejściu. Zdarza się, że zajmuje norę jeżozwierza czasami dzieląc ją z nim. Kryjówki mają nieprzyjemny zapach zwłaszcza zamieszkane jaskinie czy szczeliny skalne. Zapach przepędza też współlokatora.
Jest gatunkiem stopochodnym. Ciało ma przysadziste, ciężkawe z długim spiczastym pyskiem. Posiada muskularne nogi i jest wyposażony w długie, silnie zakrzywione pazury u przednich kończyn. Ogon ma krótki. Ma dobrze rozwinięty zapachowy gruczoł analny. Zagrożony korzysta z niego emitując ostrą i nieprzyjemną zielono-mleczną wydzielinę. W celu wyemitowania wydzieliny podnosi ogon i potrafi dokładnie wycelować w kierunku drapieżnika. Gdy pomimo emisji smrodu napastnik nie ustępuje warczy i gryzie.
Porusza się powoli ale może biegać kłusem przez około 100 metrów.
Do komunikacji używa prawdopodobnie sygnałów chemicznych ale wizualizacja i postawa ciała nie są wykluczone. Prawdopodobnie wykorzystuje też dotyk i pewien rodzaj wokalizy.
Odżywia się różnego rodzaju bezkręgowcami, jajami i pisklętami ptaków, drobnymi kręgowcami, padliną ale również jagodami, owocami czy korzonkami.
Nie wiele wiadomo na temat biologii rozrodu tego gatunku.
Prawdopodobnie system krycia monogamiczny, chociaż nie wiadomo czy pary łączą się na dłuższy okres czy sezonowo.
Liczba potomstwa to 2 lub 3 w miocie. Długość ciąży nie jest znana ani wiek odstawienia młodych. Młode są odchowywane w norze i oboje rodzice sprawują opiekę.
Długość życia nie jest znana.


Mydaus javanensis javanensis

Opisane podgatunki :
- Mydaus javanensis javanensis ( Desmarest,1820 ) - Jawa, Sumatra, wyspa Natuna ( Indonezja )
- Mydaus javanensis lucifer Thomas,1902 - Sabah i Sarawak na Borneo, wyspa Labuan ( wschodnia Malezja ), Kalimantan na Borneo ( Indonezja ) - synonim Mydaus lucifer - posiada ciemniejsze ubarwienie
- Mydaus javanensis luciferoides Lonnberg & Mjoberg,1925 - Sarawak na Borneo ( wschodnia Malezja ) - synonim Mydaus luciferoides - traktowany jako synonim Mydaus javanensis lucifer
- Mydaus javanensis meliceps Cuvier,1821 - Jawa, Sumatra ( Indonezja ) - synonim Mydaus meliceps - stara nazwa Mydaus javanensis - traktowany jako synonim Mydaus javanensis javanensis
- Mydaus javanensis montanus Moulton,1921 - Mt.Murud, Sarawak ( wschodnia Malezja ) - synonim Mydaus montanus - traktowany jako synonim Mydaus javanensis lucifer
- Mydaus javanensis ollula Thomas,1902 - Archipelag Riau, Sumatra ( Indonezja ) - synonim Mydaus ollula - błędny takson tego autora


Mydaus javanensis lucifer - okaz muzealny

Gatunek uznawany za nie zagrożony ze względu na brak prac badawczych dotyczących tego gatunku.
Jego rozpowszechnienie wydaje się być przerywane ( Payne & wsp.,1985 ). Jednak posiada spory zasięg mimo, że spada cały czas zakres siedlisk związany z wycinką lasów na Jawie, Sumatrze i Borneo. Nie ma też dowodów aby polowanie na mięso lub dla medycyny ludowej powodowały znaczny spadek populacji aby zmienić kategorię.
Na Jawie wydzielina gruczołów odbytu była używana do produkcji perfum ( Long i Killingley,1983 ).
Zjadane też jest mięso po usunięciu gruczołów a także wykorzystywany jest w tradycyjnej medycynie ludowej do leczenia gorączki lub reumatyzmu ( Long i Killingley,1983, Nowak,1999, Jackson,2001 ).
Chroniony prawem Indonezji od 1979 roku. 
W Malezji ( Sarawak - Borneo ) nie jest chroniony ale w Sabah ( Borneo ) chroniony na podstawie Wildlife Conservation Enactment 1998,1997.
Rejestrowany z Gunung Gede Pangrango National Park na Jawie i Danau Sentarum National Park na Borneo.
Potrzebne są aktualne dane dotyczące stanu i trendów populacji, jej obfitości, zagrożeń, biologii, ekologii, siedlisk i zagrożeń.


rycina - Mydaus javanensis na znaczku pocztowym Malezji

W niewoli - brak danych.


Opracowano na podstawie :
animaldiversity, arkive, iucn, planet-mammiferes, waza, wikipedia i wiedzy własnej.
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730