Wybijanie popycha zagrożoną rudawkę mauritiuską ( Pteropus niger ) bliżej wymarcia na Mauritiusie.
Mongabay.com w dniu 5 grudnia 2018 r
- Rząd Mauritiusu planuje zlikwidować 20 procent populacji latających lisów Mauritiusa ( Pteropus niger ) w 2018 roku, aby chronić drzewa owocowe rolników.
- Zabijanie w poprzednich latach doprowadziły do eksterminacji dziesiątków tysięcy nietoperzy, a IUCN wymienia obecnie gatunki, które żyją tylko na Mauritiusie i być może kilka pobliskich wysp, jako zagrożone.
- Niedawne badania wykazały, że choć nietoperze (wraz z ptakami) zbierają żniwo w sadach rolników, sieci na drzewach, gdy owoce dojrzewają, mogą radykalnie zmniejszyć szkody, jakie wyrządzają.
rudawka mauritiuska ( Pteropus niger )
Ubój nietoperzy owocożernych w ostatnich latach w celu ochrony upraw na Mauritiusie pchnął gatunek bliżej do wyginięcia, a teraz rząd planuje to zrobić ponownie.
Naukowcy twierdzą, że jednym z problemów jest to, że zabijanie nietoperzy może nie zwiększyć zbiorów. Do tej pory plantatorzy i rząd działali w oparciu o założenie oparte na niewielkich dowodach, że endemiczny nietoperz zwany lisem latającym z Mauritiusu ( Pteropus niger ) był odpowiedzialny za większość strat w plonach.
Ale kiedy Gareth Jones, profesor biologii i ekspert od nietoperzy z Uniwersytetu w Bristolu, Wielka Brytania i jego koledzy z Mauritiusu i Wielkiej Brytanii podeszli do pytania naukowo, odkryli, że obraz był nieco bardziej skomplikowany.
rudawka mauritiuska ( Pteropus niger ) - w niewoli
„Wydaje się dziwne, że gatunek, który odgrywa kluczową rolę ekologiczną, nigdzie indziej na świecie, nie powinien być poddawany takiemu wybiciu, przy braku wiarygodnych dowodów na to, ile szkód powoduje i czy ubój jest skuteczną formą kontroli, „- powiedział Jones w oświadczeniu.
Uwięzione przez rząd wybory wyeliminowały prawie 40 000 nietoperzy w 2015 i 2016 roku. Straty te prawdopodobnie zniszczyły około 40 % populacji. Biorąc pod uwagę inne zagrożenia, z którymi borykają się nietoperze, takie jak utrata siedlisk i nielegalne polowania, w IUCN w tym roku wymieniono gatunki jako zagrożone.
W październiku rząd Mauritiusa, wyspiarskiego kraju na Oceanie Indyjskim na południe od równika, ogłosił plany zabicia kolejnych 20 procent - być może 13 000 nietoperzy - pozostałej populacji, zgodnie z petycją wystosowaną przez organizację pozarządową Rainforest Rescue. Plantatorzy mango i liczi uważają, że nietoperze kosztują je około 5 milionów dolarów rocznie w utraconych plonach, a wielu widzi kilka opcji poza redukcją liczby nietoperzy.
Ale Jones i jego współpracownicy twierdzą, że istnieją alternatywy. Przez kilka miesięcy w 2015 i 2016 roku śledzili uszkodzenia kilku sadów liczi i mango od nietoperzy i obcych ptaków na Mauritiusie.
Okazało się, że nietoperze ( a także ptaki ) wyrządziły szkodę około jednej czwartej drzew w badaniu, ale ich ilość była bardzo zróżnicowana w poszczególnych sadach. Wyższe drzewa okazują się bardziej atrakcyjnymi celami dla nietoperzy, podczas gdy ptaki preferują niższe.
krajobraz Mauritiusa
Zespół zmierzył również wpływ sieci nanoszonych na wierzchołki drzew owocowych, aby powstrzymać zwierzęta przed zanurzeniem się w baldachimie w celu zjedzenia przekąski. Jeśli była wystarczająco duża i odpowiednio ustawiona, siatka spowodowała 23-krotny spadek obrażeń spowodowanych przez nietoperze. Podkreślają, że sieci są szczególnie opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ rząd pokrywa od 50 do 75 procent swoich kosztów.
Naukowcy opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Oryx 9 listopada.
„Dalszy ubój jest oczywiście niepotrzebny i miejmy nadzieję, że istotne role ekologiczne odgrywane przez te niezwykłe i zagrożone zwierzęta mogą być zachęcane i wzmacniane w przyszłości”, Ryszard Oleksy, główny autor badania i naukowiec nietoperzy z Ecosystem Restoration Alliance Indian Ocean na Mauritiusie , powiedział w oświadczeniu.
Nietoperze są krytycznymi zapylaczami roślin, a ich rozmieszczenie nasion z dzikich owoców, które zjadają, pomaga odrastać kurczącym się lasom Mauritiusa.
Oprócz siatki, zespół powiedział, że zbieranie owoców z drzew wcześniej może spowodować straty, ponieważ nietoperze zazwyczaj preferują przejrzałe liczi i mango. Rolnicy mogą również przycinać swoje drzewa, aby były krótkie, aby stały się mniej atrakcyjnymi celami.
Z tymi nieśmiercionośnymi sposobami radzenia sobie z nietoperzami autorzy twierdzą, że obecne plany rządu dotyczące zmniejszenia liczby nietoperzy o kolejne 20 procent w 2018 r. nie są konieczne.
„Mamy nadzieję, że te odkrycia pomogą dostarczyć dowodów na bardziej skuteczne interwencje w celu ochrony upraw owoców” - powiedział Jones.
Cytat :
Oleksy, RZ, Ayady, CL, Tatayah, V., Jones, C., Froidevaux, JS, Racey, PA i Jones, G. Wpływ zagrożonego latającego lisa Maurycego Pteropus niger na komercyjne gospodarstwa sadownicze i skuteczność łagodzenia . Oryx, 1-8.
Artykuł opublikowany przez Johna Cannona
Pteropus niger jest zapylaczem i rozsiewaczem nasion. Ponieważ mniej niż 1,9% wyspy obsługuje rodzimą roślinność, a rozmnażanie gatunków roślin jest słabe, przetrwanie tego gatunku jest ważne dla całego ekosystemu. Nie ma schronień dla nietoperzy na obszarach wiejskich. Nietoperze znajdują się głównie w lesie Bel Ombre, z kilkoma mniejszymi populacjami w lesie Combo i wiosce Black River.
Występuje w lasach w parkach narodowych Black River Gorges, Combo i Bel Ombre.
Rudawka z Mauritiusa był kiedyś szeroko rozpowszechniony na Maskarenach. Na Reunion wyginął w latach 1772 - 1801. Ich najbliższy krewny występuje na Rodrigues i jest bardzo rzadki. Na Mauritiusie poważnie ucierpiał na skutek wylesienia i polowania.
W dniu 26 października 2018 r. rząd Mauritiusu ogłosił, że wybije rudawkę ze skutkiem natychmiastowym. Populacja szacowana jest na 65 000, a 20% jest dozwolone, co mogłoby spowodować, że ich liczba będzie wystarczająco niska, aby można ją było uznać za „krytycznie zagrożoną” przez IUCN. Po 2015 r. gatunek, wcześniej zaklasyfikowany jako „wrażliwy”, został obniżony do „zagrożonego”
grupa rudawek mauritiuskich ( Pteropus niger ) - wiszących na drzewie
Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz