poniedziałek, 30 listopada 2020

Chomikomyszka ( Chaetodipus ) - przegląd gatunków.

 









chomikomyszka kłująca ( Chaetodipus hispidus )

Rodzaj obejmuje gatunki występujące w Ameryce Północnej ( w Stanach Zjednoczonych i Meksyku ).

Gatunki przeważnie prowadzą samotniczy tryb życia. Łączenie w pary następuje w okresie rui. Agresywnie utrzymują terytorium. 

Samce z reguły mają większe rewiry niż samice. Wielkość zakresu jest proporcjonalna do gęstości osobniczej na danym obszarze.

Udokumentowano również konkurencję o żywność.

Aktywne są w porze nocnej, przez większą część roku oprócz późnej jesieni i wczesnej wiosny. Pod ziemią aktywność i estywacja związana jest z okresami zimnej pogody, wraz ze wzrostem temperatury otoczenia nad powierzchnią gruntu, któremu towarzyszy wzrost aktywności. Latem od 30 do 40% czasu spędzają się na powierzchni ziemi. Cykle codzienne obejmują wybuchy aktywności krótko po zachodzie słońca trwające 2 godziny, po których następuje zaprzestanie aktywności po 6 godzinach po zachodzie słońca. 

Nory wykopują w żwirowych lub skalistych brzegach lub u podstawy krzewów. 

Członkowie tego rodzaju mają rozmiary od 80 do 125 mm ( głowa i tułów ) i ważą 15 – 47 gramów ( Nowak, 1999 ). 

Długość ciała ( bez ogona ) 67 – 115 mm, długość ogona 77 – 143 mm, długość ucha 7 – 13 mm, długość tylnej stopy 21 – 27 mm; masa ciała 11 – 47 g

W przeciwieństwie do szczuroskoczników ( Perognathus ), większość gatunków z rodzaju Chaetodipus ma ostrą sierść, a u niektórych graniczy ona z  kolczastymi włosami. 

Występują zwykle w suchych siedliskach, gdzie żywią się nasionami, roślinnością i owadami ( Nowak, 1999 ). 

Gatunki posiadają kieszenie policzkowe do przenoszenia pokarmu. Składowanie i przechowywanie pokarmu w norze jest powszechne w tym rodzaju.

Wodę pozyskują z pożywienia, głównie roślin zielnych i ich części.

Samice rodzą miot 2 - 9 młodych po okresie ciąży krótszym niż miesiąc. Najdłuższa zarejestrowana żywotność wynosi 8 lat i 4 miesiące ( Nowak, 1999 ). Długość życia w warunkach naturalnych 2 do 3 lat.

Rodzaj może być rezerwuarem chorób odzwierzęcych.

Do niedawna gatunki określano jako szczuroskocznik (Perognathus). 

Hafner zasugerował, że na podstawie cech morfologicznych i innych, zasługuje podrodzaj chomikomyszka ( Chaetodipus ) do pełnego statusu rodzajowego ( Hafner, 1983 ).

Gatunki oznaczone jako najmniejszej troski LC.


rycina - chomikomyszka arizońska ( Chaetodipus bayleyi )

Rząd : Rodentia - gryzonie

Podrząd : Castorimorpha - bobrokształtne 

Rodzina : Heteromyidae - karłomyszowate

Podrodzina : Perognathinae - szczuroskoczniki 

Rodzaj : Chaetodipus Merriam, 1889

Przegląd gatunków :

Chaetodipus hispidus Baird 1858 - chomikomyszka kłująca

Chaetodipus formosus Merriam 1889 - chomikomyszka ogoniasta

Chaetodipus baileyi Merriam 1889 - chomikomyszka arizońska

Chaetodipus rudinoris Elliot 1903 - chomikomyszka półwyspowa

Chaetodipus spinatus Merriam 1889 - chomikomyszka kolczasta

Chaetodipus californicus Merriam 1889 - chomikomyszka kalifornijska

Chaetodipus fallax Merriam 1889 - chomikomyszka zaroślowa

Chaetodipus arenarius Merriam 1889 - chomikomyszka mała

Chaetodipus ammophilus Osgood 1907 - chomikomyszka zwinna – takson wyodrębniony ostatnio z Chaetodipus arenarius

Chaetodipus siccus Osgood 1907 - takson wyodrębniony ostatnio z Chaetodipus arenarius

Chaetodipus penicillatus Woodhouse 1852 - chomikomyszka pędzelkowata

Chaetodipus eremicus Mearns 1898 - chomikomyszka pustynna

Chaetodipus pernix J.A.Allen 1898 - chomikomyszka opuncjowa

Chaetodipus intermedius Merriam 1889 - chomikomyszka skalna

Chaetodipus nelsoni Merriam 1894 - chomikomyszka kamienista

Chaetodipus lineatus Dalquest 1951 - chomikomyszka prążkowana

Chaetodipus goldmani Osgood 1900 - chomikomyszka piaskowa

Chaetodipus artus Osgood 1900 - chomikomyszka wąskogłowa

Chaetodipus dalquesti Roth 1976 - uznawany jako synonim Chaetodipus ammophilus


chomikomyszka ogoniasta ( Chaetodipus formosus )











 

Opracowano na podstawie :

animaldiversity, arkive, iucn, planet-mammiferes, waza, wikipedia i wiedzy własnej.

Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.



Delfinom amazońskim ( Inia geoffrensis ) grozi wyginięcie, jeśli nie odnowi się moratorium w Brazylii.

 










Mongabay Series: Almost Famous Animals, Amazon Conservation

Peter Yeung, 16 czerwca 2020 r


inia amazońska ( Inia geoffrensis )


- Delfin amazoński ( znany również jako inia, różowy delfin rzeczny lub boto ) jest największym ze słodkowodnych delfinów na świecie. Żyje w systemach rzecznych Amazonki i Orinoko.

- Przez lata populacje boto, choć chronione w Brazylii, wykazywały tendencję spadkową, zmniejszając się o połowę co dziesięć lat, gdy kłusownicy polowali na te zwierzęta, używając tłustego ich tłuszczu jako przynęty, aby złapać mięsożernego suma zwanego piracatinga ( Calophysus macropterus ), którego przyciąga zapach gnijącego mięsa.

- W 2015 roku rząd brazylijskiej prezydent Dilmy Rousseff próbował powstrzymać to chroniczne zachowanie przestępcze i chronić delfiny rzeczne, wprowadzając pięcioletnie moratorium na łapanie piracatingów.

 - Na początku 2020 r. moratorium wygasło, a naukowcy wezwali do jego szybkiego odnowienia, aby zapobiec wyginięciu delfinów amazońskich.

AKTUALIZACJA: W ciągu kilku dni od opublikowania tego artykułu w Mongabay, brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, że moratorium na piracatingi zostanie przedłużone o rok, począwszy od 1 lipca 2020.


inia amazońska ( Inia geoffrensis humboldtiana ) - Zoologischer Garten Duisburg 

TEFÉ, stan Amazonas, Brazylia - Para różowych delfinów amazońskich wyłania się na chwilę nad czekoladowo-brązowymi wodami w Mamirauá Institute for Sustainable Development, ośrodku badawczym w tropikalnym sercu brazylijskiej Amazonii. Silne strumienie wody tryskają z ich otworów, gdy te słodkowodne ssaki pobierają powietrze przed zanurzeniem.

Chwilę później duet pojawia się ponownie po drugiej stronie rzeki Japurá, żartobliwie łącząc się i omijając skraj lasu deszczowego Várzea - sezonowej równiny zalewowej, na której w tej części Amazonii poziom rzek może podnosić się i opadać nawet o 12 metrów ( 39 stóp ) rocznie, czasami otwierając dla tych wdzięcznych pływaków ogromne połacie lasów deszczowych.

para inii amazońskich ( Inia geoffrensis )

„To bardzo wyjątkowe stworzenia” - mówi Natanael dos Santos, przewodnik pracujący w Instytucie Mamirauá. „Są niezwykle inteligentne i potrafią przejawiać złożony zestaw zachowań, nawet jak ludzie”. Ci wykwalifikowani łowcy o ostrych zębach, często osiągający ponad osiem stóp długości, są dobrze przystosowani do zmiany poziomu rzek. W okresach wysokiego poziomu wody wnikają w głąb lasu deszczowego, wykorzystując echolokację do poszukiwania ofiar, w tym dziesiątek gatunków ryb, żółwi i krabów słodkowodnych, pośród zanurzonych korzeni drzew.

Delfin amazoński ( Inia geoffrensis ) lub boto, już od 2018 roku sklasyfikowany jako „zagrożony” przez IUCN, Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody, jest teraz jeszcze bardziej zagrożony w Brazylii i Ameryce Łacińskiej. Szacuje się, że na wolności żyje kilkadziesiąt tysięcy osobników, chociaż dokładne policzenie zwierząt w mętnych strumieniach Amazonki jest trudne. Podobnie jak inne delfiny rzeczne, boto komunikuje się zmiennymi dźwiękami gwizdka.

Inia geoffrensis 

0Zajmujące dorzecza Amazonki i Orinoko, które przecinają północną połowę kontynentu południowoamerykańskiego, te ssaki słodkowodne były historycznie liczne i są dziś chronione przez brazylijskie prawo; zabijanie ich jest nielegalne. Ale od lat kłusownicy celują w inię ( Inia geoffrensis ), używając ich tłustego tłuszczu jako przynęty, aby złapać mięsożernego suma zwanego piracatinga ( Calophysus macropterus ), którego przyciąga zapach gnijącego mięsa.

padlina inii ( Inia geoffrensis )

W styczniu 2015 r. pod rządami prezydenta Brazylii Dilmy Rousseff te chroniczne zachowania przestępcze doprowadziły do wprowadzenia pięcioletniego moratorium na łowienie piracatinga ( Calophysus macropterus ),  w celu lepszej ochrony delfinów.

piracatinga ( Calophysus macropterus )

Ale to moratorium wygasło na początku tego roku i od daty publikacji tego artykułu nie zostało jeszcze odnowione przez administrację Jaira Bolsonaro, co podważa wiele innych brazylijskich przepisów dotyczących ochrony środowiska. Eksperci ostrzegają, że niepowodzenie w jego przedłużeniu może doprowadzić do wyginięcia największego słodkowodnego delfina na świecie - los, jaki spotkał chińskiego delfina rzeki Jangcy ( Lipotes vexillifer ) w 2007 r., po latach przełowienia, zanieczyszczenia i degradacji siedlisk.

Lipotes vexillifer - gatunek uznany za wymarły w 2007 roku

„Uważam, że brak moratorium może spowodować ich wyginięcie”, ostrzega dr Vera da Silva, badaczka z Instytutu Badawczego Amazonii INPA, która od ponad 30 lat bada delfiny w Amazonii. „Nie wszystkie cele moratorium zostały spełnione, dlatego moratorium musi zostać przedłużone” - wyjaśniła.

Inia geoffrensis humboldtiana - Zoologischer Garten Duisburg

              Inia geoffrensis humboldtiana - Zoologischer Garten Duisburg 

Badania przeprowadzone przez da Silva, opublikowane w 2017 roku, wykazały, że ciąża samicy delfina trwa zwykle 13 miesięcy. Następnie matka karmi cielę pod wodą przez dwa lata. Ze względu na długi okres ciąży i karmienia samice rozmnażają się tylko co trzy do pięciu lat.

„To bardzo wolno rozmnażający się gatunek” - zauważa da Silva. „Jeśli usuwanie jest większe [ niż współczynnik reprodukcji i odchowu ], gatunek nie jest w stanie sam się zastąpić”.

Oddzielne ustalenia da Silvy opublikowane w 2018 roku ujawniły, że populacja inii amazońskich ( Inia geoffrensis ) w Brazylii zmniejsza się o połowę z każdą dekadą.

Inia geoffrensis humboldtiana - Zoologischer Garten Duisburg

Prokuratorzy stanu Amazonas, gdzie znajduje się siedziba Instytutu Mamirauá, pierwotnie poprosili o moratorium, które rozpoczęto w 2015 r., ostrzegając, że co roku nielegalnie zabijanych jest aż 2500 inii na przynętę.

Da Silva donosi, że w listopadzie 2019 roku spotkała się z urzędnikami z Sekretariatu Produkcji stanu Amazonas ( SEPROR ), aby omówić przedłużenie moratorium w Amazonas. Ale od tamtej pory nic się nie wydarzyło, a szczyt sezonu wędkarskiego ma rozpocząć się w lipcu.

„Istnieje ogromna ignorancja” - ostrzega. „Potrzebujemy lepszych informacji na temat praktyk połowowych. Nie ma wystarczająco silnych przepisów, aby rybacy zgłaszali, co złowili ”.

Marcelo Oliveira, specjalista ds. Ochrony przyrody w World Wildlife Fund Brazil ( WWF ), zgadza się z tą analizą. „Łowienie ryb jest zagrożeniem, ale nie mamy wystarczających danych” - mówi. „Jeśli nie wiemy, gdzie są rzeczne delfiny, nie możemy powiedzieć, jak duże jest zagrożenie. Ale wyprawy w celu monitorowania trendów populacyjnych są drogie ”.

WWF wprowadza innowacje - wykorzystuje drony do wykonania trudnego zadania polegającego na poprawieniu szacunków populacji, latając 2,5-kilometrowymi paskami rzeki, aby nagrać materiał filmowy. „Jest to znacznie tańsze i bardziej wydajne” niż prowadzenie obserwacji na łodzi - mówi. Organizacja pozarządowa współpracuje obecnie z brytyjskimi uniwersytetami w celu analizy ustaleń z dronów przy użyciu sztucznej inteligencji.

monitoring z łodzi - rzeka Japura

Ale nawet przy lepszych praktykach rejestrowania danych i ulepszonym zestawie danych, Oliveira mówi, że inie amazońskie ( Inia geoffrensis ) są nadal narażone na duże ryzyko z szerokiego zakresu zagrożeń. „Przyłów obserwuje tak wiele delfinów złowionych w sieci rybackie, wydobycie złota w regionie doprowadziło do zatrucia rtęcią w wodzie, a budowa hydroelektrycznych zapór zmniejszyła ich siedlisko i pulę genetyczną” - wyjaśnia.

rzeka Japura - zdjęcia z drona

Oliveira uważa, że na razie ochrona delfinów rzecznych ( Inia geoffrensis ) powinna skupiać się na zwiększeniu zaangażowania społeczności w dorzeczu Amazonki, z silnym docieraniem do rybaków w regionie, którego populacja przekracza obecnie 34 miliony.

„Przedłużenie moratorium mogłoby być sposobem na ochronę delfinów, alternatywne przynęty mogłyby być sposobem, ale musimy zachować równowagę między rozwojem a ochroną różnorodności biologicznej” - mówi. „To nie jest walka między nimi. Jeśli społeczności zaangażują się w ochronę, delfiny będą bezpieczniejsze ”.

Inia geoffrensis humboldtiana - Zoologischer Garten Duisburg

Fernando Trujillo, dyrektor naukowy Fundacion Omacha, organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną środowiska z siedzibą w Kolumbii, specjalizującej się w ochronie delfinów rzecznych, założonej w 1993 r., mówi, że kwestią ochrony musi być również poziom międzynarodowy.

„Koniec moratorium w Brazylii będzie sygnałem, że połowy są w porządku - nawet w innych krajach Ameryki Łacińskiej” - mówi. „Musimy współpracować ze wszystkimi krajami w zakresie polityki, uzgadniając te same kryteria i takie same przepisy, zwłaszcza jeśli chodzi o monitorowanie granic”.

Trujillo, który jest także współprzewodniczącym komitetu ds. Małych waleni przy Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej, wzywa do przedłużenia moratorium na Brazylię o kolejne pięć lat. „Z tak wielu powodów jest to gatunek, który musimy chronić i ratować” - mówi. „Żywe delfiny mogą przynosić więcej pieniędzy niż martwe dla lokalnych społeczności dzięki ekoturystyce”.

Inia geoffrensis humboldtiana - Zoologischer Garten Duisburg

Rdzenne wierzenia utrzymują, że delfin rzeczny ( Inia geoffrensis )  - który z wiekiem zmienia się z szarego na różowy - jest magicznym stworzeniem. Mówi się, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą dowolnie przekształcać się w przystojnego mężczyznę lub piękną kobietę, aby uwieść wieśniaków w ciemności nocy. Jednak naukowcy postrzegają ssaki jako główne drapieżniki w ekosystemie wodnym Amazonii - uważając je za jaguary z rzek.

Rzecznik Ministerstwa Rolnictwa, Hodowli i Zaopatrzenia powiedział, że nie przedłużyło jeszcze moratorium, ponieważ „konieczna jest ocena jego wpływu na odbudowę populacji boto ( Inia geoffrensis )  i kajmanów ( Caiman, Melanosuchus, Paleosuchus ), aby zweryfikować skuteczność tego środka zarządzania rybołówstwem”. 

Na prośbę Mongabay o komentarz, ministerstwo nie podało ram czasowych dla tego okresu oceny.

Istnieje inny mit dotyczący delfina z Amazonii ( Inia geoffrensis ). Mówi się, że zabicie jednego to pech. Nie wiedząc, jakie negatywne skutki dla środowiska wodnego mogą promieniować wyginięcie tego największego drapieżnika, władze mogą chcieć wziąć pod uwagę tę legendę, próbując zdecydować, czy odnowić moratorium w Brazylii, czy nie.

Aktualizacja: Wkrótce po opublikowaniu tej historii brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa, Hodowli i Zaopatrzenia ogłosiło, że od 1 lipca 2020 r. Moratorium zostanie przedłużone o rok.

Inia geoffrensis 


Artykuł opublikowany przez Glenna Scherera











Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com

Tłumaczenie własne

Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.



wtorek, 17 listopada 2020

Rodzaj Micaelamys - afrosawannik. Przegląd gatunków.

 










Rodzaj obejmuje dwa gatunki :

- Micaelamys granti - afrosawannik przylądkowy

- Micaelamys namaquensis - afrosawannnik namibijski 


Są to zbliżone wielkością, sposobem życia oraz ekologią gatunki do rodzaju Aethomys.

Występowanie ograniczone do południowej Afryki, są endemiczne.

Prowadzą nocny i naziemny tryb życia. Jednak okazjonalnie wspinają się po drzewach i skałach.

Żyją samotnie, w parach lub niewielkich grupach rodzinnych. Pary dość  szeroko rozstawione w siedlisku z rzadko więcej niż dwoma dorosłymi osobnikami zajmującymi nory lub szczeliny skalne. 

Prawdopodobnie są terytorialne ale wielkości rewirów poszczególnych osobników są nie znane.

Budują gniazda z suchych traw i roślin zielnych.

Prawdopodobnie komunikują się dzięki sygnałom chemicznym, węchowi, słuchowi, wzrokowi, dotykowi, postawie ciała. Brak danych czy wokaliza jest używana.

Gatunki są wszystkożerne.  Skład ich diety różni się w zależności od pory roku oraz dostępności pokarmowej.


Oba gatunki są oznaczone przez IUCN jako LC czyli najmniejszej troski. 


Afrosawannik przylądkowy ( Micaelamys granti ) ( Wroughton, 1908 ) - gryzoń z rodziny  Muridae, z podrodziny Murinae

Uwagi : Chimimba ( 1998 ) oraz Chimimba i in. 1999 określili jako ważny gatunek na podstawie jakościowych i ilościowych danych morfologicznych.

Po Chimimba ( 2005 ), Musser & Carleton ( 2005 ) odnoszą się do rodzaju Micaelamys. Obecnie jest zawarty w rodzaju Micaelamys.


Występuje w południowej Afryce ( Republika Południowej Afryki ).


Zamieszkuje w krzewach i obszarach skalistych na zboczach górskich. Gatunek ten jest endemiczny dla obszarów karoo. 


Aktywny w ciągu całego roku, szczyt aktywności w porze nocnej.

Żyje w grupach rodzinnych, w parach lub samotnie.

Jest prawdopodobnie terytorialny ale zakresy rewirów osobniczych nie są znane.

Na kryjówki wybiera naturalne schronienia : opuszczone nory, u podstawy drzewa i krzewów, w szczelinie skalnej lub termitierze. Buduje kuliste gniazdo z trawy i roślin zielnych.

Brak widocznego dymorfizmu płciowego.

Długość głowy i tułowia : 111, 8 mm w zakresie 93 - 125 mm.

Długość ogona : 116,8 mm w zakresie 96 - 138 mm.

Długość tylnej stopy : 24,1 mm w zakresie 22 - 26 mm.

Długośc ucha : 17,6 mm w zakresie 16 - 20 mm.

Ubarwienie grzbietu matowe w kolorze żółtawo-brązowym lub ciemnobrązowym, włosy brązowo-szare u podstawy, szare lub szarawo-białe na końcu.

Ubarwienie brzucha jasnoszare lub szarawo-żółte, włosy szare u podstawy lub szarawo-białe na końcu.

Włosy  są smukłe, płytko rowkowane i charakterystycznie pokryte łuskami w kształcie płatków ( Keogh 1985 ).

Ogon długi ( ok. 97 - 113% głowy i tułowia ), brązowo-czarny lub ciemno czerwonawo-brązowy.

Włosy na ogonie z ciemnymi włosiami, które są dłuższe i gęstsze na końcu  ( Chimimba 1995, Chimimba i in. 1996 ).

Czaszka : siekacze umiarkowanie opistodontowe, przednia podniebienna foramina rozciąga się na drugi korzeń litery M.

Samica posiada 5 par sutków.

Prowadzi naziemny tryb życia chociaż potrafi się dobrze wspinać po skałach jak i po drzewach i krzewach.

Brak informacji o nawykach, pokarmie lub rozmnażaniu. Potrzebne są zatem podstawowe informacje ekologiczne i biologiczne.

Żyje około 24 miesięcy.


Brak opisanych podgatunków.


Gatunek uznawany za najmniejszej troski ( LC ), ze względu na brak wyraźnych zagrożeń, prawdopodobieństwo dużych populacji oraz rejestrowanie z obszarów chronionych. Istnieje małe prawdopodobieństwo szybkiego spadku aby kwalifikować gatunek w bardziej zagrożonych kategoriach. Nie są znane żadne poważne zagrożenia, ponieważ jego siedlisko jest w dużej mierze nietknięte i niedostępne. Jednakże, chociaż nie wymieniono żadnych zagrożeń dla tego gatunku ( Friedmann i Daly 2004 ), utrata siedlisk z powodu nowych form ekspansji rolniczej może stanowić nowe zagrożenie dla tego gatunku. Na przykład usuwanie plam wegetacyjnych na skalistych obszarach w regionie Cederberg dla plantacji herbaty rooibos może prowadzić do lokalnych spadków.

Pierwotnie przypisany do rodzaju Mus, ale następnie różnie umieszczony w Myomys ( = Praomys ) ( Allen 1939 ), Mastomys ( Roberts 1951 ), Rattus ( podrodzaj Micaelamys Ellerman 1941 ) i Aethomys ( podrodzaj Micaelamys Davis 1975b, De Graaff 1981, Meester i inni 1986, Musser & Carleton 1993 ).

Chimimba ( 1998 ) oraz Chimimba i in. 1999 określili jako ważny gatunek na podstawie jakościowych i ilościowych danych morfologicznych.

Chimimba ( 2005 ), Musser & Carleton ( 2005 ) odnoszą się do rodzaju Micaelamys.

Liczba chromosomów: 2n = 32 ( Matthey 1964, Misonne 1974, Visser i Robinson 1986 ).

Słaba różnorodność w podregionie południowoafrykańskim pozostaje niedoceniana, ponieważ niewiele lokalnych taksonów oceniono pod kątem zmienności wewnątrzgatunkowej. Większość wcześniejszych badań była oparta na tradycyjnej morfometrii i / lub morfologii jakościowej, np. badania gatunków w obrębie rodzajów Acomys, Saccostomus, Mastomys, Aethomys i Micaelamys ( dawniej oznaczonych jako Aethomys ). Niedawno w badaniach molekularnych badano Otomys, Mastomys, Micaelamys, Rhabdomys i Saccostomus. Te badania molekularne sugerują wysoki poziom tajemniczej różnorodności, cecha opisywana również w przypadku innych afrykańskich myszowatych.

Dawniej włączony do Aethomys jako podrodzaj, ale różnorodność zestawów danych, od morfologicznego do molekularnego, wskazuje, że dwa omówione poniżej gatunki należą do grupy monofilowej, Micaelamys, odrębnej od tej zawierającej gatunki Aethomys ( patrz ogólny opis Aethomys ). Odniesienia cytowane traktowały granti i namaquensis jako gatunek Aethomys. Włączenie Micaelamys z Aethomys do tej samej Dywizji jest tymczasowe. W analizach filogenetycznych sekwencji cytochromu b mtDNA Aethomys ( reprezentowany przez Aethomys chrysophilus i Aethomys kaiseri ) jest najbliższy Grammomys, podczas gdy Micaelamys ( Micaelamys namaquensis ) dołącza do innych rodzajów afrykańskich w zależności od analiz ( Castiglia i in., 2003b; Ducroz i wsp., 2001 ). Analizy filogenetyczne wykorzystujące szersze pobieranie próbek nie tylko gatunków z Aethomys, ale endemicznych mysich afrykańskich rodzajów przy użyciu zestawów danych molekularnych, chromosomalnych i morfologicznych mogą rozwiązać zależności filogenetyczne Aethomys i Micaelamys. 

Siedlisko jest stabilne z miejscowymi spadkami. Większość siedlisk prawdopodobnie pozostanie niezmieniona, ponieważ żyje na skalistych obszarach niedostępnych dla transformacji. Przewiduje się jednak, że zmiana klimatu sprawi, że siedliska na większej wysokości będą bardziej odpowiednie dla rolnictwa. Na przykład, przewiduje się, że przydatność siedlisk o dużym nachyleniu do uprawy winorośli zwiększy uprawę o 14% do 2050 ( Hannah i in. 2013 ). Takie trendy w transformacji średnich i wyższych zboczy powinny być monitorowane.

Gatunek ten nie jest przedmiotem handlu ani nie jest wykorzystywany w żadnej formie.

Gęstość osobnicza i liczebność populacji nie jest znana. Są jednak z pewnością rzadsze i znacznie mniej liczne niż Aethomys namaquensis. Na przykład stanowiły one tylko 8,9% wszystkich wychwytów Micaelamys w trzech miejscach w Górach Sneeuberg, Prowincja Przylądkowa Wschodnia ( Kok i in. 2012 ). 

Obecnie wydaje się, że jego siedlisko nie jest nadmiernie rozdrobnione przez działalność człowieka, dlatego jest mało prawdopodobne, aby populacja gwałtownie spadała, ale konieczne są dalsze badania terenowe w celu oceny obłożenia i monitorowania wpływu ekspansji rolnictwa na jego siedliska, aby ocenić trendy w populacji. 

Brak znaczących różnic w wielkości czaszki w całym  zasięgu geograficznym sugeruje przynajmniej pewną łączność między subpopulacjami i nie wspiera wyznaczania podgatunków ( Chimimba i in. 1998 ).

Rejestrowany z kilku obszarów chronionych w zasięgu, wzdłuż pasa górskiego Cape Fold. Jednak ich obecna obecność została niedawno potwierdzona tylko w przypadku rezerwatu przyrody Sneeuberg i rezerwatu przyrody Asante Sana w prowincji Prowincja Przylądkowa Wschodnia ( Kok i in. 2012 ).

Żadne szczególne interwencje w zakresie ochrony nie są konieczne, ale skorzysta z ekspansji obszarów chronionych, aby połączyć siedliska, a tym samym zwiększyć odporność na zmiany klimatu i skutki ekspansji rolnictwa na wyższe wysokości. Aby to osiągnąć, należy również realizować programy zarządzania różnorodnością biologiczną, szczególnie jeśli właściciel gruntu posiada nieskazitelne skaliste odsłonięcia i zarośla.

Historia ewolucji udokumentowana przez skamieliny sięga późnego pliocenu południowej Afryki ( „Aethomys cf. namaquensis”; Denys, 1990c ) i plejstocenu z Namibii ( „Micaelamys”; Senut i in., 1992 ).

Konieczne są badania terenowe w celu zestawienia aktualnych danych dotyczących dystrybucji, a tym samym oszacowania powierzchni zajmowanej przez gatunek. Potrzebne są również podstawowe informacje ekologiczne i biologiczne.


W niewoli - brak danych.





Afrosawannik namibijski ( Micaelamys namaquensis ) ( A.Smith, 1834 ) - gryzoń z rodziny  Muridae, z podrodziny Murinae. Synonim Aethomys namaquensis


Występuje w Afryce ( Angola, Botswana, Lesotho, Malawi, Mozambik, Namibia, Republika Południowej Afryki, Eswatini - dawniej Suazi, Zambia, Zimbabwe ).


Zamieszkuje las umiarkowany, suchą sawannę, krzewy umiarkowane, subtropikalne lub tropikalne suche zarośla, umiarkowane łąki, obszary skaliste ( klify śródlądowe, szczyty górskie, wychodnie ) gorącą i umiarkowana pustynię, grunty orne, ogrody wiejskie, chaty i domy ludzkie oraz obszary miejskie. 


afrosawannik namibijski ( Micaelamys namaquensis )

Aktywny w ciągu całego roku, głównie w godzinach nocnych. Żyje samotnie, w parach, w grupach rodzinnych lub większych grupach złożonych z kilku rodzin.

Prawdopodobnie jest gatunkiem terytorialnym ale wielkości rewirów są nie znane.

Na kryjówki wybiera różnorodne naturalne schronienia ( zagłębienia pod skałami, pod dużymi kamieniami, w rumowiskach skalnych, nawisach skalnych, pod krzewami ). Gatunek ten chroni się w skalistych szczelinach, wydrążonych drzewach lub w norach zbudowanych pod kłodami lub gęstymi krzewami. Gniazda tego gatunku znaleziono na drzewach do wysokości 2 metrów. Buduje gniazda z dużej ilości suchej trawy. Często znajdowany w ludzkich siedzibach.

Bardzo przypomina Aethomys chrysophilus, który jest większy, bardziej czerwonawy i bardziej mocno zbudowany. 

Kolor futra, długość ogona a wielkość ciała gatunku znacznie się różni w jego szerokim zakresie dystrybucji ( Chimimba 2001 ).

Jest to średniej wielkości gryzoń.

Długość głowy i tułowia - 113 w zakresie 80 - 147 mm;

Długość ogona - 154 w zakresie 107 - 197 mm;

Długość tylnej stopy - 26 w zakresie 16 - 32 mm;

Długość ucha - 18 w zakresie 11 - 24 mm;

Waga - 48 w zakresie 28 - 88 g

Dobrze się wspina zarówno po drzewach i krzewach jak po skałach.

Prawdopodobnie do miejsc żerowania wykorzystuje szlaki komunikacyjne.

Do komunikacji używa sygnałów chemicznych, węchu, słuchu, wzroku, dotyku i postawy ciała. Brak danych czy używa wokalizy.

Gatunek jest wszystkożerny, żerujący na nasionach, zielonym materiale roślinnym i owadach ( Breytenbach 1982; Kerley et al. 1990; Monadjem 1997). Preferuje nasiona Protea caffra i może je zjadać w dużej ilości w stosunkowo krótkim okresie czasu.

Sezon rozrodczy uzależniony jest pory roku. Pod koniec pory suchej dochodzi do ruji. Krycie może być uzależnione od dominacji samca w rewirze.

Ciąża trwa 26 dni. Samica rodzi 1 - 4 młode w miocie ( średnio 2 ). 

Młode otwierają oczy po około 10 dniach od narodzin. Odstawienie następuje w wieku 20 dni. Dojrzałość płciową osiągają po około 82 dniach od narodzin.    

Samiec nie uczestniczy w opiece nad potomstwem i często jest przeganiany z gniazda.

Żyje około 24 miesięcy.


Micaelamys namaquensis 

Opisane podgatunki :

- Mus arborarius Peters, 1852

- Mus auricomis de Winton, 1897

- Mus avarillus Thomas & Wroughton, 1908

- Mus lehocla A. Smith, 1836

- Aethomys namaquensis calarius Thomas, 1926

- Praomys namaquensis capensis Roberts, 1926

- Mus auricomis centralis Schwann, 1906

- Praomys namaquensis drakensbergi Roberts, 1926

- Praomys namaquensis klaverensis Roberts, 1926

- Praomys namaquensis lechochloides Roberts, 1926

- Mus namaquensis monticularis Jameson, 1909

- Aethomys namaquensis namibensis Roberts, 1946

- Aethomys namaquensis siccatus Thomas, 1926

- Aethomys namaquensis waterbergensis Roberts, 1946

- arborarius Peters, 1852

- auricomis De Winton, 1897

- avarillus Thomas & Wroughton, 1908

- avunculus ( Thomas, 1904 )

- calarius Thomas, 1926

- capensis Roberts, 1926

- centralis Schwann, 1906

- drakensbergi Roberts, 1926

- epupae Von Lehmann, 1975

- grahami Roberts, 1915

- klaverensis Roberts, 1926

- lechochloides Roberts, 1926

- lehocla A. Smith, 1836

- longicaudatus Von Lehmann, 1955

- monticularis Jameson, 1909

- namibensis Roberts, 1946

- phippsi Hill & Carter, 1937

- siccatus Thomas, 1926

- waterbergensis Roberts, 1938


Obecnie rozpoznaje się cztery podgatunki :

- Aethomys namaquensis  namaquensis ( A. Smith, 1834 ); 

- Aethomys namaquensis lehocla A. Smith, 1836; 

- Aethomys namaquensis alborarius Peters, 1852;

- Aethomys namaquensis monticularis Jameson, 1909; 

które różnią się zarówno wielkością, jak i kształtem czaszki. Granice geograficzne proponowanych podgatunków zasadniczo pokrywają się z głównymi strefami fitogeograficznymi południowej Afryki. Ta niższa od gatunku klasyfikacja taksonomiczna południowoafrykańskiego Micaelamys namaquensis zmniejsza liczbę wcześniej rozpoznanych podgatunków lub odniesionych taksonów z 16 do 4. Chociaż oznaczenia podgatunków są prawdopodobnie ważne pod względem ich budowy, ich granice wymagają jednak dalszego doprecyzowania z wykorzystaniem innych systematycznych technik, takich jak analiza DNA.


Micaelamys namaquensis

Gatunek oznaczony jako LC ( najmniejszej troski ) ze względu na jego niezwykle szeroką dystrybucję w obszarze oceny, tolerancję a i szerokie spektrum siedlisk, w tym iż występuje komensalnie z osadami ludzkimi. Brak wyraźnych zagrożeń dla gatunku jako całości, dla tego istnieje małe prawdopodobieństwo szybkiego spadku populacji aby kwalifikować gatunek w bardziej zagrożonych kategoriach. 

Pierwotnie opisany jako gatunek Gerbillus ( Gerbillinae ), następnie traktowany jako gatunek Aethomys ( G. M. Allen, 1939 ), Thallomys ( Ellerman, 1941 ) lub Rattus w podrodzaju Praomys ( Ellerman et al., 1953 ). Istnieją znaczne różnice w wielkości ciała i ubarwieniu sierści pomiędzy próbkami geograficznymi, ale wcześniejsze systematyczne badania nie rozpoznają podgatunków ani znaczących wzorców zmienności klinowej ( Chimimba, 1998; Chimimba i in., 1999 ). Niedawna wewnątrzgatunkowa analiza morfometryczna obejmująca bardziej wszechstronny region geograficzny w Afryce Południowej sugerowała rozpoznanie czterech podgatunków ( Chimimba, 2001a ), w których granice występowania pokrywają się z głównymi strefami fitogeograficznymi. Integralność tych jednostek podgatunkowych wymaga jednak niezależnych testów z wykorzystaniem danych molekularnych. Zmienność niegeograficzna spowodowana płcią i wiekiem opisana przez Chimimbę i Dippenaar ( 1994 ). Ze wszystkich gatunków Micaelamys lub nawet Aethomys, Aethomys namaquensis ma najbardziej rozległe rozmieszczenie geograficzne i jest współcześnie z wszystkimi innymi gatunkami Aethomys i Micaelamys występującymi w podregionie południowoafrykańskim ( Chimimba i in., 1999 ). Recenzowane przez Meester i wsp. ( 1986 ), Skinner i Smithers ( 1990 ), Chimimba ( 1998 ), Chimimba i wsp. ( 1999 ) oraz de Graaff ( 1997v ).

Dwie podgrupy, mianowicie Micaelamys i Aethomys zostały rozpoznane w ramach rodzaju Aethomys. Chociaż Aethomys namaquensis i Aethomys granti tradycyjnie zaliczano do podrodzaju Micaelamys, ostatnie badania molekularne donoszą o rodzaju ( Ducroz i wsp.2001; Castiglia i wsp.2003; Russo i wsp 2006 ), a od tamtej pory dwie podgrupy podniesiono do pełnej rangi ogólnej. Dlatego rodzaj Micaelamys obejmuje obecnie Micaelamys namaquensis i Micaelamys granti. Ten bliski związek między gatunkami jest ewidentny z morfologii zębów, kariologii, grubego nasienia i morfologii oraz analizy fenetycznej czaszki. Jednak oba gatunki można rozróżnić cechami morfologicznymi i chromosomalnymi ( Visser & Robinson 1986, 1987; Chimimba i in. 1999 ).

Niektóre z linii mtDNA zasadniczo odpowiadają wzorcom dystrybucji wcześniej opisanych podgatunków monticularis, namaquensis, lehocla i alborarius. Obsługuje to wcześniejszy poglądy, że takson ten może reprezentować kompleks gatunkowy.

Obecność tego gatunku często jest stwierdzana na podstawie gniazda zbudowanego z dużej ilości suchej trawy w pęknięciach skał lub między nawisami skalnymi.

Bond i Breytenbach, 1985 sugerują, że porusza na dużą skalę duże ilości roślinności między obszarami, a zatem gatunek jest ważny w regulowaniu cyklu składników odżywczych gleby. Jest także zapylacze niektórych gatunków Protea geoflorous  oraz spożywa nektar Protea welwitschia, która rośnie w niezakłóconych miejscach w Rocky Highveld oraz łąkach w prowincjach Gauteng i Mpumalanga.

Istnieje jednak również obawa, że obfitość gatunku jest równoznaczna z byciem rezerwuarem chorób odzwierzęcych ( Fagir et al.2014 ).

Do pasożytów należą gatunki roztoczy : Afropolonia tgifi, Gahrliepia nana, Acomatacarus thallomyia, Hyracarus lawrencei, Herpetacarus aethomys, Herpetacarus longispinus i Zumptrombicula misonnei.

Podczas gdy skutki lokalnych zagrożeń, np jak wydobycie żwiru, na trendach subpopulacji powinny być monitorowane, nie oczekuje się żadnego większego spadku. Regionalne skutki dla populacji : możliwości rozproszenia występują tam, gdzie obszary skaliste są ciągłe i są rozpowszechnione wzdłuż granicy.

Gatunek ten jest szeroko rozpowszechniony od półpustynnych do mesowych gleb sawanny południowej Afryki, generalnie na południe od Pas Caprivi, w wielu różnych siedliskach, które zawierają skaliste wychodnie ( Monadjem i in. 2015). 

Jego dystrybucja rozciąga się nieznacznie w zachodnich częściach Angoli i przez Zambezi do środkowego Mozambiku i południowe Malawi ( Monadjem i in. 2015 ). Zarejestrowany na skalistych obszarach na Ranczu Shangani na południu Zimbabwe ( niepublikowane dane D. MacFadyena ).

Uważany za powszechny w we wszystkich prowincjach w Republice Południowej Afryki, a także występuje intensywnie w Suazi i Lesotho, unikając tylko części obszarów przybrzeżnych w Kwa-Zulu Natal i na wschodzie Prowincje Cape oraz Mozambik w centrum i na wybrzeżu ( Skinner & Chimimba 2005 ). 

Jest często napotykany z dala od siedlisk skalistych ( na przykład w lasach i  na łąkach ), nawet małe skaliste pagórki mogą zapewnić wystarczające siedliska dla rozwoju populacji ( Power 2014 ). Podobnie ilość gruzu czy rozmiar skał ( lub głazy ) nie wydają się wpływać na jego rozmieszczenie, jak zostało uchwycone na pagórkowatych zboczach pokrytych małymi skałami i kamieniami ( na przykład u podnóża Góry Lubombo ) lub na małych, odizolowanych wychodniach skalnych ( Monadjem 1998 ). 

Gatunek współwystępuje z Elephantulus myurus w wielu częściach jego zakresu w obszarze oceny ( Lancaster & Pillay 2010 ).

W rezerwacie przyrody Telperion, w Prowincji Gauteng, odnotowano go na obszarach trawiastych, gdzie występuje tylko kilka rozproszonych skał z czerwonego piaskowca, mniej niż ponad 20% pokrycia skalistego ( MacFadyen 2014 ). W Swartberg, region prowincji Western Cape, występuje na niskim poziomie wysokości na północnych zboczach z ponad 30% warstwą okrywową ( Breytenbach 1982 ). W Kalahari występuje w otwartych krzewach, otwartych lasach i na obrzeżach pustyni, na których znajdują się wychodnie wapienne ( Skinner & Chimimba 2005 ). W prowincji KwaZulu-Natal zajmuje skąpe do dość gęstych, a także średnie do wysokich użytki zielone w promieniu 1 km od siedliska skalistego ( Taylor 1998 ). Na płaskowyżu Bokkeveld w prowincji Przylądka Północnego rejestrowany wyłącznie na grzbietach doleritu ( O’Farrell et al. 2008 ). Gatunek jest nieobecny w rolniczych monokulturach, bez skał, murawy, w obszarach sodowych i podmokłych.

Aethomys namaquensis jest komensalny z ludźmi, często spotykany w domach i chatach. Młode osobniki są regularnie rejestrowane w budynkach Tswalu Kalahari Rezerwat w Północnej Prowincji Przylądkowej ( D. MacFadyen os. obs. ).

Nie ma większych zagrożeń dla tego gatunku, ponieważ zamieszkuje obszary, które nie są podatne na rolnictwo, hodowlę i leśnictwo. Jednak wydobycie, zwłaszcza granitu, byłby prawdopodobnie główną przyczyną lokalnego niszczenia siedlisk, zwłaszcza w prowincjach północnych.

Obecny trend siedliskowy : stabilny. Jest zdolny do życia w zmodyfikowanych krajobrazach. 

Jednak, podejrzewa się, że sektor wydobywczy szybko się rozwija w Prowincjach Limpopo, Mpumalanga i North West ( NW READ 2014; Desmet & Schaller 2015 ), ale zakres wpływu tego sektora jest obecnie słabo znany ( V. Egan pers. Comm. 2015; Lötter 2015 ).

Gatunek ten jest uważany za powszechny we wszystkich prowincjach w obrębie RPA i występuje na wielu obszarach chronionych w jego zakresie; na przykład rezerwat przyrody Telperion ( Mpumalanga ), rezerwat przyrody Ezemvelo i Premier Game Farm ( Gauteng ), rezerwat przyrody Venetia Limpopo ( Limpopo ), rezerwat przyrody Rooipoort i Tswalu Kalahari Rezerwat ( Przylądek Północny ). 

Żadne konkretne interwencje nie są obecnie konieczne. Jednak przepisy dotyczące ochrona siedlisk przed górniczą inwazją ( zwłaszcza wydobywanie granitu ) i łagodzenie kruszenia skał w Limpopo, Mpumalanga i w północno-zachodnich prowincjach przyniosłyby korzyści temu gatunkowi.

Podobnie ekspansja obszaru chronionego poprzez różnorodność biologiczną, zarządzanie w celu połączenia naturalnie rozdrobnionej skały siedliska ułatwiłyby adaptację do zmian klimatu.

W północnych częściach pasma ( Namibia ) występuje tylko w obszarach ruchomego piasku.

Potrzebne są dalsze badania taksonomiczne, statusu gatunku oraz oceny podgatunków.


Micaelamys namaquensis

W niewoli.

Wielokrotnie kiedy schwytano dwa osobniki, oznaki kanibalizmu zostały zarejestrowane ( MacFadyen 2014 ).


                                          Micaelamys namaquensis - samica z młodymi w gnieździe 


Micaelamys, zdiagnozowany jako podrodzaj Rattus przez Ellermana ( 1941 ) głównie przez cechy zębów, był tradycyjnie i jest obecnie używany jako podrodzaj dla Aethomys granti i Aethomys namaquensis, z nielicznymi wyjątkami ( Senut i wsp., 1992 ). 

Te dwa gatunki różnią się od wszystkich innych Aethomys długością ogona w stosunku do długości ciała i ubarwieniem sierści ( Davis, 1975b ), morfologią czaszki ( Chimimba, 1997; Chimimba et al., 1999 ), cechami uzębienia ( Ellerman, 1941; Misonne , 1969 ), cechy chromosomalne ( Matthey, 1954, 1958, 1964; Visser i Robinson, 1986 ), budowa plemników i cechy guzkowe ( Visser i Robinson, 1987 ). Wyniki analizy wiązania albuminy przez mikrokomplementy wykazały, że Aethomys namaquensis ( podrodzaj Micaelamys ) jest dalej od Aethomys chrysophilus ( podrodzaj Aethomys ) w immunologicznych jednostkach odległości, niż można by oczekiwać dla gatunków pokrewnych ( Watts i Baverstock, 1995a ). Wyniki te zostały wzmocnione przez analizy filogenetyczne sekwencji rybosomalnego RNA cytochromu b, 12S i 16S mtDNA, które rozdzieliły Aethomys namaquensis i Aethomys chrysophilus na osobne klady, z których każdy był powiązany z gatunkami innych rodzajów afrykańskich myszy, z których pobrano próbki ( Ducroz et al. 2001 ). 

Nowsze analizy filogenetyczne sekwencji cytochromu b przeprowadzone przez Castiglia i wsp. ( 2003b ) umieściły Aethomys chrysophilus i Aethomys kaiseri w kladzie monofiletycznym w pobliżu Grammomys dolichurus we wszystkich drzewach, ale wykluczyli Aethomys namaquensis, kojarząc go albo z Lemniscomys, albo z członkami kladu Arvicanthis. Traktujemy Micaelamys ( zawierają Micaelamys granti i Micaelamys namaquensis ) jako odrębny rodzaj: dane chromosomalne, morfologiczne i molekularne jasno definiują go jako oddzielny klaster monofiletyczny, który może, ale nie musi być blisko spokrewniony z gatunkami Aethomys ( przynajmniej te używane w cytowanych badaniach ). 

Uwzględniamy również Micaelamys z Aethomys w tej samej dywizji, ale ten przydział jest tymczasowy. W analizach filogenetycznych sekwencji cytochromu b mtDNA, na przykład Aethomys ( reprezentowany przez Aethomys chrysophilus i Aethomys kaiseri ) jest najbliższy Grammomys, podczas gdy Micaelamys ( Micaelamys namaquensis ) dołącza do Lemniscomys lub jest podstawową do kladu Arvicanthis w zależności od analiz ( Castiglia i wsp., 2003b; Ducroz i wsp., 2001 ). 

Analizy połączonych sekwencji rybosomalnego RNA cytochromu b, 12S i 16S mtDNA zidentyfikowały Aethomys chrysophilus i Grammomys dolichurus jako pojedynczy klad i umieściły Micaelamys namaquensis w tym kladzie, kladzie Dasymys / Hybomys i kladzie Arvicanthis ( Ducroz et al. ., 2001 ). Jednoznaczne filogenetyczne powinowactwo Aethomys i Micaelamys do ewolucyjnego promieniowania afrykańskich myszy nie zostało jeszcze odkryte i do czasu takiego rozwiązania izolujemy je w ich własnym Oddziale. 

Analizy filogenetyczne wykorzystujące szersze pobieranie próbek nie tylko specyficznych Aethomys, ale także endemicznych afrykańskich rodzajów mysich przy użyciu zestawów danych molekularnych, chromosomalnych i morfologicznych mogą rozstrzygnąć związki filogenetyczne Aethomys i Micaelamys. Opierając się na ich wynikach z sekwencji cytochromu b, Castiglia i wsp. ( 2003b ) oszacowali czas rozbieżności między Aethomys ( pobieranie próbek Aethomys chrysophilus i Aethomys kaiseri ) a Grammomys dolichurus na około 8 milionów lat temu.


Aethomys chrysophilus 

rycina - Aethomys kaiseri 

krzewoszczurek długoogonowy ( Grammomys dolichurus )













Opracowano na podstawie :

animaldiversity, arkive, iucn, planet-mammiferes, waza, wikipedia i wiedzy własnej.

Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.






KRS 0000069730