Mongabay Series: Asian Rhinos
autor: Eni Muslihah w dniu 15 kwietnia 2019 r. Przetłumaczone przez Bastena Gokona.
Indonezja zamierza policzyć nosorożce sumatrzańskie ( Dicerorhinus sumatrensis ) aby je ratować.
samiec Andalas - Way Kambas
- Według ministerstwa środowiska rząd zamierza sfinalizować oficjalne liczenie krytycznie zagrożonych nosorożców sumatrzańskich ( Dicerorhinus sumatrensis) w ciągu trzech lat.
- Naturalna hodowla nosorożców sumatrzańskich ( Dicerorhinus sumatrensis ) była szczególnie trudna, ponieważ pozostałe osobniki żyją w rozdrobnionych lasach nizinnych z dala od siebie. Ponadto nosorożce rozmnażają się wolno, a samice mają krótki okres płodności.
- Szacunki dotyczące obecnego rozmiaru dzikiej populacji nosorożca sumatrzańskiego ( Dicerorhinus sumatrensis ) wahają się od 30 do 100 osobników. Kolejnych dziewięć żyje w niewoli w Indonezji i Malezji.
Lampung, Indonezja - Budiono, indonezyjski badacz nosorożców, zarejestrował każdy ślad żywych zwierząt w Parku Narodowym Kambas Way na Sumatrze: od dołów błota i śladów stóp, po zadrapania na pniach drzew i na wpół zjedzone liście na ziemi. Każdy z nich może wskazywać na nieuchwytne stworzenie: nosorożca sumatrzańskiego ( Dicerorhinus sumatrensis ).
„Chcemy ostatecznych wskazówek, które pokażą nam, gdzie są nosorożce sumatrzańskie” - powiedział Budiono, członek Jednostki Ochrony Nosorożców w Indonezyjskiej Fundacji Nosorożców ( YABI ).
Budiono był jedną z 34 osób biorących udział w żmudnych poszukiwaniach śladów krytycznie zagrożonych zwierząt w znanych siedliskach nosorożców sumatrzańskich ( Dicerorhinus sumatrensis ) na terenie tego parku, jednego z ostatnich bastionów tego gatunku. Pięciodniowy program odbył się w lutym przy współpracy agencji parkowej, ministerstwa środowiska Indonezji, YABI i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody ( IUCN ).
Ćwiczenie było częścią próby uzyskania pełniejszych informacji na temat wielkości populacji nosorożców na Sumatrze, gdzie mieszka większość ocalałych przedstawicieli tego niemal wymarłego gatunku, powiedział Indra Eksploitasia, dyrektor Ministerstwa Środowiska ds. Ochrony różnorodności biologicznej.
Indonezja to ostatnie miejsce na Ziemi, gdzie wciąż wędrują dzikie nosorożce sumatrzańskie ( Dicerorhinus sumatrensis ). Uważa się, że oprócz tych na wyspie o tej samej nazwie na indonezyjskim Borneo przetrwała niewielka populacja. Szacunki dotyczące obecnej wielkości populacji dzikich nosorożców sumatrzańskich ( Dicerorhinus sumatrensis ) wahają się od 30 do 100 osobników. ( Kolejnych dziewięć żyje w niewoli w Indonezji i Malezji. )
Historycznie rzecz biorąc, te ostatnie pozostałości Dicerorhinus, najbardziej prymitywnego rodzaju nosorożców, były zagrożone utratą siedlisk, fragmentacją siedlisk spowodowaną klimatem i kłusownictwem. Dziś, gdy pozostałe dzikie nosorożce są podzielone na małe, izolowane populacje, naukowcy bardziej obawiają się, że zwierzęta giną z przyczyn naturalnych niż się rodzą.
„Ile dokładnie osobników jest teraz na wolności, wciąż nie wiemy na pewno” - powiedział Indra. „Słyszeliśmy, że liczebność spada, ale o ile? To jedna z rzeczy, nad którymi pracujemy, aby mieć rzeczywiste dane ”.
Ćwiczenie monitorowania nosorożców w Way Kambas w prowincji Lampung miało również na celu przygotowanie uczestników do przeprowadzenia niezależnych spisów powszechnych w innych siedliskach nosorożców, takich jak prowincja Aceh na północy Sumatry i Kalimantan Wschodni na Borneo.
„To część wysiłków rządu zmierzających do ratowania nosorożców sumatrzańskich ( Dicerorhinus sumatrensis )” - powiedział Indra.
Według ministerstwa środowiska rząd zamierza sfinalizować oficjalne liczenie dzikich nosorożców w ciągu trzech lat. Aby umożliwić prawidłowe rozmnażanie się nosorożców, rząd szacuje, że każda subpopulacja musi mieć co najmniej 15 osobników. Populacje, które są zbyt małe, aby rozmnażać się, zostaną przeniesione i połączone w większe grupy.
„W tej chwili skupiamy się na ratowaniu nosorożców” - powiedział Indra.
*Powolni hodowcy*
Naturalna hodowla nosorożców była szczególnie trudna, ponieważ pozostałe osobniki żyją w podzielonych lasach nizinnych z dala od siebie. Ponadto nosorożce rozmnażają się wolno, a samice mają krótki okres płodności.
„W niektórych subpopulacjach spotkania między nosorożcami są na tyle rzadkie, że jest im trudno się kojarzyć” - powiedział Widodo Ramono, dyrektor wykonawczy YABI.
Widodo - powiedział, że w sanktuarium Way Kambas, samica nosorożca znana jako Bina osiągnęła wiek, w którym jej jaja nie nadają się już do pobrania do zapłodnienia in vitro. Inna samica, Rosa, kojarzyła się co najmniej cztery razy bez udanej ciąży. Według Widodo, Rosa poczęła po kryciu z Andalasem, jednym z dwóch samców nosorożców w sanktuarium, ale ciąża trwała tylko miesiąc i spowodowała, że cierpiała na raka macicy.
„Rząd musi podjąć pilne działania w sprawie nosorożców” - powiedział Widodo. „W przeciwnym razie dzikie nosorożce powoli umrą, a samice będą chorować na nowotwory”.
Ale nie wszystko jest mrokiem i zgubą dla nosorożców sumatrzańskich ( Dicerorhinus sumatrensis ) w Parku Narodowym Way Kambas, powiedział - Subakir, szef agencji parku. Powiedział, że jego zespół niedawno odkrył, tak sądzą, odciski stóp samicy nosorożca i jej cielaka - oznaki, że przynajmniej niektóre nosorożce w parku pomyślnie się rozmnażają.
„Odkrycie miało miejsce około trzy miesiące temu, kiedy nasz zespół patrolował park” - powiedział Subakir.
Dla parku to wystarczający powód, aby wzmocnić ochronę przed niebezpieczeństwami kłusownictwa, ingerencji i wylesiania - powiedział.
„Mam nadzieję, że Way Kambas może być dzieckiem z plakatu dla dobrej konserwacji w Lampung” - powiedział Subakir.
Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany w indonezyjskiej witrynie Mongabay 27 lutego 2019 r.
Artykuł opublikowany przez Bastena Gokona
Opracowano na podstawie artykułu ze strony Mongabay.com
Tłumaczenie własne
Ryciny i zdjęcia zamieszczono w celach dydaktycznych, informacyjnych i szkoleniowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz