wtorek, 20 sierpnia 2019

Zachowanie bioróżnorodności na Ziemi, celem na najbliższe lata.









Naukowcy wzywają światowych przywódców do zwiększenia nacisku w zakresie ochrony różnorodności biologicznej na świecie.


Białowieski Park Narodowy 

Mongabay.com w dniu 28 września 2018 r

- Badania wykazały, że szóste masowe wymieranie jest w toku i jest w dużej mierze spowodowane działalnością człowieka. Zważywszy, że do 2050 r. globalna ludność zostanie zmuszona do wzrostu do 10 miliardów ludzi, co spowoduje ponad dwukrotny wzrost obecnego zapotrzebowania na żywność i wodę, naukowcy coraz częściej wzywają ludzkość do odłożenia wystarczających ilości ekosystemów na lądzie i na morzu, aby zapewnić przetrwanie wielu gatunków, z którymi dzielimy planetę Ziemię.
- Jednak według Jonathana Baillie, wiceprezesa i głównego naukowca National Geographic Society, i Ya-Ping Zhang, wiceprezesa Chińskiej Akademii Nauk, „obecny poziom ochrony nie zbliża się nawet do wymaganych poziomów”.
- Aby zachować różnorodność biologiczną na świecie i zapewnić świadczenie krytycznych usług ekosystemowych, należy w 2020 r. wzmocnić nacisk, kiedy światowe rządy spotkają się w Konwencie o różnorodności biologicznej w Pekinie, w Chinach, aby wyznaczyć cele w zakresie różnorodności biologicznej na przyszłość, - twierdzą Baillie i Zhang.


amazoński las deszczowy

jaguar ( Panthera onca )

Badania wykazały, że szóste masowe wymieranie jest w toku i jest w dużej mierze spowodowane działalnością człowieka. Zważywszy, że do 2050 r. globalna ludność wzrośnie do 10 miliardów ludzi, co spowoduje ponad dwukrotny wzrost obecnego zapotrzebowania na żywność i wodę, naukowcy coraz częściej wzywają ludzkość do odłożenia wystarczających ilości ekosystemów na lądzie i na morzu, aby zapewnić przetrwanie wielu gatunków, z którymi dzielimy planetę Ziemię.


las deszczowy Batang Toru

Jednak według Jonathana Baillie, wiceprezesa i głównego naukowca National Geographic Society, i Ya-Ping Zhang, wiceprezesa Chińskiej Akademii Nauk, „obecny poziom ochrony nie zbliża się nawet do wymaganych poziomów”.


las deszczowy w basenie rzeki Kongo  

Baillie i Zhang zauważają w artykule opublikowanym w najnowszym wydaniu Science, że mniej niż połowa ekosystemów na powierzchni Ziemi pozostaje stosunkowo nienaruszona ( i że obszary te wydają się być mniej wydajnymi ziemiami ), podczas gdy zaledwie 3,6% oceanów Ziemi i 14,7% obszaru lądowego otrzymał jakiś status chroniony. „Większość naukowych szacunków dotyczących ilości przestrzeni potrzebnej do ochrony różnorodności biologicznej i zachowania korzyści ekosystemowych sugeruje, że 25 – 75% regionów lub głównych ekosystemów musi być chronionych”, - piszą.


gibon białoręki ( Hylobates lar ) - zoo Wrocław

Fakt, że istnieje tak szeroki zakres zaleceń naukowców - od 25 do 75 % - pokazuje, jak wiele jest niepewności co do tego, jaką część Ziemi powinniśmy chronić. Trudno jest dokładnie określić, ile miejsca potrzebowalibyśmy na odłogowanie, aby zachować obecny poziom globalnej różnorodności biologicznej dzięki naszej ograniczonej wiedzy o gatunkach i ekosystemach, z którymi dzielimy tę planetę - zwłaszcza w kontekście bezprecedensowych zagrożeń, takich jak zmiana klimatu. 
Jednak największym ryzykiem, - piszą Baillie i Zhang, byłoby zabezpieczenie zbyt małej części planety, aby dać naszym towarzyszom na Ziemi szansę walki: 


jezioro Loktak 

Mówiąc najprościej, na planecie jest ograniczona przestrzeń i energia, a my musimy zdecydować, ile z nich chcemy dzielić. To pytanie wymaga głębokiego rozważenia, ponieważ określi los milionów gatunków oraz zdrowie i dobrobyt przyszłych pokoleń. … Zbyt niski poziom argetów może mieć poważne negatywne konsekwencje dla przyszłych pokoleń i całego życia. Wszelkie szacunki muszą więc być bardzo ostrożne.


wari czarnobiały ( Varecia variegata ) 


Ranofanama National Park 

Rządy świata zebrały się w 2010 r. na konferencji w Nagoi dotyczącej Konwencji o różnorodności biologicznej i przyjęły 20 celów różnorodności biologicznej, zwanych powszechnie celami Aichi. 11. Cel wyznacza cel zachowania co najmniej 17 % obszarów lądowych i wód śródlądowych, a także 10 % wód przybrzeżnych i morskich do 2020 roku. zapewnienie, że osiągniemy inne cele Aichi, takie jak Cel 12, którego celem jest zapobieganie wyginięciu znanych gatunków, oraz Cel 14, który promuje ochronę ekosystemów, które zapewniają podstawowe usługi, takie jak czysta woda i sekwestracja węgla.


tundra na wyspie Wrangla 

Aby zachować różnorodność biologiczną na świecie i zapewnić świadczenie krytycznych usług ekosystemowych, należy w 2020 r. wzmocnić naciski, kiedy światowe rządy spotkają się na Konwencie o różnorodności biologicznej w Pekinie w Chinach, aby wyznaczyć cele w zakresie różnorodności biologicznej na przyszłość, Baillie i Zhang piszą :
Biorąc pod uwagę dotychczasowe dowody i implikacje niedoszacowania, zachęcamy rządy do ustanowienia minimalnych celów w wysokości 30% oceanów i gruntów chronionych do 2030 r., Z naciskiem na obszary o dużej różnorodności biologicznej i / lub wydajności, oraz dążenie do zapewnienia 50 do 2050 r. Będzie to niezwykle trudne, ale możliwe, a cokolwiek mniej prawdopodobnie spowoduje poważny kryzys wyginięcia i zagrozi zdrowiu i dobrobytowi przyszłych pokoleń.


Ghaty Zachodnie 

Do Baillie i Zhang dołączyli inni wybitni naukowcy i działacze na rzecz ochrony środowiska, wzywając światowych przywódców, aby zobowiązali się do poziomu ochrony niezbędnego do uniknięcia załamania się bioróżnorodności na świecie. Znany biolog E.O. Wilson, na przykład, jest założycielem inicjatywy Half-Earth, która wzywa również do ochrony 50 % ekosystemów Ziemi. 


goryl nizinny ( Gorilla gorilla gorilla ) - Woodland Park Zoo

„Jeśli pójdziemy za wezwaniem do działania na połowie Ziemi i ochronimy 50 %  naszych lądów i mórz, ochronimy co najmniej 85 % gatunków i odwrócimy ten kryzys” - powiedział Wilson w oświadczeniu. „Musimy współpracować, aby dowiedzieć się więcej o gatunkach na Ziemi i szybko się poruszyć, aby je chronić, zanim znikną na zawsze. Zachęcam rządy świata, aby zobowiązały się do ochrony przynajmniej połowy Ziemi ”.
Wybitny biolog zajmujący się ochroną przyrody, Thomas Lovejoy, znany jako „Ojciec chrzestny bioróżnorodności”, - powtórzył to wezwanie, mówiąc: - „To jest poziom ambicji, którego potrzebujemy, ponieważ jest to ostatnia szansa na zapewnienie funkcjonalnej żywej planety dla ludzi i innych form życia."


las deszczowy - Ujung Kulon National Park 

Motto Wilsona: „Dążenie do przeciwdziałania szansom na całe życie byłoby najbardziej ludzką szlachetnością”.

CYTAT

• Baillie, J. i Zhang, Y. (2018). Przestrzeń dla natury. Nauka 361 (6407). doi: 10.1126 / science.aau1397


nosorożec jawajski ( Rhinoceros sondaicus )

Artykuł opublikowany przez Mike'a Gaworeckiego


Mount Nyiragongo - Virunga National Park

tygrys malajski ( Panthera tigris jacksoni ) - młode osobniki - Bronx Zoo

National Park Cochabamba 

National Park Serengeti 

















Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne

Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


KRS 0000069730